
Čínski vedci intenzívne skúmajú, ako vyradiť elektrické siete v Európe a USA, zistila česká výskumníčka
Česká výskumná pracovníčka z ČVUT (České vysoké učení technické) pri svojej práci zistila, že čínski vedci starostlivo študujú slabé miesta elektrických sietí v Európe a Amerike, aby dokázali identifikovať najľahšie spôsoby, ako zaútočiť na energetickú infraštruktúru západných krajín.
Erika Langerová, vedúca tímu Kyberbezpečnosť pre energetiku v Univerzitnom centre energeticky efektívnych budov ČVUT v Prahe, vykonala koncom jari tohto roku rozsiahlu štúdiu verejne dostupnej čínskej odbornej literatúry, týkajúcej sa hackerských útokov a narúšania západných distribučných sietí. Jej zistenia, ktoré uverejnila minulý mesiac, sú znepokojujúce.
„V desiatkach publikácií čínski výskumníci skúmajú, ako sa poruchy šíria západnými energetickými sieťami, ako je možné identifikovať a zamerať sa na kľúčové uzly alebo spojenia a ako optimalizovať účinnosť týchto útokov,“ uviedla vedkyňa vo svojom zhrnutí uverejnenom na svojom profile na LinkedIn.
Podľa nej sa vykonávajú simulácie, aby sa pri čo najmenšom úsilí alebo nákladoch zistilo, ako vyvolať rozsiahly výpadok alebo kolaps systému. „Niektoré štúdie sa výslovne zameriavajú na hľadanie najúčinnejších útočných vektorov v podmienkach obmedzených zdrojov, čiastočnej znalosti systému alebo časovej naliehavosti. Niektoré publikácie navrhujú riadiace algoritmy, ktoré minimalizujú počet manipulovaných uzlov potrebných na vyvolanie zlyhania celej siete,“ opísala.
Tieto zistenia sú samy osebe alarmujúce vzhľadom na dlhoročné snahy čínskych hackerov preniknúť do systémov západnej kritickej infraštruktúry. V súvislosti s tým, že väčšina takzvaných zelených technológií v energetike, ako sú solárne meniče alebo batériové systémy, dnes pochádza z Číny, existujú obavy, že čínski hackeri môžu túto strategickú závislosť zneužiť na ľahší prístup k týmto zariadeniam. Americkí bezpečnostní experti v apríli tohto roku zistili, že niektoré čínske solárne meniče obsahujú neregistrované komunikačné zariadenia, ktoré nie sú uvedené v projektovej dokumentácii.
„Čínski akademici realizovali rozsiahle a podrobné výskumy založené na simuláciách, ktoré sa zameriavajú na destabilizáciu západných energetických sietí, zatiaľ čo čínski kybernetickí operátori už preukázali, že sú schopní získať prístup k týmto reálnym systémom,“ uviedla Langerová a dodala: „Či už s týmito schopnosťami plánujú niečo urobiť alebo nie, sama ich existencia si vyžaduje serióznu obrannú prípravu.“
Prečo Číňania neštudujú vlastné siete?
Česká výskumníčka analyzovala iba verejne dostupné vedecké publikácie. Za posledných dvadsať rokov sa 367 z nich zameriavalo na americké siete a 166 na európske, uviedla. Výrazy ako „kaskádové zlyhanie“, „výpadky“ a „zraniteľnosť“ boli v mape často sa vyskytujúcich kľúčových slov zastúpené výrazne. S tým sa však vedkyňa neuspokojila a práce si prečítala aj osobne.
Podľa nej mnohé z nich otvorene opisujú, ako identifikovať najkritickejšie uzly v elektrickej sieti, simulovať cielené poruchy alebo vkladať škodlivé dáta, ktoré majú zmiasť riadiace systémy. Iné idú ešte ďalej a modelujú, ako spustiť kaskádové výpadky s cieľom zničiť elektrickú sieť.
„Zameranie týchto článkov, ich štruktúra a použitý jazyk jasne ukazujú, že mnohé z nich systematicky analyzujú, ako siete vyradiť z prevádzky alebo destabilizovať. O zámeroch týchto štúdií sa dá diskutovať, ale o ich obsahu nie,“ píše Langerová.
Poznamenáva, že znepokojujúce je aj to, že čínski výskumníci používajú ako modelové prípady realistické americké a európske elektrické siete. Západní vedci to, prirodzene, robia tiež, avšak s cieľom odhaliť slabiny vo svojich vlastných systémoch. Čínske elektrické siete sú však „zásadne odlišné od tých západných“, preto štúdie o západných sieťach Číne „nepovedia takmer nič o tom, ako by sa správala ich vlastná sieť“, podotýka vedkyňa.
V porovnaní so západným výskumom vidí aj ďalší znepokojujúci rozdiel. Čínske štúdie sa zameriavajú iba na samotný útok, bez návrhu možných protiopatrení.
Ak to študujú verejne, na čom pracujú za zatvorenými dverami?
Podľa Langerovej by čínsky výskum mal vzbudzovať obavy nielen pre svoju technickú prepracovanosť, ale aj preto, že „prebieha dlhodobo, vo veľkom meradle a na základe reálnych údajov zo západných elektrických sietí… To naznačuje úmyselné a systematické úsilie vytvoriť manuál na narušenie – bez ohľadu na to, či bude niekedy skutočne využitý,“ uviedla vedkyňa.
Priame dôkazy o prepojení akademického sektora s reálnymi kybernetickými útokmi na západnú infraštruktúru síce neexistujú, ale nemožno ich podľa nej ani prehliadať. Úmysly Číny pri vykonávaní takého výskumu nepoznáme, avšak je potrebné priznať, že čínsky režim už teraz disponuje schopnosťami naše siete vyradiť z prevádzky, upozorňuje výskumníčka. „Vyzerajú pripravení. Sme aj my?“ kladie si otázku.
„Všetko toto je verejne dostupné. Človeku napadne otázka, na čom asi pracujú za zatvorenými dverami,“ zamýšľa sa vedkyňa vo svojom príspevku na Linkedine.
Článok bol preložený z českej edície Epoch Times
Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.