
„Migračnú krízu spôsobuje pasivita verejných zložiek,“ tvrdí španielske združenie
V Španielsku už niekoľko dní prebiehajú protesty proti nekontrolovanému nelegálnemu prisťahovalectvu a rastu kriminality. Podľa správ sa na protestoch zúčastňujú bežní občania. Zároveň ich niektoré skupiny označované za krajne pravicové využívajú na zviditeľnenie.
Takzvanou „poslednou kvapkou v pohári trpezlivosti“ bolo podľa správ napadnutie 68-ročného muža Dominga tromi nelegálnymi prisťahovalcami, ktorí ho surovo zbili. Mestská rada Torre Pacheco zvolala pokojnú demonštráciu, ale tá sa začala uberať iným smerom po príchode radikálnych účastníkov. Španielska ľavicová vláda označuje protesty za ultrapravicové, útočiace na koncept otvorených hraníc.
Na základe novej migračnej reformy schválenej 19. novembra 2024, cieľom ktorej je posilniť pracovnú silu v krajine a podporiť hospodársky rast, má Španielsko každoročne udeľovať legálny status 300 000 nelegálnym prisťahovalcom.

Samuel Vázquez, predseda združenia odborníkov na verejnú bezpečnosť Polícia pre 21. storočie (Una Policía para el siglo XXI), na Madridskom ekonomickom fóre uviedol, že policajný model v Španielsku je už šesť či sedem rokov „zastaraný“ a neschopný riešiť súčasný typ kriminality, čo vedie krajinu „k neznámemu scenáru“, v ktorom „sme ešte nevideli to najhoršie“.
Podľa jeho názoru je to dôsledkom toho, že ľudia z určitej politickej strany sedia na zodpovedných miestach a presadzujú určitý politický prístup namiesto toho, aby „zatvorili dvere novej kriminalite vstúpujúcej na územie Španielska“.
Uvedenému napadnutiu Dominga predchádzal ďalší medializovaný útok – napadnutie a znásilnenie 21-ročnej ženy v Alcalá de Henares v blízkosti imigračného centra CAED.
97 % mladých španielskych žien uvádza, že sú znepokojené násilím páchaným na ženách, ktoré podľa nich v posledných rokoch vzrástlo.
Podľa údajov španielskeho ministerstva vnútra sa počet sexuálnych útokov medzi rokmi 2017 a 2023 zdvojnásobil a počet sexuálnych trestných činov spáchaných osobami africkej národnosti vzrástol o 144 %, osobami americkej národnosti o 88 %, zatiaľ čo počet trestných činov spáchaných Španielmi v tom istom období vzrástol o 13 %.
„Nová kriminalita“ a pasivita zložiek
V rozhovore so španielskou edíciou Epoch Times opisuje situáciu José Manuel Vallejo, viceprezident organizácie Polícia pre 21. storočie. Požaduje reformu policajného modelu schopného chrániť občanov pred „novými hrozbami“.
Podľa Valleja existuje v Španielsku „tradičná kriminalita“, kam patria „podvody, čierny obchod, sprisahania, lúpeže, ako je krádež kabeliek, prepadnutie lekární alebo dokonca terorizmus, ktorým sme trpeli mnoho rokov“. Potom existuje aj novodobá „importovaná kriminalita s rôznymi metódami“, súvisiaca s masovou migráciou.

„V Španielsku sa tradične hovorilo: la bolsa o la vida (tašku alebo život). Dnes je však v niektorých prípadoch obeť najprv napadnutá a až potom dôjde k lúpeži,“ vraví Vallejo. „Agresor tak od začiatku potláča odpor. To je novinka,“ dodáva s tým, že podľa neho to platí aj pre niektoré typy sexuálnych útokov.
Médiá podľa viceprezidenta združenia Polícia pre 21. storočie tiež zmenili k prípadom prístup. „Predtým sa jeden prípad [znásilnenia] dostal na titulné stránky novín a do správ. Dnes, s masívnym nárastom tohto typu trestných činov, sa už do správ ani nedostanú,“ hovorí Vallejo.
„Tento fenomén utajovania alebo nedostatočného zviditeľnenia správ vyvoláva spoločenskú frustráciu. Pri tejto neprehľadnosti sa útoky môžu objaviť na neočakávaných miestach. Čo sa stalo v nedávnom prípade napadnutej mladej ženy v Alcalá de Henares? Bohužiaľ nie je prvou obeťou útoku,“ uvádza Vallejo.

Podľa Valleja sú protesty dôsledkom pasivity zložiek, ktoré majú občanov chrániť. Nemyslí si, že ide o prejav rasizmu, ale o obrannú reakciu.
„Všetci máme matky, sestry, dcéry, manželky, priateľky. A keď je táto citová základňa, táto zdieľaná identita vnímaná ako napadnutá, reakcia je nevyhnutná. Je to reflex spoločenstva,“ domnieva sa Valleja. „Nemá to nič spoločné s rasizmom alebo xenofóbiou, je to antropologická reakcia, opísaná v príručkách sociálnej antropológie. Keď spoločnosť vníma, že je ohrozený jej spôsob života, bráni sa.“
„Kým boli takéto útoky sporadické a rozptýlené, spoločnosť verila, že inštitúcie, ktoré si vytvorila na svoju ochranu, budú konať. Keď sa tak ale nestalo, objavilo sa to, čomu sa často vraví „ľud“, táto abstraktná entita, ktorá sa nakoniec ujala svojej vlastnej obrany,“ dodáva Valleja.
Španielsky minister vnútra Fernando Grande-Marlaska v reakcii na protesty v rozhlase Cadena Ser uviedol, že podľa neho za násilie môže „rétorika“ politických hnutí ako Vox. Predseda hnutia Santiago Abascal podľa CNN jeho obvinenia odmieta a tvrdí, že situácia je výsledkom „zlyhávajúcej migračnej politiky vlády“.
Článok bol preložený z českej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?