
Epoch Times o útoku čínskych hackerov: „Nevzdáme sa“
Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo čínskych hackerov z rozsiahlej kampane kybernetického útoku proti americkému denníku Epoch Times. Médium sa teraz vyjadruje k útokom a vyšetrovaniu.
Americké vydanie denníka Epoch Times prisľúbilo, že zostane v kurze po tom, ako sa zistilo, že bolo terčom kybernetického útoku čínskych hackerov.
Ministerstvo spravodlivosti USA nedávno vznieslo obvinenia voči 12 hackerom napojeným na čínsky štát a čínskym predstaviteľom za rozsiahle kybernetické útoky, ktoré boli zamerané na Epoch Times, ako aj na vládne agentúry a občianske skupiny v USA. Útok sa uskutočnil koncom roka 2016.
Podľa amerických orgánov viedli hackerské útoky, ktoré dočasne ochromili webové sídlo Epoch Times, dvaja úradníci čínskeho ministerstva verejnej bezpečnosti.
Súčasťou útoku bola aj krádež e-mailov šéfredaktora a viceprezidenta novín, ako aj IP adries čínskych používateľov webovej stránky. Podľa amerických orgánov mohol Peking tieto IP adresy použiť na zistenie, kde sa v pevninskej Číne nachádzajú disidenti.
„Nevzdáme sa“
Samuel Zhou, viceprezident amerického denníka Epoch Times, uviedol, že ho neprekvapilo, že sa Čínska komunistická strana (ČKS) zamerala na toto médium. „Toto je médium, ktorého sa ČKS najviac obáva, a preto je predmetom ich agresívnej a neúprosnej kampane s cieľom odstaviť nás,“ povedal Zhou.
Povedal, že pokusy ČKS o sabotáž neodradia Epoch Times: „Neustúpime,“ povedal. „[Budeme] pokračovať v našom poslaní odhaľovať ich porušovanie ľudských práv a tiež ich kampane na sabotáž západnej spoločnosti.“
Čínsky režim sa domnieva, že „americký spôsob života“ je hrozbou pre jeho autoritársku vládu, a preto ho chcú sabotovať a zmeniť,“ pokračoval Zhou.
Poukázal na prebiehajúcu vplyvovú kampaň Pekingu s cieľom umlčať disidentov v USA a iných západných krajinách: „Ako médiá budeme tieto veci odhaľovať, aby sme si splnili svoju zodpovednosť voči spoločnosti a podporili slobodu tlače,“ vysvetlil Zhou.
Denník Epoch Times založili v roku 2000 v Atlante v štáte Georgia čínski disidenti s cieľom šíriť necenzurované správy o Číne. Noviny ako jedny z prvých informovali o smrteľnej pandémii SARS v Číne začiatkom roka 2000, ktorú sa pekinský režim snažil utajiť.
Denník Epoch Times neustále stojí na čele spravodajstva o porušovaní ľudských práv a iných otázkach súvisiacich s Čínou, ktoré Peking považuje za citlivé, vrátane prenasledovania stúpencov budhistickej meditačnej praxe Falun Gong zo strany ČKS a štátom organizovaného odoberania orgánov z tiel týchto praktizujúcich.
Peking sa naň roky zameriaval
Kybernetický útok proti americkému denníku Epoch Times, ktorý teraz potvrdilo americké ministerstvo spravodlivosti, je len jedným z mnohých, ktoré toto médium zažilo od svojho založenia. Minulý rok došlo aj k dvom masívnym kybernetickým útokom na Epoch Times v New Yorku, ktoré preťažili jeho webové stránky.
Pekinský režim sa však snažil mediálnu organizáciu umlčať nielen kybernetickými útokmi, ale aj inými sabotážnymi činmi a opatreniami. Čínski agenti v USA sa napríklad pokúšali pomocou hrozieb presvedčiť obchodných partnerov a inzerentov denníka Epoch Times, aby zrušili svoju inzerciu v novinách.
Čínski bezpečnostní agenti tiež obťažovali rodinných príslušníkov vedúcich pracovníkov Epoch Times v Číne.
Tlačiareň Epoch Times v Hongkongu bola tiež niekoľkokrát napadnutá ľuďmi, o ktorých sa predpokladá, že sú blízki čínskemu režimu alebo boli najatí na vykonanie útoku. Pri jednom z týchto útokov útočníci násilím vnikli do tlačiarne a podpálili tlačiarenské stroje.
Prekážky v reportérskej práci
Čínski konzulárni úradníci v USA sa tiež pokúšali brániť reportérskej práci zamestnancov Epoch Times. Čínski diplomati sa napríklad opakovane pokúšali vylúčiť reportéra Epoch Times z podujatí organizovaných pri príležitosti návštevy čínskeho premiéra Wen Ťia-paa v Massachusetts v USA v roku 2002.
Čínski diplomati vyvíjali nátlak na amerických úradníkov, aby tak urobili. Tí mali reportérovi odmietnuť akreditáciu. Keď to odmietli, čínski diplomati trvali na zrušení podujatia. Podľa jedného z amerických úradníkov na mieste čínski úradníci tiež pohrozili, že ak bude reportérovi Epoch Times umožnená účasť na podujatí, zrušia celú Wenovu cestu. Čínski predstavitelia sa tiež dvakrát pokúsili fyzicky zabrániť reportérovi vo vstupe.
Okrem toho zo súdnych záznamov vyplýva, že čínski diplomati zabránili občanovi USA narodenému v Číne poskytovať rozhovory pre NTD, sesterskú spoločnosť denníka Epoch Times.
V Číne bolo zatknutých niekoľko reportérov Epoch Times. Dvaja z nich dostali desaťročné tresty odňatia slobody.
Republikánska kongresmanka USA Diana Harshbargerová označila cielené kybernetické útoky Pekingu za „šialené“ a „neuveriteľné“.
Webová stránka Epoch Times nie je v Číne prístupná bez špeciálneho softvéru na obídenie cenzúry internetu. Čínsky režim pozorne sleduje, čo noviny robia, „pretože chcú sabotovať všetko,“ povedal Zhou. „Chcú získať akékoľvek informácie, aby poškodili našu prácu.“
Poďakoval čitateľom novín za ich dôveru a vysvetlil, že citlivé údaje zákazníkov, ako napríklad čísla kreditných kariet predplatiteľov, sú bezpečne chránené. Americké Epoch Times totiž tieto údaje ukladá v externých systémoch.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK