
Zdechovský prezentoval správu z kontrolnej misie na Slovensku, Knotek ju odmieta ako zaujatú
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP) v utorok (15. 7.) predstavil v Európskom parlamente záverečnú správu z misie na Slovensku. Upozornil na systémové zlyhanie kontrolných mechanizmov a podozrenie zo zneužitia dotácií. Jeho kolega Ondřej Knotek (ANO, Patrioti), ktorý sa misie zúčastnil, však so správou Zdechovského nesúhlasí.
Zdechovský na zasadnutí Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre rozpočtovú kontrolu (CONT), ktorého je členom, predstavil konečný verdikt májovej delegácie na Slovensku. Bol to práve on, kto viedol kontrolnú misiu. Jej cieľom bolo preveriť čerpanie eurofondov a ochranu ich zneužitia, ale aj celkový stav právneho štátu a fungovanie kontrolných inštitúcií.
Hneď na úvod správy, ktorej kópiu dostal denník Epoch Times k dispozícii, Zdechovský uvádza, že misia prebiehala „v napätej atmosfére“. „Čelili sme sledovaniu, vyhrážkam a dokonca aj verejnému útoku zo strany premiéra Fica, ktorý ma označil za politického nájomného vraha. Následne som bol nútený prijať policajnú ochranu,“ napísal Zdechovský v tlačovej správe. Podľa neho koaliční politici obviňovali účastníkov misie z politickej zaujatosti.
Absencia kontroly, šikanovanie neziskoviek, rušenie vyšetrovacích orgánov
V správe pre výbor sa píše, že členovia misie boli „opakovane konfrontovaní s protichodnými vyhláseniami a informáciami – na jednej strane od vládnych predstaviteľov, na druhej strane od kontrolných a audítorských inštitúcií, médií a zástupcov občianskej spoločnosti“.
Zdechovský vytýka slovenskej vláde niekoľko zásadných vecí. Prvá je, že po nástupe k moci zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry a Národnú kriminálnu agentúru. Podľa neho to viedlo k dramatickému poklesu počtu žalôb za závažné hospodárske trestné činy. „V roku 2025 boli podané len dve, oproti predchádzajúcim 120–150 ročne. Došlo k strate odbornosti a oslabeniu kapacít chrániť európske prostriedky,“ opísal europoslanec.
Aj neziskové organizácie a investigatívni novinári, s ktorými sa členovia delegácie EP stretli, mali uviesť, že čelia nepriateľskému prostrediu, administratívnemu šikanovaniu, rôznym formám nátlaku a bráneniu prístupu k verejným informáciám, na ktoré majú podľa zákona právo.
Delegácia vyjadrila vážne znepokojenie nad fungovaním slovenskej Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), ktorá prerozdeľuje európske dotácie pre tamojší agrárny sektor.
„Obmedzená schopnosť agentúry adekvátne dohliadať na čerpanie európskych poľnohospodárskych fondov na Slovensku je oslabená nedostatočnými kontrolnými mechanizmami, nedostatočnými nápravnými opatreniami a neefektívnymi informačnými systémami,“ píše sa v správe.
Z predchádzajúcich vyjadrení a zo správ slovenských médií sú známe obvinenia, že za financie určené na rozvoj agroturizmu boli namiesto penziónov postavené luxusné súkromné vily.
Delegácia tiež vyjadrila obavy týkajúce sa čerpania fondov EÚ určených pre rómske komunity. Vynaložené finančné prostriedky podľa správy nie sú vždy použité tak, aby boli pre rómske komunity prínosom, a projekty, na ktoré sú určené, nie sú s nimi konzultované.
Slovenské štátne orgány podľa správy neposkytli žiadne konkrétne príklady, ako súčasný stav zlepšiť. Sama delegácia navrhuje zaviesť väčšiu transparentnosť pri prideľovaní dotácií, zavedenie špeciálneho softvéru EÚ na odhaľovanie podvodov, vyhodnotenie reformy trestného zákonníka na základe dopadovej štúdie či zastavenie tlaku na médiá a neziskový sektor.
Delegácia obdržala tisíce podnetov od slovenských občanov, z ktorých takmer 200 postúpila na prešetrenie Európskemu úradu pre boj proti podvodom (OLAF), Európskej prokuratúre (EPPO) aj audítorom Európskej komisie. Niektoré vyšetrovania už prebiehajú, uviedol Zdechovský v tlačovom vyhlásení.
Knotek: Správa nie je relevantná
V úvode správy je konštatovaná výhrada, že europoslanec Ondřej Knotek (ANO, Patrioti) „obsah tejto správy nepodporuje ani sa s ním nestotožňuje“. Knotek bol jedným z účastníkov misie na Slovensku.
Na otázku Epoch Times, aké sú jeho výhrady, uviedol: „Správa uvádza len tie informácie, ktoré sa tzv. hodia, aby výsledný obraz slovenských úradov nebol za žiadnu cenu pozitívny. Správa ide nad rámec záverov spísaných na konci misie. Správa Zdechovského nie je relevantná a nemá moju podporu.“
Článok bol preložený z českej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.