
Kremeľ: Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou je stále príliš zložitý na rýchlu mierovú dohodu
Hovorca Kremľa uviedol, že vyjednávači budú musieť „vyriešiť celý rad nuáns“ predtým, než budú môcť ukončiť vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou.
Ukončenie vojny medzi Ruskom a Ukrajinou nie je na dosah a vyjednávači stále čelia viacerým zložitostiam, uviedol v stredu (30. 4.) hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Počas tlačového brífingu povedal, že ruský prezident Vladimir Putin naďalej prejavuje záujem o prímerie a konečné mierové urovnanie konfliktu.
„Predtým, ako k tomu dôjde, je však potrebné zodpovedať viacero otázok a vyriešiť celý rad nuáns,“ skonštatoval Peskov.
Americký prezident Donald Trump, ktorý je vo funkcii už viac než 100 dní, urobil z urovnania prebiehajúcej vojny medzi Ruskom a Ukrajinou kľúčový bod svojej predvolebnej kampane v roku 2024. Počas kampane občas naznačoval, že by mohol vyrokovať ukončenie konfliktu do 24 hodín od nástupu do úradu.
V januárovom rozhovore pre Fox News generálporučík vo výslužbe Keith Kellogg, Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu, ponúkol menej ambiciózny cieľ – dosiahnuť dohodu počas prvých 100 dní Trumpovho úradovania. Minulý týždeň Trump uviedol, že Rusko a Ukrajina sú „veľmi blízko k dohode“.
Nedávnymi vyjadreniami pre novinárov však Peskov naznačil, že finalizácia dohody si ešte vyžiada čas.
„Chápeme, že Washington túži dosiahnuť v tomto procese rýchly úspech, no zároveň dúfame, že pochopí, že urovnanie ukrajinskej krízy je príliš zložité na to, aby ho bolo možné vyriešiť zo dňa na deň,“ povedal hovorca Kremľa.
Moskva sa snaží zabrániť vstupu Ukrajiny do NATO, pričom zdôrazňuje, že Ukrajina predstavuje pretrvávajúcu hrozbu pre ruské národné záujmy. Peskov v stredu uviedol, že Putin sa pokúšal tieto záležitosti vyriešiť mierovou cestou ešte predtým, než v roku 2022 vyslal ruské sily na Ukrajinu.
Peskov zdôraznil, že ruský prezident je naďalej odhodlaný plniť svoje vojnové ciele a chrániť ruské národné záujmy.
V posledných týždňoch Trump opakovane pripustil možnosť, že Putin môže mierové rozhovory úmyselne predlžovať.
Začiatkom mesiaca Trump aj americký minister zahraničných vecí Marco Rubio varovali, že Spojené štáty by sa mohli stiahnuť z úlohy sprostredkovateľa, ak neuvidia jasné známky pokroku smerom k mierovému urovnaniu.
Hoci Trump nedávno priznal obavy z pomalého postupu Ruska v rokovaniach, minulý týždeň sa dostal do sporu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským ohľadom toho, či by Ukrajina mala odstúpiť Rusku územie, aby pomohla urovnať konflikt.
Navyše, ruskí a ukrajinskí lídri sa nezhodli v návrhu na dočasné prímerie.
Minulý mesiac Ukrajina aj Rusko vyjadrili záujem o návrh podporovaný USA na 30-dňové prímerie, no Putin vzniesol otázky ohľadom jeho implementácie a zatiaľ návrh plne neprijal.
Rusko aj Ukrajina potvrdili podporu obmedzenejšiemu 30-dňovému moratóriu zakazujúcemu útoky na energetické zariadenia. Napriek tomu sa Kyjev a Moskva navzájom obviňovali z pokračujúcich porušení tejto čiastočnej dohody.
Putin vyhlásil 30-hodinové prímerie počas veľkonočných sviatkov, no ukrajinská strana informovala, že ruské útoky pokračovali aj počas tohto obdobia.
28. apríla Putin jednostranne oznámil, že Rusko bude od 8. do 10. mája dodržiavať trojdňové prímerie.
29. apríla Kremeľ uviedol, že stále čaká na jasnú odpoveď od ukrajinskej strany, či Kyjev toto dočasné prímerie dodrží.
Na Putinov návrh trojdňového prímeria reagoval Zelenskyj s otázkou, prečo ruský líder neprijal návrh podporovaný USA na 30-dňové prímerie, ktorý bol prvýkrát predložený v marci.
„Prímerie by nemalo trvať len pár dní, aby sa potom vrátilo k zabíjaniu,“ uviedol Zelenskyj vo svojom prejave 28. apríla. „Musí byť okamžité, úplné a bezpodmienečné, najmenej na 30 dní, aby bolo bezpečné a zaručené. To je základ, ktorý by mohol viesť k skutočnej diplomacii,“ dodal ukrajinský prezident.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK