
Priemysel varuje pred dôsledkami odstrihnutia Slovenska od ruského plynu, žiada dôkladnú analýzu a kompenzácie
Na podnet Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) sa uskutočnilo významné rokovanie zástupcov slovenského priemyslu, Ministerstva hospodárstva SR a Generálneho riaditeľstva pre energetiku Európskej komisie (DG Energy). Diskusia sa zamerala na budúcnosť energetiky na Slovensku, najmä na možné dôsledky ukončenia dodávok plynu z Ruska bez primeranej alternatívy.
Zástupcovia AZZZ SR zdôraznili, že akékoľvek zásadné rozhodnutie v oblasti energetiky by malo predchádzať dôkladnej analýze hospodárskych a sociálnych dopadov, vrátane kompenzačných mechanizmov a vplyvu na verejné financie. Viceprezident AZZZ SR pre medzinárodné vzťahy a životné prostredie Roman Karlubík varoval:
„Energetika je nevyhnutným základom fungovania priemyslu. Ich cena zásadne ovplyvňuje konkurencieschopnosť slovenských podnikov. Cenové rozdiely, ktoré by nám v rámci jednotného európskeho trhu s energiami vznikli, budú deformovať konkurenčné prostredie a výrazne oslabia postavenie slovenských podnikov na medzinárodných trhoch.“ Podľa Karlubíka je slovenská ekonomika silne priemyselne orientovaná a akýkoľvek nepremyslený zásah do dodávok energií môže ohroziť podniky, verejné financie aj zamestnanosť.
Viceprezident AZZZ SR pre priemysel a generálny riaditeľ Duslo Šaľa Petr Bláha upozornil, že spoločnosť Duslo spotrebúva až 10 % celkovej spotreby plynu v SR. „Takýto zásah by teda neovplyvnil len jednu firmu, ale mohol by spustiť domino efekt s vážnymi hospodárskymi dôsledkami pre celé odvetvie,“ uviedol Bláha. Zástupcovia AZZZ SR zdôraznili, že obnova raz zničeného priemyslu je mimoriadne náročná – časovo, finančne aj technologicky, a preto treba každé opatrenie zvažovať citlivo.
Zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR a DG Energy pristúpili k obavám priemyslu konštruktívne, prejavili záujem sa nimi individuálne zaoberať a vyjadrili ochotu pokračovať v dialógu formou pravidelných stretnutí.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?