Piatok 25. júla, 2025
Natália Minenková praktizuje meditačnú prax Falun Gong v parku v Moskve v Rusku 5. júla 2022. (Foto: The Epoch Times)

Rusko v čase zbližovania s Pekingom odsúdilo praktizujúcu Falun Gongu na štyri roky väzenia

Odsúdená Natalia Minenková, ktorá upozorňuje na kruté porušovanie ľudských práv v Číne, uviedla, že ju bolí, keď sa pozerá, ako sa jej krajina stáva nástrojom prenasledovania v rukách čínskeho režimu.

Moskovský súd odsúdil ženu na štyri roky väzenia za praktizovanie Falun Gongu. Organizácie na ochranu ľudských práv bijú na poplach pre „mrazivé zbližovanie“ Ruska s Čínou.

47-ročná Natalia Minenková bola 23. júla odsúdená za praktizovanie Falun Gongu, keď rok predtým strávila vo väzbe pre obvinenie z „vykonávania činnosti nežiaducej organizácie“.

Súd rozhodol len deň potom, ako úrady na Sibíri prehľadali jej dom a následne zhabali jej telefón a notebook. Represie voči praktizujúcim Falun Gongu v Rusku sa za posledný rok zintenzívnili, pričom od marca 2024 bolo stíhaných alebo zadržaných ďalších sedem praktizujúcich.

Koncom júna bola ruská občianka Zhu Yun odsúdená na tri roky väzenia na základe rovnakého obvinenia. V novembri 2024 dostala Oxana Ščetkina z mesta Piatigorsk na juhu Ruska dvojročný trest za spojenie s organizáciou Priatelia Falun Gongu, ktorú ruský súd označil za „nežiaducu“.

Kontroverzný zákon, podľa ktorého je „činnosť nežiaducej organizácie“ trestným činom, bol prijatý v roku 2015, pričom ruské úrady ho používajú na postihovanie viac než 100 organizácií a rovnako aj proti novinárom a aktivistom za ľudské práva.

Levi Browde, výkonný riaditeľ Informačného centra Falun Dafa, uviedol, že nastupujúci trend, keď sa praktizujúci Falun Gongu trestajú pre meditovanie, je „nebezpečný a nesmierne znepokojujúci“. 

Skutočnosť, že Minenková bola odsúdená tri dni po dôležitom výročí Falun Gongu – 26 rokov od začiatku prenasledovania v Číne –, podľa neho vyvoláva vážne otázky.

„Či už je to úmyselné alebo nie, načasovanie zodpovedá pekingskej taktike a naznačuje desivé zblíženie s jeho autoritárskym útlakom,“ povedal Browde pre Epoch Times. 

„Je pod úroveň suverenity a národnej dôstojnosti Ruska podriadiť sa tlaku Pekingu, aby zakázalo Falun Gong a začalo väzniť vlastných občanov. História nebude zhovievavá k tým, ktorí sa rozhodnú kolaborovať s Čínskou komunistickou stranou – najbrutálnejším komunistickým režimom na svete.“

Levi Browde, výkonný riaditeľ Informačného centra Falun Dafa, Chicago 15. marca 2024 (Foto: Samira Bouaou/The Epoch Times)

„Širší trend nadnárodnej represie“

Podľa Browdeho sa s rastúcim vplyvom Číny a rozširujúcej sa represii voči Falun Gongu po celom svete vytvára „znepokojujúci vzorec“. Zatknutie Minenkovej v máji 2024 sa udialo dva týždne pred stretnutím ruského prezidenta Vladimira Putina s čínskym vodcom Si Ťin-pchingom, na ktorom obaja prisľúbili „novú éru“ partnerstva. 

Podobné incidenty sa v uplynulom roku odohrali aj v Srbsku a Malajzii pred cestami Si Ťin-pchinga do týchto krajín. Podľa Browdeho to odráža „širší trend nadnárodného útlaku spojeného s vplyvom Pekingu“.

