Sobota 2. marca, 2024
Zosuv pôdy v mestskej časti Bytčica (Zdroj: zilina.sk)

Mesto Žilina vyhlásilo mimoriadnu situáciu pre zosuv pôdy v časti Bytčica

Krízový štáb mesta Žilina vyhlásil v piatok (9. 2.) mimoriadnu situáciu v súvislosti so zosuvom pôdy v mestskej časti Bytčica. Podľa Kataríny Gazdíkovej zo žilinskej radnice došlo k výraznému zosuvu pôdy na ceste tretej triedy nad diaľničným privádzačom D1 Lietavská Lúčka – Žilina v dôsledku nadpriemerných dažďových zrážok.

Upozornila, že vzniká riziko deformácie svahu a ďalšieho zosuvu pôdy na privádzač. „Vyhlásenie mimoriadnej situácie umožní samospráve operatívnejšie a efektívnejšie vykonávať všetky potrebné opatrenia a práce, aby sa zamedzilo ďalšiemu prípadnému zosuvu,“ povedala.

Zosuv pôdy v mestskej časti Bytčica (Zdroj: zilina.sk)

Vedúci oddelenia krízového riadenia a bezpečnosti Mestského úradu v Žiline Lukáš Čerňava vysvetlil, že lokalitu zabezpečili a cestná komunikácia je neprejazdná. „Počas nasledujúcich dní zrealizujeme všetky potrebné technické a stavebné opatrenia, aby sme zabránili ďalšiemu zosuvu. Zabezpečíme prekrytie všetkých trhlín a prepadlín, ako aj ich následné vyplnenie zeminou, aby sme zamedzili premočeniu. Budeme postupovať podľa odporúčaní z odborného posúdenia,“ uviedol.

Zosuv pôdy v mestskej časti Bytčica (Zdroj: zilina.sk)

„Na miesto mimoriadnej udalosti platí zákaz vstupu. Samospráva bude verejnosť informovať o ďalších skutočnostiach,“ uzavrela Gazdíková.

Prečo existuje ľudstvo?

Prečítajte si aj