Sobota 18. mája, 2024
Na snímke ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD) (FOTO TASR - Martin Baumann)

Fungovanie detských ambulantných pohotovostí sa od júla skráti

Ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti sa od júla skrátia z 22.00 h na 20.00 h. Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Nová legislatíva upravuje aj ordinačné hodiny pediatrov v bežných ambulanciách. Pacientom budú k dispozícii každý pracovný deň v týždni, z toho minimálne jeden deň do 16.00 h.

Opatrenia majú podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre deti na celom Slovenskom, kým do systému nepríde nová generácia pediatrov. Zmeny šéfka rezortu avizovala po májových rokovaniach so zástupcami pediatrov a Združením miest a obcí Slovenska.

Novela zákona prináša zmeny aj pri zavádzaní optimalizácie siete nemocníc. Upravuje možnosť vydávať tzv. vyhlášku o kategorizácii aj v priebehu roka a pri viacerých úkonoch predlžuje lehoty o jeden rok.

Zmeny vo fungovaní detských ambulancií a APS boli nevyhnutné

Zmeny vo fungovaní ambulancií a ambulantných pohotovostných služieb (APS) pre deti boli nevyhnutné a sú jedným zo záchranných opatrení v súčasnej krízovej situácii. Poukázal na to výbor Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS). Dodal, že cieľom zmien je zachovanie dostupnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dospievajúcich.

„Akékoľvek zmeny vo fungovaní ambulancií alebo pohotovostí, ktoré sú vnímané ako znižovanie dostupnosti a služieb pre pacientov a ich rodiny, sú výsostne a jedine vyžiadané kolabujúcim systémom s akútnym nedostatkom zdravotníckych pracovníkov a ich cieľ je presne opačný – zachovať dostupnosť potrebnej starostlivosti o deti a dospievajúcich,“ uviedol výbor.

Skrátenie ordinačných hodín detských APS vníma ako stotožnenie sa všetkých zúčastnených s faktami o situácii v primárnej pediatrickej starostlivosti a nevyhnutnosti robiť krátkodobé, ako aj dlhodobé opatrenia na jej stabilizáciu. Výbor zároveň vyjadril uznanie rezortu zdravotníctva, že vypočul argumenty pediatrov a rešpektujúc výsledky analýz a diskusií s kľúčovými partnermi zo strany nemocníc ponechal v účinnosti vyhlášku o konsolidácii pevných bodov APS.

Parlament v utorok schválil novelu, ktorou sa ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti od júla skrátia z 22.00 h na 20.00 h. Pediatri budú zároveň pacientom po novom k dispozícii každý pracovný deň v týždni, z toho minimálne jeden deň do 16.00 h.

Prečítajte si aj