
Pohne sa EÚ energeticky vpred? Na Rusko sa už spoliehať nemôžeme, vravia mnohí europoslanci
Európska komisia (EK) predstavila 6. mája novelizovaný plán REPowerEU, ktorým stanovuje postupné ukončenie dovozu ruského plynu, ropy a jadrovej energie do Európskej únie (EÚ). Výkonný orgán Únie argumentuje tým, že závislosť EÚ od dovozu ruskej energie predstavuje hrozbu pre hospodársku bezpečnosť celého bloku, keďže „Rusko neustále využíva existujúce dodávky energie ako zbraň na ohrozenie stability a prosperity Únie“.
Tento plán načrtáva stratégiu EÚ na postupné ukončenie zostávajúceho dovozu energie z Ruska. Stanovuje tiež spoločnú víziu, ktorá bude podľa EÚ spolupracovať s cieľom zabezpečiť alternatívne a cenovo dostupné dodávky energie pre všetky členské štáty a zároveň podniknúť spoločné kroky na zníženie ruských príjmov, ktoré poháňajú vojnovú mašinériu Moskvy a ohrozujú stabilitu kontinentu.
Napriek deklarovaným celoeurópskym snahám o zníženie energetickej závislosti od Ruska to v praxi v minulom roku v niektorých krajinách EÚ tak nevyzeralo. Celkovo do desiatich krajín EÚ prišlo 52 miliárd metrov kubických plynu, do troch štátov EÚ dovedna 13 miliónov ton ropy a do siedmich krajín EÚ spolu 2 800 ton uránu v obohatenej alebo palivovej forme.
Spomedzi troch krajín, do ktorých vlani prúdila ruská ropa, však už Česko medzičasom začalo podnikať kroky proti pokračujúcej závislosti od Moskvy. Ešte v roku 2023 podpísalo dohodu o rozšírení Transalpského ropovodu (TAL) z Talianska a v apríli tohto roka, krátko po dokončení rozšírenia TAL, skončili dodávky cez ropovod Družba. Česko sa už navyše úplne zbavilo závislosti na ruskom plyne a očakáva sa, že tento rok prestane používať ruský urán pre svoje dve jadrové elektrárne.
Opačná situácia je v Maďarsku a na Slovensku, pričom vlády týchto dvoch krajín chcú naďalej energie z Ruska. Podľa nedávnej analýzy Centra pre štúdium demokracie a Centra pre výskum energetiky a čistého ovzdušia (CREA) Maďarsko zvýšilo svoju závislosť od ruskej ropy zo 61 % pred začiatkom vojny na Ukrajine na 86 % v roku 2024 a Slovensko zostáva takmer stopercentne závislé od dodávok z Moskvy.
„Naším hlavným cieľom by malo byť, aby sa občania Európskej únie mali lepšie, a to znamená napríklad aj zodpovedné ceny energie. Nesúhlasím s týmto návrhom,“ uviedla počas minulotýždňovej rozpravy v Európskom parlamente slovenská europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD/nezaradená).
Nepáčilo sa jej predovšetkým to, že je doň zahrnutá i nukleárna energia. „Návrh na zakázanie dovozu paliva a nukleárnych suplementov z Ruskej federácie ohrozuje priamo energetickú bezpečnosť niekoľkých štátov Európskej únie vrátane toho môjho – Slovenskej republiky.“
Názor slovenskej zákonodarkyne podporila česká europoslankyňa Kateřina Konečná (Komunistická strana Čiech a Moravy/nezaradená). Podľa nej „Európsky parlament už nejaký čas pripomína Kocúrkovo“ a poukázala na to, že plynovod „Nord Stream zaisťoval lacné dodávky plynu“. Okrem toho vytkla Francúzsku, že „blokuje“ dostavbu českej jadrovej elektrárne Dukovany.
Nezaradený poľský europoslanec Tomasz Buczek zasa skonštatoval: „Ruský plyn prúdi do Európy v obrovskom množstve a bude sem prúdiť aj po realizácii tohto plánu. Bude mať len inú vlajku a bude akurát oveľa drahší, pretože prepravná trasa bude dlhšia.“
Spomenutá analýza CREA tvrdí, že plány EÚ na ukončenie dovozu ruskej energie nepredstavujú pre Slovensko ani Maďarsko riziko z hľadiska energetickej bezpečnosti. Pripúšťa však, že môže pripraviť tieto krajiny o zisky v stovkách miliónov eur. Oba štáty podľa štúdie môžu dovážať neruskú ropu cez chorvátsky ropovod Adria a maďarská spoločnosť MOL má dokonca kapacity na spracovanie ropy z iných zdrojov. Na stredoeurópskom trhu je tiež dostatok plynu z USA či Kataru.
