Pondelok 22. júna, 2026
Hesam Alaedin, zbitý na smrť v iránskej väznici za používanie Starlinku (Foto: Hesam Alaedin/FB)

Represie v Iráne: 40-ročný muž zbitý na smrť za používanie Starlinku

Podľa viacerých dôveryhodných zdrojov zomrel 40-ročný Hesam Alaedin po tom, čo ho iránske bezpečnostné sily brutálne zbili.

Podľa Euronews ho zatkli v Teheráne na základe podozrenia, že vo svojom dome používal satelitné pripojenie Starlink v čase dlhodobého blokovania internetu v Iráne. Správa o jeho úmrtí vyvolala vlnu pobúrenia medzi obhajcami ľudských práv.

Otec malých dvojičiek podľa dôkazov zhromaždených portálom IranWire zomrel krátko po prevoze do väzby na následky zranení, ktoré mu spôsobili počas razie bezpečnostné zložky.

Iránske úrady oficiálne neposkytli presné informácie o okolnostiach smrti, čo vyvoláva ďalšie otázky týkajúce sa týrania vo väzení. Jeho blízki a aktivisti tvrdia, že nespáchal žiadny násilný trestný čin a stal sa terčom prenasledovania len za pokus obísť digitálnu cenzúru pomocou služby Starlink.

Zvýšená digitálna blokáda

K incidentu došlo v čase, keď Irán zaviedol niekoľkotýždňovú digitálnu blokádu, ktorá prerušila alebo výrazne obmedzila prístup k internetu v celej krajine. Tieto rozsiahle výpadky majú zabrániť šíreniu záberov z protestov a represií do zahraničia. V tomto kontexte vníma časť obyvateľstva Starlink, satelitnú sieť spoločnosti SpaceX, ako spôsob, ako uniknúť filtrom a kontrole štátu (podľa portálu OpexNews).

Kyberbezpečnostný portál InCyber zdôrazňuje, že vlastníctvo zariadenia Starlink je v Iráne nezákonné a môže byť prísne trestané. Úrady v posledných mesiacoch zintenzívnili operácie zamerané na vyhľadávanie a zabavovanie týchto zariadení, ktoré sú už aj tak zriedkavé a drahé, pričom sa zameriavajú najmä na siete, ktoré ich nelegálne dovážajú. „Je to hra na mačku a myš,“ zhrnul expert.

Analytici pripomínajú, že skúsenosť s predchádzajúcimi výpadkami internetu, najmä počas demonštrácií v roku 2019, prinútila mnohých Iráncov siahnuť po satelitnom spojení, aby mohli dokumentovať násilie a upozorniť naň medzinárodnú verejnosť.

Prístup ku globálnemu internetu sa tak dostáva do priameho konfliktu s požiadavkami režimu na kontrolu.

Teherán sa odvoláva na národnú bezpečnosť, mimovládne organizácie hovoria o jej zneužívaní

Iránske úrady odôvodňujú represie voči službe Starlink argumentmi o národnej bezpečnosti a obviňujú niektorých používateľov z odosielania citlivých informácií do zahraničia. V iných podobných prípadoch úradníci poukazovali na riziká „špionáže“ a „zahraničného zasahovania“, aby obhájili sprísnenie zákonov o komunikácii. Teherán zároveň zdôrazňuje potrebu zachovať „národný internet“, ktorý prezentuje ako bezpečnejší a v súlade s „hodnotami“ krajiny.

Portál IranWire uvádza, že smrť Hesama Alaedina zapadá do série prípadov, v ktorých sa zadržaní stali obeťami zlého zaobchádzania, niekedy s fatálnymi následkami. Ďalší pozorovatelia považujú kombináciu výpadkov internetu, netransparentných súdnych procesov a stíhania spojeného so službou Starlink za vážne porušenie základných slobôd.

Napriek rizikám Iránci naďalej hľadajú spôsoby, ako sa pripojiť k celosvetovej sieti, keďže sa domnievajú, že šírenie fotografií a svedectiev zostáva ich jedinou ochranou pred represiami. Meno Hesama Alaedina sa pre týchto internetových používateľov stalo symbolom vysokej ceny, ktorú zaplatili za kúsok slobody.

Článok bol preložený z francúzskej edície Epoch Times.

Trénujte si mozog s našimi hrami! Sudoku, šachové úlohy, hľadanie rozdielov, solitaire HRAŤ ▶

Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.

Prečítajte si aj