Štvrtok 10. júla, 2025
Čínske veľvyslanectvo v Berlíne, 2017 (Sean Gallup/ Getty Images)

Nemecko si predvolalo čínskeho veľvyslanca: laserový útok na vojenské lietadlo v Červenom mori vyvolal diplomatické napätie

Nemecko si predvolalo čínskeho veľvyslanca po tom, ako bolo jeho vojenské lietadlo počas operácie EÚ v Červenom mori zasiahnuté laserom. „Ohrozenie nemeckého personálu a narušenie operácie je absolútne neprijateľné,“ uviedlo nemecké ministerstvo zahraničných vecí 8. júla na sociálnej sieti X. „Čínska armáda použila laser namierený na nemecké lietadlo počas operácie EÚ.“

Ministerstvo zahraničných vecí nešpecifikovalo, kedy sa to stalo. Dodalo, že čínsky veľvyslanec bol v utorok predvolaný na ministerstvo zahraničných vecí. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že lietadlo sa zúčastňovalo na vojenskej operácii EÚ v Červenom mori. Operácia Aspides sa začala vo februári v dôsledku útokov Hútíov na námornú dopravu a zameriavala sa na námornú bezpečnosť v Červenom mori, ako aj v Indickom oceáne a Perzskom zálive.

Čínska ľudová oslobodzovacia armáda má operačnú základňu v Džibutsku, malej krajine v Africkom rohu na južnom vstupe do Červeného mora, zriadenú v roku 2017. Podľa správy amerického Kongresu zahŕňa dohoda Číny s Džibutskom 10-ročnú zmluvu v hodnote 20 miliónov dolárov ročne na prenájom areálu s kapacitou niekoľko tisíc pracovníkov. Ministerstvo obrany USA tiež informovalo, že Čína sa snaží obmedzovať vzdušný priestor nad svojou základňou. Americkí predstavitelia v roku 2018 nahlásili niekoľko prípadov, keď z tejto základne namierili lasery na americké vojenské lietadlá, čo pilotom spôsobilo zranenie očí. Čína tieto obvinenia poprela.

Vzhľadom na rastúce napätie v Červenom mori medzi Čínou a západnými silami Izrael eskaloval útoky na pozície Hútíov v Jemene. Izrael podľa svojich obranných síl (IDF) zaútočil na základne Hútíov vrátane troch prístavov a elektrárne v Jemene skoro ráno 7. júla. Podľa IDF boli zasiahnuté prístavy Hodeidah, Ras Isa a Salif spolu s elektrárňou Ras Qantib.

Hútíovia kontrolujú veľkú časť Jemenu, ostreľujú Izrael a útočia na lodnú dopravu v Červenom mori od začiatku izraelsko-palestínskeho konfliktu v Gaze v roku 2023, čo teroristická organizácia označuje za prejav solidarity s Palestínčanmi.

Hútíovia, známi aj ako Ansar Allah, sú zaiditským šiitskym hnutím, ktoré v roku 2014 zvrhlo medzinárodne uznávanú jemenskú vládu v hlavnom meste Saná. V súčasnosti kontrolujú územie zahŕňajúce približne 80 % krajiny, kde žije 32 miliónov ľudí.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj