
Aké schopnosti bude skrývať nový radar v útrobách stíhačiek F-35
Počet štátov v NATO, ktoré zvažujú nákup lietadiel 5. generácie, rastie. Hlavným predstaviteľom týchto strojov sú americké F-35. Na rozdiel od starších typov disponujú okrem bojovej schopnosti značnou škálou využitia zásluhou vyspelejšej elektroniky: lietadlo môže poskytovať širokú podporu pozemným jednotkám, lepšie vykonávať prieskum, mať lepší prehľad o situácii na bojisku alebo vykonávať elektronický boj. Významnú úlohu v jeho schopnostiach hrá radar.
Podľa plánu spoločnosti Lockheed Martin by sa do stíhačiek F-35 Lightning II mal od tohto roku začať inštalovať novovyvinutý radar AN/APG-85 od spoločnosti Northrop Grumman. Podľa správy Breaking Defence plánu teraz hrozí odklad. Server Naval News v máji informoval, že by sa mal používať iba pre potreby amerického letectva. Medzi oficiálne deklarované vlastnosti patrí snímkovanie s vysokým rozlíšením, ktoré je obzvlášť užitočné pri prieskumných misiách.
Tajné informácie o radare v stíhačkách F-35
„Informácie o novom radare pre F-35 AN/APG-85, pokiaľ ide o výkony, sú dodnes utajované,“ uviedol pre Epoch Times vojenský analytik Jiří Vojáček.
Podľa jeho informácií by mal byť schopný aj navádzania pre iné systémy: „Avšak F-35 by s ním mal byť schopný navádzať niektoré zbrane iných systémov. Na takýto postup sa používa tzv. datalink, šifrované dátové prepojenie, pri ktorom lietadlo zistí polohu cieľa a priebežne ju posiela ďalej. Všeobecne možno povedať, že radar tohto typu a technickej výkonnosti môže sledovať až desiatky cieľov a na menšiu časť z nich navádzať riadenú muníciu.“
Podľa nepotvrdených informácií má tento radar schopnosť vykonávať aj kybernetické útoky, uviedol web fonetech.cz a dodal, že „server The War Zone očakáva, že nový rádiolokátor – založený na báze nitridu gália (GaN) – nielenže zvýši dosah a schopnosti F-35, ale tiež podporí dynamickú taktiku elektronického boja“.
„Podľa mnohých pilotov je F-35 najnebezpečnejšie bojové lietadlo – je najlepšie prepojené s inými systémami a najlepšie schopné prežiť,“ dodal fonetech.cz.
Odborníci odhadujú, že tento nový radar bude mať výrazne vylepšenú schopnosť detekcie, sledovania a klasifikácie cieľov – vzdušných, námorných aj pozemných. Očakáva sa od neho tiež vyššia citlivosť a odolnosť proti rušeniu (ECM) vrátane schopnosti detekcie nízko letiacich cieľov v náročnom prostredí. Ďalej má mať schopnosť simultánneho sledovania a navádzania: mal by zvládať súčasné sledovanie desiatok cieľov a zároveň na niektoré z nich navádzať riadenú muníciu (tzv. track-while-scan).
Článok bol preložený z českej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.