Piatok 21. júna, 2024

Šesť členov Súdnej rady SR navrhlo odvolať J. Mazáka z funkcie jej predsedu

Šesť členov Súdnej rady SR podalo návrh na odvolanie Jána Mazáka z funkcie jej predsedu. Zasadnutie Súdnej rady SR k tomuto návrhu by sa malo uskutočniť do 30 dní. V utorok o tom informovala členka Súdnej rady SR Marcela Kosová.

Podľa navrhovateľov sa mal Mazák dopustiť viacerých pochybení. „Je tam viacero veľmi sporných momentov, zjavných porušení zákona,“ doplnil nový člen Súdnej rady SR Martin Bezák, jeden z iniciátorov Mazákovho odvolávania. Poukázal napríklad na vyjadrenia o sudcovi Najvyššieho súdu SR Františkovi Moznerovi.

Podľa predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka majú členovia rady právo navrhnúť jeho odvolanie z funkcie. „Všetky pochybenia, ktoré mi vytýkajú, poznám, niektoré vo mne vzbudzujú skôr úsmev ako obavy z toho, že som niečo porušil,“ zdôraznil.

Mazák ďalej uviedol, že v návrhu na odvolanie nie je nič, čo by dokazovalo opakované porušenie jeho povinností. „Budem sa brániť, budem argumentovať,“ povedal.

Pod návrh na odvolanie Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady SR sa podpísali šiesti jej členovia Marcela Kosová, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková, Magdaléna Hromcová, Peter Šamko a Martin Bezák. Prípadné odvolanie Mazáka z postu predsedu by neznamenalo stratu funkcie člena Súdnej rady SR.

Prečítajte si aj