Piatok 19. júla, 2024
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) na mierovej konferencii vo švajčiarskom Bürgenstocku, 16. júna 2024. (Foto: FB / Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR)

Slovensko podporilo záverečné komuniké mierového summitu vo Švajčiarsku

Slovensko sa pripojilo k 80 krajinám, ktoré podporili záverečné komuniké mierového summitu o Ukrajine vo Švajčiarsku. Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) však zdôraznil potrebu pokračovania ďalších mierových rokovaní so všetkými dôležitými partnermi. Informoval o tom v nedeľu komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Mierový summit vo Švajčiarsku bol významným krokom na ceste k hľadaniu trvalého mierového riešenia. „Potvrdzuje sa, že cesta k dosiahnutiu komplexného, spravodlivého a trvalého mieru vedie prostredníctvom diplomatického rokovania a dialógu, nie prostredníctvom zabíjania,“ uviedol Blanár.

Zároveň opäť vyjadril nádej, že summit vyšle silný impulz k ďalším mierovým rokovaniam so všetkými partnermi, vrátane krajín globálneho juhu a predovšetkým Ruska. Aj samotné Slovensko je pritom ako sused Ukrajiny podľa ministra pripravené naďalej konštruktívne prispievať k mierovému úsiliu presadzujúc svoje národno-štátne záujmy.

Summit o mieri na Ukrajine sa konal 15. a 16. júna na pozvanie švajčiarskej prezidentky Violy Amherdovej vo švajčiarskom stredisku Bürgenstock. Zúčastnilo sa na ňom približne 100 delegácií spolu s medzinárodnými organizáciami, pričom okolo 90 štátov bolo zastúpených na úrovni prezidentov, predsedov vlád alebo ministrov zahraničných vecí. Blanár na summite zastupoval slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), pripomenul rezort diplomacie.

Účelom summitu bolo podľa MZVEZ vytvoriť platformu pre dialóg na vysokej úrovni s cieľom iniciovať proces, ktorý povedie ku komplexnému, spravodlivému a trvalému mieru pre Ukrajinu na základe medzinárodného práva a Charty OSN.

Predmetom rokovaní bola i jadrová a potravinová bezpečnosť či humanitárne aspekty vojny na Ukrajine. Šéf slovenskej diplomacie sa pritom zúčastnil na plenárnych zasadnutiach a tiež na paneli o bezpečnosti jadrových elektrární na Ukrajine. „Aktívne podporujeme úlohu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu na Ukrajine. Bezpečnosť jadrových elektrární musí byť plne zabezpečená aj počas vojnového konfliktu,“ apeloval Blanár.

Nie každá zo zúčastnených krajín záverečné komuniké podpísala. Britský Guardian informoval, že dokument nepodpísali India, Saudská Arábia, Spojené Arabské Emiráty, Juhoafrická republika, Thajsko alebo Mexiko. Brazília mala na summite status „pozorovateľa“, komuniké taktiež nepodpísala. Turecko, ktoré sa pokúša zaujať pozíciu mediátora medzi Ruskom a Ukrajinou, dokument podpísalo.

Prečítajte si aj