Prečo sa alkohol smie piť až od 18 rokov? Čo by mali rodičia vedieť o poškodení detského mozgu a tela alkoholom
Postoje rodičov majú najväčší vplyv na to, či ich deti pijú alkohol. Konzumácia alkoholu narúša vývoj detí aj dospievajúcich a môže ovplyvniť vývoj mozgu až do veku 25 rokov.
Je všeobecne známe, že predaj a konzumácia alkoholu sú povolené až od 18 rokov. Menej sa však hovorí o tom, prečo bola stanovená táto veková hranica. Podľa vedcov je to najmä kvôli negatívnemu vplyvu etanolu na vývoj mozgu a orgánov dieťaťa.
Školy podľa prieskumov uvádzajú, že najúčinnejší preventívny apel ohľadom zákazu a škodlivosti alkoholu má vychádzať od rodiny, ale zároveň je zrejmé, že podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu deti prvé skúsenosti s alkoholom získavajú väčšinou práve v rodinách.
„Pitie alkoholu deťmi a mladistvými nie je zatiaľ našou spoločnosťou akceptované s takou vážnosťou, ktorú si zasluhuje,“ uvádzal už pred niekoľkými rokmi doc. MUDr. Michal Hladík, Ph.D., z oddelenia pediatrickej starostlivosti Ostravskej nemocnice. To, že rodičia neberú túto problematiku vážne, ukazujú aj výsledky ankety platformy Pite s rozumom, pri ktorej až 83 % rodičov s deťmi vo veku od 15 rokov priznáva, že ich dieťa pije alebo pilo alkohol.
Podľa výskumu dvojice českých psychológov je ponúkanie alkoholu deťom chybou. Deti, ktorým rodičia ponúkli alkohol, keď mali 11 rokov, mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú alkohol užívať v 15 rokoch, a teda aj väčšiu pravdepodobnosť, že budú alkohol užívať aj v neskorších rokoch.
Alkohol je na Slovensku legálna droga (chemicky etanol), ktorá sa vyrába zo sacharidov fermentačným procesom, a to buď z ovocia, alebo z polysacharidov obsiahnutých napríklad v zemiakoch alebo obilí. Je to jednoduchá chemická látka, ktorá sa ľahko dostáva do rôznych orgánov vrátane mozgu.
Prečo bola stanovená veková hranica 18 rokov?
Uvádzame niekoľko informácií z práce publikovanej doc. MUDr. Michalom Hladíkom, Ph.D. Výskumy ukazujú, že telesný vývoj a vývoj mozgu prebieha u detí a dospievajúcich, a pokračuje až do veku 25 rokov. Pitie alkoholu môže u detí poškodiť rast a vývoj tela.
Absorbovanie etanolu telom môže viesť k dlhodobým zmenám v mozgu, poškodeniu pečene, strate chuti do jedla, žalúdočným problémom, poškodeniu srdca a mozgu alebo strate pamäti pri dlhodobej konzumácii. Aj keď človek pije nadmerné množstvo alkoholu len raz za čas, spôsobuje to extrémne poškodenie organizmu.
Alkohol, podobne ako aj iné drogy, je pre deti a mladistvých nebezpečný nielen v akútnom štádiu, teda pri intoxikácii. Pri občasnom požití alkoholu sa u detí zvyšuje nebezpečenstvo ochorenia pečene, pretože pečeň detí nie je schopná odbúravať alkohol v takej miere ako u dospelých. Podobne nebezpečný je alkohol aj pre nervový systém.
Počas dospievania dochádza k telesným aj duševným zmenám a tiež k vytváraniu nových sietí mozgových buniek. Alkohol poškodzuje pamäť a schopnosť učenia. Pri jeho konzumácii dochádza k horším študijným a pracovným výsledkom. Poškodenie môže pretrvávať aj po následnom znížení príjmu alkoholu a drog.
Poškodzuje mozog dospievajúcich
U 17-ročných dospievajúcich, ktorí pili alkohol a mali problémy s učením, sa nukleárnou magnetickou rezonanciou zistil menší hippocampus, teda tá časť mozgu, ktorá je dôležitá práve pre učenie a pamäť. Zhoršená pamäť a schopnosť učenia nie je v dospievaní jediným negatívnym dôsledkom pitia alkoholu.
Alkohol (podobne ako tabak alebo marihuana) sa niekedy nazýva „štartovacia droga“. Časť detí z nich prechádza k rizikovejším návykovým látkam. Podľa údajov z USA je riziko užívania drog tým vyššie, čím skôr začali deti piť a fajčiť.
Na portáli Asenior.cz Dana Vondrášková cituje niekoľko vedeckých prác, z ktorých vyplýva, že dospievanie mozgu je dovŕšené až vo veku 25 rokov a že alkohol poškodzuje mozog dospievajúcich oveľa viac ako mozog dospelých.
Ide o poškodenia, ktoré ovplyvňujú štruktúru aj fungovanie mozgu, čo môže ďalej ovplyvniť študijné výsledky detí a spôsobiť, že sa u nich v období dospievania rýchlejšie vyvinie závislosť od alkoholu. „Zo zdravotného hľadiska by bolo vhodné zvýšiť vekovú hranicu pre pitie alkoholu na 21 rokov, ako je to v USA. Pre zaujímavosť dodávame, že k zvýšeniu vekového limitu z 18 na 20 rokov došlo aj v Litve,“ uvádzajú autori K. Vešper a L. Csémy.
Rodičia majú rozhodujúci vplyv
Podľa portálu Mojezdravi.cz je nesúhlas rodičov s pitím alkoholu mladistvými „hlavným dôvodom, prečo sa deti rozhodnú nepiť“. „Takže nenechajte sa mýliť, rodič svojím postojom môže ovplyvniť, či bude dieťa piť alkohol, alebo nie. Štúdie za štúdiami ukazujú, že aj počas dospievania majú rodičia obrovský vplyv na správanie svojich detí,“ uvádza portál.
Aj keď počas dospievania majú na dieťa vplyv najmä kamaráti a rodičia sa cítia odstrčení, deti svojich rodičov počúvajú – keď s nimi o alkohole hovoria. „Tému alkohol rozhodne zaraďte do spoločnej konverzácie,“ radí portál.
Rodičia by si okrem zdravia vlastných detí mali viac uvedomovať, že podávanie alkoholu maloletým je podľa zákona nelegálne, a to aj v prípade, že sa tak deje v rámci rodiny a doma. Každý rodič, ktorý podá svojmu dieťaťu hoci nízkoalkoholický nápoj, tým v podstate prekračuje zákon o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, ktorý uvádza, že sa „zakazuje … predávať alebo podávať alkoholické nápoje alebo inak umožňovať ich požívanie osobám mladším ako 18 rokov“.
Dieťa už od nízkeho veku vníma, či rodičia pijú alkohol, v akom množstve a pri akých príležitostiach, ale aj ako sa správajú pod jeho vplyvom. Kedy dieťaťu dajú rodičia po prvýkrát ochutnať dúšok piva, hlt vína či šampanského?
Ochutnávky sa môžu odohrávať ako nevinná alebo zábavná hra, ktorá ale prináša aj svoje úskalia. Dieťa si na chuť alkoholu zvyká, neskôr si môže dať s rodičmi nízkoalkoholický nápoj a prechod na bežné pitie alkoholu je už v dospievaní jednoduchý.
Pôvodný článok