Piatok 13. decembra, 2024
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kráča s bývalým prezidentom Donaldom Trumpom na stretnutie v New Yorku 27. septembra 2024. (foto: Alex Kent/Getty Images)

Zelenskyj sa pochválil „produktívnym rozhovorom“ s Trumpom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že mal „produktívny rozhovor“ s novozvoleným prezidentom Donaldom Trumpom, a to na pozadí obáv, že Trumpov návrat do Bieleho domu by znamenal pokles podpory USA pre Kyjev v prebiehajúcej vojne s Ruskom.

„Včera som sa rozprával s prezidentom Trumpom, tak ako mnohí z vás. Bol to produktívny rozhovor, dobrý rozhovor,“ povedal Zelenskyj v prejave pred samitom Európskeho politického spoločenstva v maďarskej Budapešti 7. novembra.

Počas svojej prezidentskej kampane v roku 2024 Trump opakovane naznačil, že sa bude usilovať o rýchle rokovania o ukončení rusko-ukrajinskej vojny. Zároveň nastolil otázku, koľko sa Spojené štáty zaviazali poskytnúť Ukrajine v porovnaní s ostatnými západnými podporovateľmi Zelenského.

Trumpova predvolebná rétorika podnietila niektoré obavy na Ukrajine aj v NATO, že by dramaticky znížil podporu Ukrajine.

Zelenskyj vo svojich štvrtkových vyjadreniach v Budapešti zdieľal nádej na pokračovanie podpory zo strany USA. „Zatiaľ nemôžeme vedieť, aké budú jeho kroky. Dúfame však, že Amerika bude silnejšia. Práve takúto Ameriku Európa potrebuje. A silná Európa je podľa mňa to, čo Amerika potrebuje. Toto sú vzťahy medzi spojencami, ktoré si treba vážiť a ktoré nemožno stratiť,“ povedal.

Denník Epoch Times oslovil Trumpov volebný tím so žiadosťou o komentár k jeho telefonátu so Zelenským. Tím kampane do času uverejnenia neodpovedal.

Vo svojom vystúpení 7. novembra v Budapešti Zelenskyj ďalej odsúdil reči o ústupkoch voči Rusku s cieľom ukončiť prebiehajúcu vojnu. „Nemali by sme si robiť ilúzie, že prejavením slabosti alebo predajom niektorých európskych pozícií alebo postavenia ktorejkoľvek európskej krajiny si možno kúpiť spravodlivý mier. Takto to jednoducho nefunguje. Mier je odmenou len pre tých silných,“ povedal Zelenskyj.

Ukrajinský prezident bol medzi prvými, ktorí 6. novembra zablahoželali Trumpovi po jeho víťazstve v amerických prezidentských voľbách. V správe na X ukrajinský prezident charakterizoval Trumpa ako človeka s prístupom k „mieru prostredníctvom sily“, a vyjadril nádej, že s Trumpom tento princíp „spoločne uvedú do praxe“.

Ukrajinský prezident nedávno zverejnil podrobnosti svojho „plánu víťazstva“, ktorým chce prinútiť Rusko rokovať o ukončení vojny za výhodnejších podmienok pre Ukrajinu. Jeho plán zahŕňa žiadosť o povolenie Západu na uskutočnenie diaľkových úderov na ruskom území, cestu k ukrajinskému členstvu v NATO a žiadosť západných podporovateľov Ukrajiny, aby poskytli Ukrajine „komplexný balík nejadrového strategického odstrašenia“.

Zelenskyj sa v septembri podelil o svoj víťazný plán s prezidentom Joeom Bidenom, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a Trumpom. Zatiaľ nie je jasné, do akej miery Spojené štáty Zelenského plán podporia.

Od februára 2022, keď ruské sily vstúpili na Ukrajinu, Spojené štáty vyčlenili na finančnú a vojenskú podporu súvisiacu s Ukrajinou približne 175 miliárd dolárov. V apríli Kongres vyčlenil približne 61 miliárd dolárov z tejto sumy v rámci doplnkového balíka zahraničnej pomoci. Bidenova administratíva v nasledujúcich mesiacoch tieto doplnkové rozpočtové prostriedky postupne vyplácala.

V rozhovore s novinármi 7. novembra hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller uviedol, že Bidenova administratíva sa snaží vyplatiť čo najviac z týchto finančných prostriedkov pre Ukrajinu pred koncom svojho funkčného obdobia 20. januára.

Miller uviedol, že administratíva sa bude snažiť pripraviť aj pôžičky pre Ukrajinu, ktoré by boli kryté zmrazenými ruskými štátnymi aktívami. „Pracujeme na tom, aby sme všetky tieto prostriedky, všetky právomoci na čerpanie, dostali na Ukrajinu ešte pred koncom tohto funkčného obdobia,“ povedal Miller. „A pokiaľ ide o štátne aktíva, tiež sme dali jasne najavo, že sa snažíme sprevádzkovať aj tieto peniaze pred koncom tohto obdobia.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj