
V prípade triumfu Ruska by podobné avantúry mohla začať skúšať aj Čína, tvrdí expert na ázijské štúdie
Ruská agresia voči Ukrajine veľmi dobre ukázala, ako je dnes euroatlantická a indo-pacifická bezpečnosť prepojená. V relácii Miroslava Wlachovského Okno do sveta na portáli sita.sk to uviedol Matej Šimalčík, výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií.
Hoci mnohí v našich zemepisných končinách vnímajú akurát rusko-ukrajinský konflikt a asertivite Číny, predovšetkým voči Taiwanu, nevenujú až takú pozornosť, vojna za našimi hranicami má značné prepojenie s dianím v Ázii.
Čínska a severokórejská pomoc Rusku
„Vidíme to v podstate od začiatku vojny, kedy Čína sa postavila do pozície proruskej neutrality, kedy sa síce úplne otvorene Rusko nepodporuje, nezapája sa priamou vojenskou podporou, ale Rusko od nej dostáva výraznú diplomatickú a ekonomické podporu,“ uviedol Šimalčík.
Poukázal tiež na severokórejských vojakov bojujúcich na strane Ruska. „Posledný rok vidíme, že je to úplne prepojené (s Áziou), a to na základe toho, že na ruskej strane bojujú severokórejskí vojaci, a Severná Kórea výmenou za potraviny dodáva Rusku muníciu. Toto je niečo, čo si všímajú či už experti, ale veľmi rezonuje aj v taiwanskom občianskom diskurze, keďže majú vo vlastnom susedstve obrovskú krajinu, ktorá si robí na Taiwan teritoriálne nároky a najradšej by ju pohltila.“
Vplyv vojny na Taiwan a jeho podpora Ukrajine
Konflikt na Ukrajine sledujú nielen ľudia na Taiwane, ale tiež Čína, ktorá sa z neho snaží tiež niečo naučiť. Obe strany si situáciu podľa Šimalčíka nejakým spôsobom vyhodnocujú.
„Zo strany Taiwancov vidíme spolupatričnosť s obyvateľmi Ukrajiny. Od začiatku vojny vidíme prípady, kedy ľudia z Taiwanu odišli na Ukrajinu, aby pomáhali a boli aj prípady, kedy taiwanskí dobrovoľníci na Ukrajine zahynuli. Taiwan poskytuje Ukrajincom množstvo materiálnej pomoci, či už ide o zdravotnícke pomôcky, alebo finančné príspevky na obnovu.“
Podľa Šimalčíka bude dôležité z pohľadu napätia medzi Čínou a Taiwanom, aby sa vojna neskončila triumfom Ruska. „Práve to by totiž mohlo motivovať Čínu, aby vyskúšala podobné avantúry smerom k Taiwanu,“ skonštatoval Šimalčík.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.