„Tieto incidenty vyvolávajú vážne obavy, že Moskva a iné vlády môžu potláčať pokojné náboženské skupiny, aby sa viac zblížili s Pekingom – využívajúc represie ako formu diplomatickej meny,“ uviedol.

Na rozdiel od dočasných zadržaní v Srbsku a Malajzii je situácia v Rusku obzvlášť závažná – Moskva zaradila sedem organizácií spojených s Falun Gongom na zoznam nelegálnych a zakázala aj niekoľko publikácií súvisiacich s touto praxou vrátane hlavnej literatúry „Zhuan Falun“ a správy o štátom riadenom násilnom odbere orgánov v Číne.

V roku 2017 niektoré ruské mestá zakázali výstavu výtvarného umenia, ktoré zobrazuje skutočné príbehy mučenia a prenasledovania Falun Gongu v Číne. Miestna prokuratúra to vtedy odôvodnila „účelom zachovania dobrých medzinárodných vzťahov“.

Keďže Rusko teraz vydáva „trestné rozsudky za meditáciu“, zdá sa, že Moskva „podniká extrémne kroky, aby si získala priazeň Pekingu,“ uviedol Browde.

Natalia Minenková drží fotografiu praktizujúceho Falun Gongu, ktorý bol v Číne perzekuovaný na smrť, počas vynášania rozsudku na okresnom súde v Moskve 23. júla 2025 (s láskavým dovolením SOTAvision)

Podľa vlastného svedomia

Minenková, zamestnankyňa firmy dodávajúcej stomatologické produkty, praktizuje Falun Gong viac než desať rokov. „Hovoríme pravdu o prenasledovaní Falun Gongu a Čínska komunistická strana (ČKS) sa toho bojí,“ uviedla na súde 23. júla. „A tu v Rusku vykonáva svoje špinavé činy vašimi rukami, rukami vyšetrovateľov, prokurátorov a dôstojníkov FSB.“

„Nech sa orgány činné v trestnom konaní snažia akokoľvek dlho a dôkladne nájsť dôkazy o ‚zločine‘, za ktorý som súdená, nenájdu nič,“ povedala Minenková. „Pretože žiadny zločin ani vina neexistujú. A orgány činné v trestnom konaní to vedia.“

Opísala popularitu Falun Gongu v Číne v 90. rokoch, keď ho začalo praktizovať 70 až 100 miliónov ľudí kvôli fyzickým a duševným prínosom, a ako túto prax ateistický režim v roku 1999 označil za svojho nepriateľa, vnímajúc ju ako ohrozenie moci strany, pričom odštartoval celonárodnú kampaň na jej vyhladenie.

Minenková uviedla, že praktizovanie Falun Gongu jej pomohla uzdraviť sa zo žalúdočných problémov, bolestí hrdla a chronického zápalu mandlí. Vďaka praxi sa zlepšila aj jej povaha, pričom jej sestra, s ktorou sa kedysi neustále hádala, povedala, že sa „veľmi zmenila“.

Minenková písala listy a zúčastňovala sa na lekárskych fórach a iných podujatiach, aby upozornila na pretrvávajúce prenasledovanie Falun Gongu – vrátane núteného odberu orgánov v Číne zameraného na väzňov jej viery – pretože nemôže mlčať tvárou v tvár zabíjaniu.

„Je veľmi bolestivé vidieť, že namiesto toho, aby ma moja krajina chránila pred prenasledovaním ČKS a pomáhala odhaľovať mučenie, vraždy a násilné odbery orgánov v Číne, sa stáva nástrojom v rukách ČKS a prenasleduje vlastných občanov,“ skonštatovala Minenková.

„Väzenie nie je to najhoršie, čo sa človeku môže stať. Oveľa horšie je stratiť sám seba tým, že sa prestanete riadiť vlastným svedomím.“

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times.

Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.

Prečítajte si aj