Írsky europoslanec z Európskej ľudovej strany Seán Kelly však upozornil na skutočnosť, na ktorú mnohí zabúdajú. „Už nikdy sa nemôžeme spoliehať na Rusko, alebo vlastne na akúkoľvek inú krajinu, v niečom takom dôležitom, ako je energia. Desaťročia nás mnohí varovali. Žiaľ, bola potrebná až nevyprovokovaná invázia, šok v dodávkach a kríza životných nákladov. Tu nejde len o Rusko, ide o našu energetickú nezávislosť,“ vyhlásil a dodal: „Preto vítam plán Komisie na ukončenie dovozu ruského plynu do roku 2027. Poďme však ďalej. Snažme sa čo najskôr dosiahnuť úplnú energetickú nezávislosť, bez ohľadu na zdroj, bez ohľadu na dodávateľa.“
Plán RePowerEU zdôrazňuje, že najdôležitejšou ambíciou EÚ je posilnenie konkurencieschopnosti a odolnosti EÚ a urýchlenie prechodu na čistú energiu. „Zisky z ruskej ropy a plynu sa používajú na každodenné zabíjanie Ukrajincov. Zisky z ruskej ropy a plynu sa používajú na budovanie vojenskej sily, ktorá bude jedného dňa použitá proti Európskej únii a NATO. V Európe nie je miesto pre ruské zdroje energie. Nie je miesto pre Nord Stream,“ vyhlásil estónsky europoslanec Riho Terras z Európskej ľudovej strany.
„Rusko využilo svoju ropu a plyn na to, aby v mnohých európskych krajinách zasialo semienko uspokojenia sa so súčasným stavom, a akýsi falošný pocit bezpečia,“ dodal.
Tento názor podporili mnohí diskutujúci vrátane holandského zákonodarcu Mohammeda Chalima z Progresívnej aliancie socialistov a demokratov, ktorý poukázal na to, že EÚ minulý rok doviezla ruské energie za 23 miliárd eur, čo je „viac, ako sme minuli na pomoc Ukrajine“.
Podľa uvedenej štúdie CREA Maďarsko a Slovensko nakúpili od začiatku vojny na Ukrajine ruskú ropu za 5,4 miliardy eur. To je podľa odborníkov ekvivalent 1 800 ruských rakiet Iskander-M, ktorými Rusko pravidelne ostreľuje Ukrajinu.
Ako uviedol Lotyš Ivars Ijabs (Obnovme Európu), ďalší europoslanec z Pobaltia, ktoré sa intenzívne obáva ruských hrozieb, iniciatíva Komisie je „naozaj dobrá“. „Rusko len v roku 2024 vygenerovalo príjmy z fosílnych palív vo výške 242 miliárd eur, čo je viac, ako minulo na celú vojnu na Ukrajine,“ uviedol.
Ijabs zároveň prišiel s nápadom na zavedenie „národných plánov postupného ukončenia“, aby bolo možné transparentne dosledovať, kto čo kupuje a čo spotrebúva. „Ak to neurobíme, niektoré členské štáty môžu naďalej podporovať Ukrajinu slovami, ale skutkami budú pomáhať financovať Putinovu vojnovú mašinériu,“ skonštatoval.
Bude zaujímavé sledovať ďalší priebeh, no tak či onak, do konca júna sa teraz očakávajú legislatívne návrhy na ukončenie dovozu ruskej energie. Najneskôr do konca roka 2025 bude nasledovať ustanovenie o zákaze dovozu ruských energií v rámci nových i existujúcich zmlúv o plyne. Neskôr členské štáty EÚ predložia národné plány na postupné ukončenie dodávok ruského plynu, a výhľad na podčiarknutý a zvýraznený rok 2027, keď má nastať úplné ukončenie dovozu ruského plynu do EÚ.
Komisia plánuje úzko spolupracovať s členskými krajinami, aby zabezpečila, že postupné ukončenie dovozu ruskej energie bude postupné a dobre koordinované v celom spoločenstve. Plán má dovedna deväť opatrení. Tie podľa oznámenia Komisie účinne odstránia ruskú energiu z trhov EÚ bez ohrozenia bezpečnosti dodávok a zároveň minimalizujú vplyv na ceny a trhy.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.