Piatok 19. júla, 2024
Na snímke predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta. (Zdroj: Najvyšší súd Slovenskej republiky / FB)

Predseda Najvyššieho súdu považuje verejné ataky na sudcov za neprípustné a nebezpečné

Verejné ataky na sudcov vrátane sudcov Najvyššieho súdu (NS) SR pre ich rozhodovaciu činnosť sú neprípustné a mimoriadne nebezpečné. Uviedol to predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta v reakcii na vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Pri verejných vyhláseniach, ktoré môžu poškodiť meno celého súdu a sudcovského stavu, preto J. Šikuta vyzýva na zdržanlivosť. „Opätovne pripomína, že v prípade, že ktokoľvek disponuje dôkazmi o nezákonnom konaní, a to aj konaní sudcu, mal by postupovať v zmysle zákona, a teda oznámiť tieto okolnosti orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Sudca najvyššieho súdu Juraj Kliment považuje vyhlásenie Fica a poslanca Tibora Gašpara (Smer-SD) za „priamy, ničím nepodložený útok na nezávislosť súdnej moci“. Upozornil, že T. Gašpar je trestne stíhaný. „Neviem o tom, že by v inom štáte Európskej únie označili politici, ktorí vládnu, sudcov najvyššieho súdu, bez právoplatných súdnych rozhodnutí, za súčasť zločineckej skupiny,“ poznamenal J. Kliment.

Vyzval preto Súdnu radu, parlament aj všetkých sudcov SR, aby sa dôrazne ohradili voči „takému bezprecedentnému vyhrážaniu sa sudcom najvyššieho súdu“. „A je na generálnom prokurátorovi, aby uvážil, či v takých vyhláseniach a osočovaniach nedochádza k páchaniu trestnej činnosti,“ podotkol J. Kliment.

Premiér vo štvrtok skritizoval pôsobenie sudcu NS SR Juraja Klimenta a jeho senátu. Ústavný súd SR podľa neho viackrát konštatoval, že J. Kliment konal nezákonne. Očakáva preto viaceré podnety na začatie disciplinárnych konaní.

Prečítajte si aj