Piatok 19. júla, 2024
Na snímke podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga (Hlas-SD), ktorý je poverený jej vedením odchádza z Dómu svätého Martina po slávnostnej bohoslužbe slova Te Deum po zložení sľubu prezidenta SR Petra Pellegriniho 15. júna 2024 v Bratislave. (FOTO TASR - Jakub Kotian)

Poslanci budú v prípade potreby rokovať o zákone o STVR aj po 20.00 h, diskusie pokračujú

Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) budú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok preberať až do úplného prerokovania, teda v prípade potreby aj po 20.00 h. Následne budú o návrhu hlasovať. Parlament zmenu odsúhlasil na návrh podpredsedu NR SR Petra Žigu (Hlas-SD).

Parlament odsúhlasil, že na budúci týždeň sa na schôdzi nebude hlasovať v utorok (25. 6.) ani v stredu (26. 6.). Najbližšie hlasovanie o prerokovaných bodoch bude potom vo štvrtok (27. 6.). Poslanci sa zároveň dohodli, že opakovaná voľba kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR sa bude konať na budúci štvrtok o 17.00 h.

Na návrh P. Žigu poslanci zaradili do programu aktuálnej schôdze aj voľbu predsedu Úradu na ochranu osobných údajov. Prerokovať by ju mali v stredu a hlasovať na druhý deň vo štvrtok.

Do programu pribudol aj vetovaný zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý ešte prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie. Zákon rieši zjednodušenie postupu pri výrube drevín. O návrhu majú poslanci rokovať 26. júna od 9.00 h. Následne by mali prejsť k druhému čítaniu o novele zákona o krajinnom plánovaní.

R. Malatinec chce, aby STVR vysielala programy pre krajanov

Poslanec NR SR Roman Malatinec (Hlas-SD) navrhuje zaradiť medzi hlavné činnosti inštitúcie STVR, aby vysielala aj programy zamerané na Slovákov žijúcich v zahraničí. Zmenu chce presadiť cez pozmeňujúci návrh k zákonu o Slovenskej televízie a rozhlase.

Pozmeňujúci návrh hovorí o „doplnení činnosti STVR vysielať programy zamerané na Slovákov žijúcich v zahraničí – jednak tých, ktorí tvoria slovenské autochtónne menšiny v okolitých krajinách strednej a východnej Európy a slovenské tradičné komunity v krajinách západnej Európy a zámoria, ako aj vysťahovaných Slovákov z novších migračných vĺn tzv. novej diaspóry“.

Zmena by podľa poslanca mohla prispieť k budovaniu silnejších vzťahov medzi Slovákmi žijúcimi v zahraničí a SR, k rozšíreniu povedomia o problematike tzv. krajanstva a prispieť k udržiavaniu a rozvoju slovenského povedomia vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí.

L. Bužo navrhuje vypustiť zo zákona o STVR zriadenie etickej komisie

Opozičný poslanec NR SR Lukáš Bužo (Slovensko, Za ľudí, KÚ) predložil pozmeňujúci návrh navrhovaného zákona o STVR, podľa ktorého by sa malo vypustiť zriadenie etickej komisie. V diskusii v pléne NR SR pripomenul, že fungovanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu potrebovalo zmeny, no mohli prísť cez novelu už existujúceho zákona. Dodal, že hnutie Slovensko s návrhom zákona nesúhlasí.

Okrem vypustenia etickej komisie navrhuje L. Bužo zmenu v kreovaní rady STVR tak, aby sa každé dva roky menila jedna tretina členov. To podľa neho zabezpečí väčšiu stabilitu rady. Chce takisto vypustiť možnosť znížiť mzdu generálneho riaditeľa.

„To, s čím prišla koalícia, je vec, ktorá mení charakter, spôsob verejnoprávnej inštitúcie, ktorá bola v mienke ľudí na dosť vysokej úrovni,“ povedal. Poslanec si nemyslí, že po prijatí zákona sa zvýši dôvera vo verejnoprávny telerozhlas.

Dušan Jarjabek (Smer-SD) mu odkázal, že v RTVS sú aj zamestnanci, ktorí nesúhlasia so štrajkom a majú iný názor na navrhovaný zákon.

Prečítajte si aj