
Ukrajina pod paľbou kritiky: nový zákon dáva prokurátorovi moc nad NABU, EÚ varuje pred oslabením reforiem
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal kontroverzný zákon, ktorý generálnemu prokurátorovi krajiny udeľuje kontrolu nad protikorupčnými inštitúciami, čo vyvolalo negatívnu reakciu úradníkov, ako aj protesty a varovania zo strany predstaviteľov Európskej únie, pretože Kyjev sa zaviazal, že urobí reformy v oblasti právneho štátu.
Nový zákon, podpísaný 22. júla, umožňuje generálnemu prokurátorovi preradiť prokurátorov a prevziať prípady z Národného protikorupčného úradu Ukrajiny (NABU) a Špecializovanej protikorupčnej prokuratúry (SAPO), dvoch orgánov zriadených po ukrajinskej revolúcii v roku 2014 na boj proti korupcii na vysokej úrovni.
Zelenskyj tento krok obhajoval slovami, že rozhodnutie posilní ukrajinské inštitúcie a odstráni ruský vplyv z protikorupčnej infraštruktúry. Ukrajina však musí podľa siedmich podmienok Európskej komisie pre vstup do EÚ zachovať nezávislosť svojich protikorupčných inštitúcií a pokračovať v reformách zameraných na boj proti korupcii. Kritici tvrdia, že reforma oslabuje autonómiu dozorných orgánov, ktoré nedávno obvinili vysokých úradníkov z prijímania úplatkov.
Vyšetrovanie protikorupčných agentúr
Tento zákon nadväzuje na rozsiahlu bezpečnostnú operáciu, ktorá sa uskutočnila začiatkom tohto týždňa, počas ktorej ukrajinské orgány činné v trestnom konaní vykonali desiatky prehliadok protikorupčných úradníkov.
Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) uviedla, že zatkla jedného úradníka NABU podozrivého zo špionáže pre Rusko a ďalšieho pre údajné obchodné väzby s touto krajinou. Ďalší boli obvinení z kontaktov so zakázanou stranou bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý je na úteku.
SBU, generálna prokuratúra a štátny vyšetrovací úrad vykonali celkovo asi 70 prehliadok, ktoré sa týkali najmenej 15 zamestnancov NABU.
Podľa NABU sa väčšina prípadov týkala správnych deliktov, ako sú dopravné priestupky, ale niekoľko úradníkov je vyšetrovaných pre vážnejšie obvinenia vrátane prepojení na zahraničné spravodajské služby. Podľa NABU niektoré vyšetrovacie opatrenia zašli príliš ďaleko.
Zelenskyj bráni reformu
Zelenskyj uviedol, že legislatíva bola potrebná na elimináciu ruského vplyvu v rámci orgánov presadzovania práva. Dňa 22. júla povedal, že sa stretol s riaditeľom NABU Semenom Kryvonosom, prokurátorom SAPO Olexandrom Klymenkom, generálnym prokurátorom Ruslanom Kravčenkom a šéfom SBU Vasyľom Maľukom.
Zdôraznil, že protikorupčná infraštruktúra Ukrajiny bude naďalej fungovať, a uviedol, že oneskorenia v trestných konaniach treba vyšetriť. „Úradníci, ktorí utiekli z Ukrajiny, z nejakého dôvodu celé roky žijú bezstarostne v zahraničí – vo veľmi pekných krajinách a bez právnych následkov – a to nie je normálne,“ uviedol na sociálnej sieti X. „Neexistuje žiadne racionálne vysvetlenie, prečo trestné konania, v ktorých ide o miliardy, ,sa vlečú‘ už dlhé roky.“
23. júla Zelenskyj uviedol, že sa stretol s predstaviteľmi bezpečnostných a protikorupčných zložiek a prisľúbil, že do dvoch týždňov predloží spoločný akčný plán boja proti korupcii. „Všetci máme spoločného nepriateľa: ruských okupantov. A obrana ukrajinského štátu si vyžaduje dostatočne silný systém presadzovania práva a boja proti korupcii, ktorý zabezpečí skutočný pocit spravodlivosti,“ uviedol na X.
„Trestné konania sa nesmú ťahať roky bez zákonných rozsudkov. A tí, ktorí pracujú proti Ukrajine, sa nesmú cítiť pohodlne alebo imúnni voči trestu.“
Protesty a poplach v EÚ
Schválenie zákona 22. júla vyvolalo v Kyjeve a niekoľkých ďalších mestách verejné demonštrácie, ktoré boli prvými veľkými protestmi proti Zelenského vláde od začiatku vojny vo februári 2022.
Delegácia Európskej únie na Ukrajine vyjadrila obavy nad novým zákonom. „Podkopávanie kľúčových záruk nezávislosti NABU je významným krokom späť,“ uviedla delegácia na sociálnej sieti X. „Nezávislé inštitúcie ako NABU a SAP sú kľúčové na ceste Ukrajiny do EÚ. Právny štát zostáva v centre rokovaní o pristúpení k EÚ.“
Komisárka EÚ pre rozširovanie Marta Kosová uviedla na X, že obavy EÚ prerokovala s ukrajinskou premiérkou Julijou Svyrydenkovou a jej zástupcom pre európsku integráciu Tarasom Kačkom.
Taras Kačka 23. júla na X uviedol, že Ukrajina má záujem o transparentné vyriešenie situácie okolo nového zákona.
Článok bol preložený z anglickej edície Epoch Times
Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.