Sobota 13. júna, 2026
Veterné turbíny (Pixabay/ orange31)

Sieť na hranici kapacity: Holandsko zvažuje, ako obmedziť spotrebu elektriny v špičke

Prevádzkovatelia elektrických sietí v Holandsku intenzívne spolupracujú s politikmi na hľadaní spôsobov, ako znížiť spotrebu elektriny v špičke a odľahčiť preťaženú sieť.

Najnovší politický návrh predložil 14. mája Huib van Essen zo strany Zelená ľavica, regionálny poslanec provincie Utrecht. Podľa tohto návrhu by ľudia v regiónoch s obzvlášť vysokým zaťažením siete mohli byť v budúcnosti prostredníctvom notifikácií vo svojich smartfónoch vyzývaní, aby dočasne znížili spotrebu elektriny. Týka sa to predovšetkým energeticky náročných spotrebičov, ako sú sušičky bielizne, sporáky, tepelné čerpadlá alebo nabíjačky elektromobilov.

Peter Hofland, hovorca prevádzkovateľa siete TenneT, označil túto myšlienku za dobrú možnosť, ako sa vyhnúť preťaženiu siete.

Zastavenie od júla

TenneT už vo februári tohto roku vydal dôrazné varovanie, že vysokonapäťová sieť v regiónoch Utrecht, Gelderland a Flevoland funguje na hranici svojej kapacity. Pre nedostatok kapacity siete bude v Utrechte od 1. júla platiť úplné moratórium na nové pripojenia do siete. Predtým to ešte bolo možné u maloodberateľov vrátane bytových projektov.

Úrady teraz riešia výstavbu novej vysokonapäťovej rozvodne severne od Utrechtu. Tá má elektrickú sieť odľahčiť. Ak sa však projekt zrealizuje, nebude dokončený skôr ako v roku 2031. Ďalším zvažovaným opatrením je rozšírenie existujúcej vysokonapäťovej rozvodne v Breukelene.

Spoločnosť TenneT zároveň skúma, či by elektrická sieť mohla mať vyššiu zaťažiteľnosť. Vyššie využitie však zvyšuje riziko výpadkov elektriny alebo technických škôd.

Ďalším problémom Holandska je aj samotný nedostatok elektriny na pokrytie dopytu. Z údajov portálu Energy Charts vyplýva, že počas týždňa od 11. do 17. mája dokázali domáce elektrárne pokryť zaťaženie – teda dopyt po elektrine – len občas.

Extrémna situácia nastala v sobotu skoro ráno. Holandsko spotrebovalo približne 8,1 gigawattu (GW), ale jeho elektrárne dokázali vyrobiť len asi 3 GW. Ani dovoz elektriny vo výške 2,3 GW v tom čase nedokázal výpadok plne vyrovnať.

Hrozia dlhodobé výpadky prúdu?

Pokiaľ ide o myšlienku notifikácií na smartfónoch, Hofland vysvetlil, že používatelia by správu dostali len vtedy, ak by bola spotreba elektriny príliš vysoká. „K tomu dochádza len zriedka, konkrétne počas niekoľkých veľmi chladných zimných večerov, keď spotreba elektriny dosahuje vrchol,“ dodal.

Aktuálne údaje o elektrickej energii však ukazujú, že spotreba elektrickej energie je v pomere k jej výrobe často príliš vysoká aj v máji.

Podľa hovorcu spoločnosti TenneT by takéto oznámenie mohlo znieť: „Medzi 17. a 19. hodinou očakávame špičku v spotrebe elektriny. Bolo by skvelé, keby ste sa zapojili aj vy a vypli veľké spotrebiče elektriny, ako sú elektromobily, sušičky bielizne a podobne.“

Príliš rýchla dekarbonizácia

Nedostatky vo výrobe vyplývajú z energetickej politiky krajiny. Holandsko v posledných rokoch pokročilo v energetickej transformácii, čo viedlo k výstavbe nových solárnych a veterných elektrární. Vlani sa na výrobe elektriny v krajine podieľali fotovoltické a veterné zdroje 21,7 percentami, ako ukazujú údaje energy-charts.info. Ich výroba je však závislá od počasia, a preto nedokáže úplne pokryť aktuálny dopyt v krajine.

Prevádzkovatelia sietí a politici navyše nerozširovali siete rovnakým tempom ako veternú a solárnu energetiku. Tento problém je zrejmý aj v mnohých ďalších krajinách, napríklad v susednom Nemecku. Časť problému spočíva v tom, že rozširovanie a modernizácia elektrických sietí trvajú oveľa dlhšie než výstavba obnoviteľných zdrojov a elektrifikácia.

„Hoci solárna a veterná energia stoja v centre energetickej transformácie, ich plný potenciál nie je možné využiť bez infraštruktúry potrebnej na prenos čistej elektriny z miest výroby k spotrebiteľom,“ uvádza tohtoročné hodnotenie Európskeho dvora audítorov (ECA).

Agentúra EÚ pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) upozornila vo svojej tohtoročnej správe na to, že ak chceme urýchliť dekarbonizáciu, potrebujeme omnoho väčšiu kapacitu siete určenej na elektrifikáciu a rast obnoviteľných zdrojov, čo vedie k viditeľnému nárastu investícií do distribučných sietí elektriny v celej Európe.

Podľa správy vzrástli v roku 2024 ročné investície do distribučných sietí o viac než 50 % na 35,3 miliardy eur v porovnaní s 23,5 miliardy eur v roku 2021. Agentúra očakáva, že v roku 2027 sa investície len do distribučných sietí v EÚ priblížia k 47 miliardám eur.

Holandsko sa s úzkymi miestami v sieti a nahromadenými žiadosťami o pripojenie potýkalo už minulý rok. Podľa Zsuzsanny Patóovej, vedúcej energetického tímu bruselskej mimovládnej organizácie RAP, by európske krajiny mali slabinu holandského systému vnímať ako varovanie.

Nemecko napríklad dopláca na to, že na severe sa vyrába veľké množstvo elektriny z vetra, zatiaľ čo väčšina spotreby je sústredená na juhu. Meškanie pri rozširovaní sietí spôsobuje, že túto veternú elektrinu možno dopravovať na juh len v obmedzenej miere.

Prevádzkovatelia sietí sa preto čoraz častejšie uchyľujú k takzvaným redispečingovým opatreniam. Tie spočívajú v tom, že veterné turbíny na severe, ktoré dočasne vyrábajú príliš veľa elektriny, sa obmedzia alebo odstavia, zatiaľ čo na juhu sa zvyšuje výkon drahých záložných elektrární. Tento problém má odstrániť vysokokapacitná chrbticová sieť SuedLink, prepájajúca sever a juh krajiny: s jej dokončením sa však nepočíta skôr ako v roku 2028.

Článok bol preložený z českej edície Epoch Times.

Trénujte si mozog s našimi hrami! Sudoku, šachové úlohy, hľadanie rozdielov, solitaire HRAŤ ▶

Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj