
USA nakupujú zlaté rezervy v Afrike – cenový rast by sa mohol ešte zrýchliť
Od začiatku vojny na Ukrajine v roku 2022 sa cena zlata na celom svete takmer zdvojnásobila. Dopyt poháňajú najmä USA, ktoré z Afriky dovážajú čoraz väčšie množstvá. Odborníci varujú pred globálnym nedostatkom a nárastom nelegálneho obchodu.
Od začiatku vojny na Ukrajine v roku 2022 vzrástla svetová cena zlata za uncu z približne 1 900 na viac ako 3 300 amerických dolárov. Nezdá sa, že by sa dopyt mal znížiť. Naopak: väčšie ozbrojené konflikty na Ukrajine, na Blízkom východe a výbušná situácia medzi Čínou a Taiwanom, ako aj Indiou a Pakistanom, robia investovanie do bezpečného prístavu ešte atraktívnejším. K tomu sa pridávajú obchodné konflikty, ktorých symbolom sa stala colná politika USA.
Vo Washingtone si túto skutočnosť uvedomujú a snažia sa do krajiny priviezť čo najviac zlata, považovaného za záruku stability. Afrika disponuje množstvom rezerv, ktoré sú v centre globálneho dopytu.
Žiadne dovozné clá na zlato
Americký prezident Donald Trump zámerne vyňal dovoz zlata z dovozných ciel. Nákup však začal ešte pred jeho nástupom do úradu. V roku 2024 Južná Afrika vyviezla do USA tovar v hodnote približne 8,21 miliardy dolárov. Medzi najväčšie položky patrilo zlato a ďalšie vzácne minerály.
Ale aj vývoz zlata z Ghany v roku 2024 vzrástol o približne 53,2 % na 11,64 miliardy dolárov. Viac ako desatina z toho, v hodnote 1,5 miliardy dolárov, smerovala do USA. Spojené štáty tiež doviezli zlato v hodnote 1,1 miliardy dolárov z Kanady a väčšie množstvá aj zo Švajčiarska (575 miliónov dolárov), Mexika (414 miliónov) a Austrálie (404 miliónov).
Podľa World Gold Council (WGC) USA len od decembra 2024 doviezli do krajiny viac ako 20 miliónov uncí, čo predstavuje viac ako 600 ton zlata. Tam sa zlato odváža do skladov COMEX – najvýznamnejšej burzy surovín na svete.
USA rozširujú svetové zásoby zlata – Európa je pod tlakom
Podľa informácií WGC disponujú USA s 8 133,46 tonami už teraz najväčšími zásobami zlata na svete. Nemecko (3 352 ton), Taliansko (2 452), Francúzsko (2 437) a Čína (približne 2 300) zaostávajú s menej ako polovicou. Richard Mubilu, poradca pre nerastné suroviny a obchodný analytik v spoločnosti Pearl Precious Metals v Ugande, pre denník Epoch Times uviedol, že dopyt v USA vedie k poklesu zásob dokonca aj v krajinách ako Veľká Británia alebo Švajčiarsko.
V niektorých prípadoch sa európske krajiny obávajú, že nákup zo skladov USA by mohol viesť k celosvetovému nedostatku. Ak by to tak bolo, cenový rast zlata by mohol pokračovať ešte nejaký čas. Európskym štátom sa v každom prípade na svetovom trhu darí horšie v dôsledku agresívneho nákupného správania USA.
Zároveň orgány činné v trestnom konaní varujú pred nelegálnym obchodom prežívajúcim v tieni novej zlatej horúčky. Kriminálne skupiny, medzi ktorými sú aj skupiny spojené s ozbrojenými milíciami, sú viac ako kedykoľvek predtým zapojené do nelegálnych aktivít súvisiacich s obchodom so zlatom. Vyhlásil to Jalel Chelba, šéf organizácie pre policajnú spoluprácu v Africkej únii.
Nelegálny obchod so zlatom na vzostupe
Oficiálne je Afrika dnes zodpovedná za viac ako štvrtinu celosvetovej produkcie zlata – len v roku 2024 to bolo viac ako 680 ton. Vzhľadom na clá, ktoré zaviedol americký prezident Trump, je vývoz drahých kovov do USA pre dotknuté štáty vítaným obchodom. Keďže zlato je dôležité pre bezpečnosť, clá, ktoré by inak predstavovali 30 až 50 %, sa na tento druh tovaru nevzťahujú.
Najväčšími producentmi sú Ghana, Južná Afrika, Sudán, Mali, Burkina Faso a Tanzánia. Sudán a Mali sú zmietané občianskymi vojnami, v Burkina Faso vládne vojenská junta. Vzťahy medzi USA a Južnou Afrikou sú napäté. Washington zrušil Pretórii rozvojovú pomoc vo výške 440 miliónov amerických dolárov. Ako dôvod uviedol diskrimináciu bielych farmárov. Ďalším dôvodom je kritický postoj juhoafrickej vlády voči Izraelu.
Rastúci dopyt pravdepodobne podnieti aj ťažobné spoločnosti k investíciám v krajinách ako Guinea alebo Pobrežie Slonoviny. Profesor Gilbert Khadiagala z Johannesburgu informoval, že niektoré vlády zvažujú, že USA ponúknu výhradný prístup alebo ťažobné práva ako vyjednávací tromf za nižšie clá.
Zlatá horúčka aj v Ázii a východnej Európe
Okrem USA patria medzi významných kupcov zlata na svetovom trhu aj ďalšie krajiny. Poľsko a Česko sú najväčšími odberateľmi z EÚ, k nim sa pridávajú Turecko, Katar, Čína, Kazachstan, Uzbekistan či India. Nelegálny obchod so zlatom sa naopak snaží využiť Spojené arabské emiráty alebo Saudskú Arábiu ako centrá pre presun nelegálne získaných zásob zlata do legálneho hospodárskeho obehu.
To je jeden z dôvodov relatívne nízkych cien určitých foriem zlatých šperkov v príslušných krajinách. Jalel Chelba z Africkej únie vysvetlil denníku Epoch Times, ako sa skupiny špecializujúce sa predtým na obchod s drogami a ľuďmi preorientovali na ziskovejší obchod so zlatom. Zásoby pochádzajú väčšinou z konfliktných oblastí, ako je Konžská demokratická republika, Stredoafrická republika alebo Sudán.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK