Pondelok 5. mája, 2025
Golfista Dominik Pavouček so svojou priateľkou Arielou Zlámonovou na predstavení súboru Shen Yun v pražskom kongresovom centre 2. mája 2025. (Kamil Rakyta / Epoch Times)

„Je krásne, keď za každým činom stojí nejaké božstvo,“ hovorí o Shen Yune profesionálny golfista

Piatkové predstavenie (2. 5.) súboru Shen Yun v pražskom kongresovom centre diváci ocenili aplauzom v stoji. Mnohí vyjadrili podporu súboru a jeho poslaniu obnoviť starovekú čínsku kultúru, ktorá bola počas komunistického režimu v Číne zničená.

Medzi nadšenými divákmi bol aj profesionálny golfista a víťaz turnaja Czech PGA Tour 2022, Dominik Pavouček so svojou priateľkou a rodinou. Podľa ich slov, predstavenie všetkým niečo prinieslo. „Tance sú veľmi krásne. Myslím si, že pre laika sa môžu zdať dosť podobné, ale sú tam určite drobné rozdiely a je to krásne,“ hovorí golfista.

Tradičná čínska kultúra, ktorú súbor vo svojich vystúpeniach prezentuje, je podľa Pavoučka ‚nádherná‘. „Bohužiaľ, dnešný svet často nedovoľuje, aby takéto tradície pokračovali, a snaží sa ich prispôsobiť pohľadu jedného človeka,“ myslí si profesionálny športovec.

Predstavenia majú hlbší duchovný rozmer a rozprávajú nielen staroveké legendy o udalostiach na zemi, ale aj na nebesiach. Podľa Pavoučka existujú medzi európskou a ázijskou duchovnou kultúrou rozdiely, ktoré vníma pozitívne.

„Kultúra je krásna. My tu v Európe poznáme hlavne jedného Boha. Oni ich tam majú viac a boli tam aj spomenutí a je to určite krásne, keď za každým činom stojí nejaké božstvo,“ povedal golfista po prvej časti predstavenia.

Súboru Shen Yun zaželal „veľa šťastia“, aby sa umelcom „niekedy podarilo vrátiť sa domov a mohli ukázať, čo naozaj vedia, a že si stále zachovávajú svoju kultúru a svoju pamäť“.

Golfista Dominik Pavouček (vpravo) so svojou priateľkou Arielou Zlámonovou a rodinou Petrom a Renátou Pavoučkovou. (Mary Mannová / Epoch Times)

Pani Renáta Pavoučková, ktorá pracuje ako hlavná ministerská radkyňa na Ministerstve zahraničných vecí, by chcela predstavenie vidieť opäť budúci rok. „Ako povedala konferenciérka, každý rok (súbor) mení choreografiu. Tak to môže byť veľmi zaujímavé.“

Povedala, že najviac ju dojal klasický čínsky tanec žien v podaní tanečníčok a tiež tibetský tanec mužov s bielymi rukávmi, ktoré predstavujú šál khata, tradične symbolizujúci česť a úctu.

Petra Pavoučeka, ktorý pracuje v oblasti informačných technológií, nadchlo predstavenie o básnikovi Li Baiovi z dynastie Tchang a tiež sólové vystúpenie virtuózky na dvojstrunných čínskych husliach erhu.

„Erhu nám skutočne pripomína Čínu. Takú tu tradičnú, tú, ktorá navodí pohodu, rozímanie, uvážlivosť,“ hovoria manželia Pavoučkoví.

„Potom sa nám páčilo, ako tanečníci prechádzali do (kulís),“ hovorí Pavouček o patentovanom vynáleze, pomocou ktorého tanečníci vstupujú do multimediálnych kulís alebo z nich vyskakujú na pódium.

Diváci sa lúčia so súborom Shen Yun potleskom v stoje. Kongresové centrum Praha, 2. mája 2025. (Kamil Rakyta / Epoch Times)

Božská stránka, ktorá sa prelínala niektorými vystúpeniami a legendami, bola podľa pani Pavoučkovej inšpiratívna. „Podľa môjho názoru to vychádza z toho (božského) a vlastne sa to vracia späť k tomu (božskému), keď čiastočne aj tanec hovorí alebo naznačuje, že sme božie deti a znova prechádzame do jeho náručia, a medzitým sú všetky možné rôzne krásy života, príbehy života a vždy sa to tak pekne spojí,“ hovorí o predstavení vrchná ministerská radkyňa.

„Páčili sa mi tie efekty, vždy, keď niekto dosiahol osvietenie. Napríklad ten mních, teda ten (bývalý) vojenský veliteľ,“ hovorí o príbehu vojaka, ktorý vstúpi do kláštora, aby v meditáciách hľadal duchovné vykúpenie.

„Chceli by sme ich podporiť v tom, čo robia. Sú úžasní, nech sa im darí,“ povedali umelcom manželia Pavoučkovi.

Reportáž Kataríny Tomanovej a Mary Manovej.

Prečítajte si aj