Streda 9. júla, 2025
Muž drží transparent s nápisom „Nezotročujte nás. Nie eurovému Sovietskemu zväzu. Áno rodine, príbuzným a národu Bulharsko“ počas demonštrácie proti vstupu Bulharska do eurozóny v Sofii 28. júna 2025. (Foto: NIKOLAY DOYCHINOV/AFP prostredníctvom Getty Images)
»

Bulhari budú od roku 2026 platiť eurom. Schválenie vstupu do eurozóny sprevádzajú protesty a obvinenia z vlastizrady

Rada Európskej únie v utorok 8. júla na zasadnutí v Bruseli formálne schválila pristúpenie Bulharska k eurozóne s účinnosťou od 1. januára 2026. Ministri financií členských štátov zároveň stanovili konverzný kurz na úrovni 1,955 bulharského leva za euro.

„Od dnešného dňa sa Bulharsko stáva 21. členom eurozóny,“ vyhlásila dánska ministerka pre hospodárske záležitosti Stephanie Loseová, ktorej krajina aktuálne predsedá Rade EÚ. „Toto je zavŕšením dôkladného procesu, ktorý zahŕňal prísne analýzy a intenzívne prípravy. Srdečne blahoželám Bulharsku a bulharskému ľudu k tomuto obrovskému úspechu,“ dodala.

Európsky parlament taktiež schválil odporúčaciu správu podporujúcu tento krok pomerom hlasov 531 za, 69 proti a 79 poslancov sa zdržalo.

Bulharská europoslankyňa Eva Maydellová po hlasovaní uviedla, že ide o „kľúčový míľnik na ceste k plnej európskej integrácii Bulharska – pre krajinu aj jej občanov“.

„Bulhari si tento úspech zaslúžia… Od tých, ktorí v roku 1989 stáli na námestí a nenásilne zvrhli komunistický režim, cez tých, ktorí trpeli počas menovej krízy v roku 1997, až po mladých ľudí, pre ktorých je dnes Európa domovom. Prijatím spoločnej európskej meny sa európsky sen generácií Bulharov naplno uskutočňuje,“ dodala neskôr v príspevku na Facebooku.

Poslednou krajinou, ktorá vstúpila do eurozóny, bolo Chorvátsko, keď v roku 2023 nahradilo kunu eurom.

Po vstupe Bulharska ostane mimo eurozóny už len 6 z 27 členských krajín EÚ – Švédsko, Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Dánsko. Ani jedna z nich zatiaľ neplánuje prechod na euro, či už z politických dôvodov, alebo preto, že nespĺňajú potrebné kritériá.

Bulharsko pôvodne dúfalo, že sa mu podarí prijať euro skôr, no Brusel považoval infláciu v krajine za príliš vysokú.

Krajiny, ktoré chcú vstúpiť do eurozóny, musia preukázať, že ich hospodárstvo sa približuje k ekonomikám ostatných členov menovej únie a že majú verejné financie pod kontrolou. Medzi podmienky patrí napríklad inflácia, ktorá nesmie presiahnuť priemer troch najlepších krajín v EÚ o viac než 1,5 %.

Keď Brusel v júni po prvý raz vyjadril podporu vstupu Bulharska do eurozóny, konštatoval, že priemerná inflácia za 12 mesiacov do apríla 2025 bola na úrovni 2,7 % – teda tesne pod stanoveným limitom.

Tento krok Bulharska nasleduje po tom, ako sa krajina 1. januára tohto roku oficiálne pripojila ku schengenskému priestoru.

Rozlúčka s levom však v krajine neprebehla bez kontroverzií – podľa prieskumu Eurobarometra zverejneného v júni bolo 53 % Bulharov proti prijatiu eura.

Počas víkendu sa tisíce protestujúcich zhromaždili na centrálnom námestí v hlavnom meste Sofia, kde protestovali proti plánom na prijatie eura a požadovali vypísanie referenda. Demonštranti po zhromaždení oznámili, že na námestí postavia stanové mestečko s názvom „Mesto leva“.

Na pódiu pre rečníkov visel veľký transparent s nápisom: „Boj o bulharský lev je posledným bojom za Bulharsko.“ Líder proruskej strany Obroda (Văzraždane) Kostadin Kostadinov na proteste vyhlásil: „Niekto iný bude rozhodovať, ako míňame svoje peniaze, bulharský rozpočet bude schvaľovať Európska centrálna banka… Je to protištátny prevrat, je to vlastizrada,“ dodal.


Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj