Štvrtok 12. decembra, 2024
Ilustračný obrázok: (Foto: Sergey Makashin / Pexels)

Ako byť viac obľúbený?

Niektorí ľudia sa rodia prirodzene charizmatickí, ale väčšina na tom musí pracovať.

Všetci poznáme niekoho, kto dokáže prísť na večierok alebo stretnutie plné neznámych ľudí a po niekoľkých hodinách odísť s niekoľkými novými priateľmi. Tu je návod, ako to dokážu.

Usmievajte sa a prikyvujte

Úprimný úsmev je veľmi účinný neverbálny signál, ktorý dáva ľuďom najavo, že sa tešíte z ich prítomnosti. Charizmatickí ľudia vyžarujú pozitívny postoj tým, že pri rozhovore prikyvujú, keď sa druhá osoba usmieva, tiež sa usmievajú a napodobňujú reč tela druhej osoby. Taktiež sa vedia vyhnúť mračeniu, posmeškom alebo iným negatívnym výrazom tváre.

Venujte ľuďom pozornosť

Ľudia majú radi druhých, keď počúvajú ich príbehy a nadväzujú a udržiavajú očný kontakt. Je nezdvorilé a nepríjemné pozerať sa všade, len nie na osobu, ktorá hovorí alebo je súčasťou rozhovoru. Pýtajte sa vhodné otázky, aby ste sa o nich dozvedeli viac, napríklad: „Odkiaľ poznáte hostiteľa?“ alebo „Vyrastali ste tu?“ Počúvajte viac, ako hovoríte; neprerušujte ich a nehovorte cez nich; buďte trpezliví a skutočne počúvajte, čo hovoria – možno sa dozviete niečo cenné. Zapamätajte si ich meno a používajte ho v rozhovore, pretože je to úctivé a prináša to pohodu, ktorá je príjemná.

Buďte úprimní

Aj pri rozhovore s ľuďmi, ktorých už možno nikdy neuvidíte, sa vám zahmlievanie pravdy môže skôr či neskôr vypomstiť, buďte preto priami a úprimní tak, ako to chcete aj vy od ostatných. Úprimne pozitívne reakcie sú ďalším spôsobom nadviazania kontaktu; ak vám opíšu, ako vyliezli na miestnu horu alebo stáli na čele zbierky finančných prostriedkov pre miestnu charitatívnu organizáciu na záchranu zvierat, dajte im najavo, že to považujete za skvelý úspech. Nebuďte tou osobou, ktorá počuje takéto veci a okamžite sa ich snaží prekonať.

Buďte otvorení

Keď sa rozprávate s novými priateľmi alebo s tými, ktorých poznáte už roky, nájdite spoločné veci, o ktorých môžete diskutovať, napríklad o vašich psoch, alebo že nosíte rovnakú značku hodiniek, resp. máte spoločnú záľubu v športe či hudbe. Pri počúvaní buďte otvorení; nie každý bude zdieľať váš názor, ale rovnako ako vy, má právo na svoj názor. Namiesto toho, aby ste dali jasne najavo, že nesúhlasíte, zmeňte tému. Zvyčajne je lepšie vyhnúť sa politike a iným citlivým témam.

Buďte tam

Byť spoľahlivý je vlastnosť, ktorá sa u priateľov vysoko cení. Od telefonátu o druhej hodine nadránom kvôli pomoci s prepichnutou pneumatikou až po včasný príchod na večeru – vedomie, že sa môžu spoľahnúť, že sa tam s úsmevom objavíte, vám získa veľa bodov v obľúbenosti. Byť tam pre druhých znamená, že sa rozhovor netočí len okolo vás; nikto nemá rád vševediaceho narcistu. Ak ste v časovej tiesni, ale oni sa chcú rozprávať, povedzte im vopred o svojom programe a dohodnite sa na stretnutí vo vhodnejšom čase.



Z pôvodného článku preložila Petra Adamicová

Prečítajte si aj