
Brusel vo svojom „akčnom pláne“ nerieši jednu kľúčovú vec, upozorňujú oceliari
Európska komisia predstavila 19. apríla ďalší zo svojich „akčných plánov“, tentoraz pre oceľ a kovy. Cieľom je „posilniť konkurencieschopnosť tohto odvetvia a zabezpečiť jeho budúcnosť“. Oceliari tento krok vítajú, ale poukazujú na to, že strategický dokument nerieši premrštené ceny energií.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pri predstavovaní Akčného plánu pre oceľ a kovy vyhlásila: „Musíme pomôcť našim výrobcom ocele, ktorí čelia silným protivetrom na svetovom trhu. Aby si udržali konkurencieschopnosť, musíme znížiť náklady na energiu a podporovať ich pri zavádzaní inovatívnych technológií s nízkymi emisiami uhlíka na trh.“
Plán upravuje pravidlá pre uhlíkové clo (CBAM), aby bolo pre lacnú mimoeurópsku konkurenciu ťažšie ich obchádzať, chce nastaviť dovozné opatrenia po roku 2026, keď vypršia súčasné kvóty na dovoz, a plánuje zaviesť kvóty na množstvo recyklovanej ocele a kovov v kľúčových sektoroch.
Európska asociácia oceliarov Eurofer privítala iniciatívu Európskej komisie a vyzvala na jej urýchlenú implementáciu. „Je nutné čo najskôr prijať konkrétne opatrenia, aby sa zvrátil úpadok tohto odvetvia, obnovili sa vyrovnané podmienky súťaže s globálnymi konkurentmi a podporili sa investície a rozšírenie zelenej ocele na trhu,“ uviedla asociácia v tlačovom vyhlásení.
Európski oceliari sa už roky sťažujú na dovoz lacnej čínskej ocele, ktorú tamojšia vláda masívne dotuje, pričom produkcia na starom kontinente stabilne klesá.
Eurofer si posťažoval, že komisia zamietla kľúčovú otázku energetiky pod koberec. Sľub predsedníčky Komisie o znížení nákladov na energiu totiž úradníci v Bruseli nechali na členských štátoch ako horúci zemiak. Navrhujú, aby jednotlivé vlády odpustili energeticky náročným firmám dane za energiu alebo im zabezpečili výhodnejšie tarify, čo však kvôli strate príjmov do štátneho rozpočtu nemusí byť práve populárnym riešením.
Oceliarska únia, ktorá združuje oceliarov z Česka a Slovenska, vo svojom príspevku na sieti X uviedla, že slabou stránkou akčného plánu je časť venovaná dostupnosti energie. „Neprináša riešenie hlavných príčin drahej elektriny a nepredstavuje možné úľavy pre energeticky náročný priemysel,“ napísala únia.
Ceny energií je podľa nej potrebné bezodkladne riešiť. „Veľkoobchodné ceny energií sú v EÚ 2–4x vyššie ako v Číne alebo USA! Za takýchto podmienok nemôže byť európsky priemysel konkurencieschopný,“ argumentuje únia.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.