Piatok 19. júla, 2024
Nový prezident SR Peter Pellegrini pozdravuje ľudí pri odchode z Dómu svätého Martina po slávnostnej bohoslužbe slova Te Deum po jeho zložení sľubu prezidenta SR 15. júna 2024 v Bratislave. (FOTO TASR - Jakub Kotian)

Prezident Pellegrini chce navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny

Prezident SR Peter Pellegrini sa chystá postupne navštíviť všetky susediace štáty, vrátane Ukrajiny. Vyplýva to z jeho vyjadrenia počas nedeľnej diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12. Zopakoval, že ako prvú navštívi Českú republiku.

Prezident opakovane poukázal na dôležitosť členstva SR v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. „Jedna nám zabezpečuje náš ekonomický rozmach, slobodu pohybu, máme spoločnú menu. (…) A Slovensko je príliš malé na to, aby sa dokázalo brániť prípadnej agresii, a preto nám Severoatlantická aliancia dáva ochranný dáždnik, vďaka ktorému sa môžeme cítiť bezpečnejšie. Takto to z geopolitického hľadiska do budúcna musí aj zostať,“ podotkol.

Naznačil, že na pondelkovom (17. 6.) neformálnom samite lídrov EÚ v Bruseli bude operovať s menom Maroša Šefčoviča v súvislosti s prípadným obsadením niektorého z postov v rámci Európskej komisie. Formálne však prípadnú nomináciu musí podľa jeho slov odsúhlasiť koaličná rada.

V súvislosti s vnútropolitickým dianím Pellegrini deklaroval, že bude nadstraníckym prezidentom a dokáže sa povzniesť nad záujmy strany Hlas-SD, ktorú zakladal. „Pri rozhodovaní nebudem uprednostňovať nominantov len pre to, že pochádzajú zo strany, v ktorej som predtým pôsobil,“ povedal. Politické skúsenosti považuje za výhodu. Vzťah s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) označil za korektný. „Vieme komunikovať o veciach, ktoré pred Slovenskom sú. Ja nie som človek, ktorý v sebe nosí nejakú zášť alebo hnev,“ zdôraznil.

Želá si čo najskoršie obsadenie pozície predsedu parlamentu. „Keď sa pomery poslancov a silové pomery v koalícii nemenia, nedáva mi logiku výzva najmenšej koaličnej strany požadovať druhý najvyšší ústavný post. Počkajme si, ako sa na jeseň poslanci v parlamente dohodnú,“ dodal. V strane Hlas-SD je podľa jeho slov všeobecná zhoda, že kandidátom na funkciu predsedu parlamentu by mal byť Richard Raši (Hlas-SD).

Prečítajte si aj