
Európsky parlament chce zabrániť špekuláciám na trhu s plynom, prijal nový zákon
Európska únia sa snaží znížiť ceny zemného plynu na trhoch. Európsky parlament prijal nový zákon, ktorý sa snaží riešiť špekulácie na trhu s plynom. Znížiť ceny plynu chce zavedením väčšej flexibility do pravidiel dopĺňania zásobníkov plynu.
Legislatíva, na ktorej sa už dohodli poslanci Európskeho parlamentu a Rada, predĺži systém skladovania plynu v EÚ prijatý v roku 2022 do 31. decembra 2027, inak by schéma vypršala na konci roka 2025. Povinnosť 90-percentného naplnenia zásobníkov sa tak predĺži o dva roky, do konca roka 2027. Cieľ naplnenosti zásobníkov sa má dosiahnuť každý rok medzi 1. októbrom a 1. decembrom. Doteraz to bolo do 1. novembra. „Toto ustanovenie je navrhnuté tak, aby zabezpečilo bezpečnosť dodávok plynu pred zimnou sezónou,“ informoval európsky parlament.
Členské štáty Európskej únie by mali mať možnosť odchýliť sa od cieľa plnenia až o 10 percentuálnych bodov v prípade zložitých trhových podmienok, ako sú napríklad náznaky špekulácií brániacich nákladovo efektívnemu plneniu skladov. Komisia môže túto odchýlku ďalej zvýšiť o ďalších päť percentuálnych bodov prostredníctvom delegovaného aktu na jednu plniacu sezónu, ak tieto trhové podmienky pretrvávajú.
Po novom sa bude sledovať tiež sledovať, koľko plynu v zásobníkoch bude pochádzať z Ruska. „Príslušný orgán monitorujúci dopĺňanie plynu v každom členskom štáte poskytne aj informácie o podiele plynu pochádzajúceho z Ruskej federácie, ktorý sa skladuje. To by malo pomôcť pri monitorovaní, či sa ruský plyn skladuje v EÚ,“ uviedol európsky parlament.
Parlament podporil návrh zákona 542 hlasmi za, 109 proti a 30 sa zdržalo hlasovania. Pred zverejnením v Úradnom vestníku EÚ ho teraz musí formálne schváliť Rada. Zariadenia na skladovanie plynu zabezpečujú 30 % spotreby plynu v Európskej únii počas zimných mesiacov.
Európska únia na záver priznáva, že globálny trh s plynom zostáva napätý. So zvýšenou konkurenciou v oblasti dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) a pretrvávajúcou cenovou volatilitou.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?