
Ako som sa odnaučila piť sladené nápoje (Komentár)
Keď dostanem chuť, radšej si objednám zelený čaj.
Každý je iný
Každý z nás má odlišnú genetiku, endokrinný systém a metabolizmus, rozdielnu výkonnosť, iný vek a rôzne návyky spojené s jedlom. A to je len vrchol ľadovca.
Presne preto ma frustrujú príbehy iných ľudí o tom, ako schudli. Ponúkam teda svoju metódu, ako sa odnaučiť piť ochutené nápoje. Pre mňa bola táto cesta účinná, no každý z nás je iný. Dúfam, že môj príbeh vám pomôže nájsť kľúč k tomu, ako sa vzdať sladených nápojov.
Vždy som mala rada sladké. Máme to v rodine, či už to spôsobili gény alebo životný štýl. Môj manžel sa vzdal pitia kolových nápojov už pred rokmi a pije iba Sprite alebo bublinkovú vodu s džúsom. Ja som však bola neoblomná a v reštauráciách som si vždy objednávala Coca-colu. Doma sme ju zvyčajne nemávali. Potom sa nám narodili dve deti. Mladšie z nich zle spávalo: bola som s ním doma a bola som nevyspatá. Začala som piť plechovku koly denne, aby som nezaspala. Celá plechovka bola pre mňa priveľa, a tak som prešla na miniplechovky. Niekedy som si dopriala aj dve.
Začala som priberať, zhoršila sa mi pleť a objavili sa mi škvrny na rukách a stehnách. Ustúpilo to však ihneď, ak som kolu na jeden deň vynechala. Túto závislosť som nenávidela.
Náhrada
Vďaka podpore a radám mojich trénerov z posilňovne som sa rozhodla zmeniť svoje návyky.
Najprv som sa rozhodla znížiť pitie koly na jednu miniplechovku každý druhý deň. Zvyšok som nahrádzala džúsmi. Potom som ju pila už iba každý tretí deň, neskôr raz do týždňa a napokon raz za mesiac. Trvalo tri mesiace, kým som si uvedomila, že som ešte stále závislá, ale už som čistá. Chute boli preč.
Ďalším krokom bolo vzdať sa sladených džúsov, preto som ich vymenila za Lipton Nestea Green Tea (ktorý je spracovaný, obsahuje cukor a predáva sa vo veľkých fľašiach).
Bolo to lepšie než džúsové nápoje? Možno áno, možno nie, ale dal sa kúpiť takmer v každej reštaurácii, takže to bola dobrá náhrada koly. Až som napokon prestala piť sladené nápoje úplne.
Ďalšia náhrada: voda a kokosové mlieko. Toto si vyžadovalo o čosi viac pevnej vôle. Pomohlo aj cvičenie, pretože pitie množstva čistej vody po každom cvičení mi pomohlo vytvoriť si zvyk nosiť fľašu s vodou. Človek si tak zvykne na nápoj bez cukru. Tréneri ma viedli správnou cestou a postupne som prešla na kokosové mlieko. Kokosové mlieko má veľa prírodných elektrolytov, čo je vynikajúce pred tréningom aj po ňom.

Bez cukru
A výsledok? Je to mesiac, čo som bez sladených nápojov. Niektorí ľudia veria, že je v poriadku dať si sem-tam sladený nápoj. Ja som však ako „cukroholik“ – podobne ako u alkoholikov, aj mňa by jeden pohárik mohol vrátiť do stavu, v ktorom by ma nápoj opäť ovládol.
Nechcem, aby sa to stalo. Keď dostanem chuť, radšej si objednám zelený čaj, ale kolu už nie. Pracovala som na tom dosť tvrdo nato, aby som to len tak zahodila.
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.
Christy Roe je matkou dvoch detí, učí na základnej škole a je náruživá vyznávačka CrossFitu. Žije v Austrálii.
Komentár bol preložený z austrálskej edície Epoch Times.
Trénujte si mozog s našimi hrami! Sudoku, šachové úlohy, hľadanie rozdielov, solitaire HRAŤ ▶ ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.