Piatok 2. mája, 2025
Shen Yun 2025
(Vľavo) Prezident USA Donald Trump 22. februára 2025. (Vpravo) Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyy 12. februára 2025. (foto: Alex Wroblewski a Tetiana Dzhafarova/AFP prostredníctvom Getty Images)

Tu je obsah dohody o kritických nerastoch, ktorú podpísali USA a Ukrajina

Dohoda vytvorí investičný fond spravovaný Washingtonom a Kyjevom, ktorý bude dohliadať na všetky nové projekty v oblasti prírodných zdrojov na Ukrajine.

Nová dohoda o rozvoji zdrojov medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou umožní obom krajinám spoločne investovať do projektov v oblasti prírodných zdrojov v nasledujúcich desaťročiach.

Predstavitelia amerického ministerstva financií počas tlačovej konferencie 1. mája uviedli, že novo podpísaná dohoda o kritických nerastoch medzi Washingtonom a Kyjevom sa nebude týkať len vzácnych zemín, ale prakticky celého rozvoja prírodných zdrojov na Ukrajine, vrátane ropy, zemného plynu a súvisiacej infraštruktúry.

Predstavitelia oboch strán podpísali 30. apríla dohodu označenú za „historické partnerstvo“, ktoré na roky prepojí ekonomiky oboch krajín.

„Nejde len o vzácne zeminy [alebo] kritické nerasty… ale aj o ropu a plyn a, čo je veľmi dôležité, infraštruktúru súvisiacu s prírodnými zdrojmi, aby sa zachoval celý hodnotový reťazec spojený s hospodárskym rozvojom Ukrajiny,“ uviedol jeden z predstaviteľov ministerstva financií.

Dohoda má za cieľ generovať podstatné zisky pre obe krajiny vytvorením investičného fondu, ktorý bude smerovať licenčné poplatky a súvisiace výdavky zo všetkých nových projektov v oblasti prírodných zdrojov na Ukrajine späť do spoločnosti, ktorú budú rovnakým dielom vlastniť Ukrajina a Spojené štáty.

Toto usporiadanie urobí zo Spojených štátov kľúčového príjemcu procesu obnovy na Ukrajine po skončení prebiehajúcej ruskej invázie a poskytne krajine rozsiahle investičné príležitosti na desiatky rokov, pričom podporí masívnu obnovu vojnou zničeného územia Ukrajiny.

„Myšlienka je taká, že peniaze, ktoré plynú do fondu, budú reinvestované s cieľom zvýšiť hodnotu pre vlastníkov fondu, Spojené štáty a Ukrajinu, a generovať dlhodobé výnosy pre americký aj ukrajinský ľud,“ uviedol úradník.

Celkovo sa dohoda skladá z troch samostatných právnych dokumentov. Na ich rokovaniach sa osobne podieľali prezident Donald Trump a minister financií Scott Bessent.

Prvý dokument je právna dohoda medzi Ukrajinou a Spojenými štátmi, ktorá stanovuje povinnosti oboch strán v rámci spoločného partnerstva. Aby nadobudla platnosť, musí ju teraz ratifikovať ukrajinský parlament.

Ďalšie dokumenty zahŕňajú dohodu o obmedzenom partnerstve na vytvorenie fondu a zakladajúce dokumenty pre spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá bude fond a jeho investície spravovať.

Podľa informácií, ktoré Biely dom poskytol denníku The Epoch Times, partnerstvo bude kontrolovať spoločnosť, ktorú bude riadiť rada zložená z troch Ukrajincov a troch Američanov.

Táto rada bude spolupracovať pri rozhodovaní o rozdelení zdrojov fondu, o tom, ktorým novým investíciám dať prednosť a kedy rozdelí platby obom vládam.

Spojené štáty si tiež zachovajú právo ponúkať nové príležitosti americkým spoločnostiam a rozhodovať o tom, ktoré spoločnosti ich dostanú. „Ak sa Spojené štáty rozhodnú tieto zdroje získať pre seba, budeme mať právo ako prví rozhodnúť, či ich získame my, alebo určíme kupujúceho podľa nášho výberu,“ uvádza sa v informačnom dokumente.

Tento rámec tiež dáva Spojeným štátom možnosť zabrániť nepriateľom v získaní opory na Ukrajine tým, že prevezmú nové projekty skôr, ako to stihnú urobiť zahraničné subjekty.

V tomto zmysle jazyk použitý v informačnom dokumente znamená výrazné sprísnenie rétoriky administratívy voči Rusku po opakovaných odmietnutiach Moskvy vyhovieť Trumpovým výzvam na prímerie na Ukrajine. „Žiaden štát, spoločnosť ani osoba, ktorá financovala alebo dodávala ruskú vojenskú mašinériu, nebude môcť profitovať z obnovy Ukrajiny, vrátane účasti na projektoch financovaných z prostriedkov fondu,“ uvádza sa v informačnom dokumente.

Podobne jeden predstaviteľ ministerstva financií počas tlačovej konferencie uviedol, že nový dlhodobý ekonomický záujem Spojených štátov na Ukrajine zaručí, že Washington bude odhodlaný brániť ukrajinskú suverenitu, a je čiastočne reakciou na ‚rozsiahle ničenie spôsobené rozsiahlou inváziou Ruska‘.

„Toto partnerstvo bude mať zásadný význam pre mierový proces, ktorý vedie prezident, pretože vysiela Rusku silný signál, že Spojené štáty sú v hre a sú odhodlané dosiahnuť dlhodobý úspech Ukrajiny,“ uviedol úradník.

Dohoda však nie je úplne tým, čo Trump sľúbil, keď na začiatku roka začal rokovania s Kyjevom. Trump pravidelne prezentoval dohodu o nerastných surovinách ako spôsob, ako Spojené štáty môžu kompenzovať náklady na podporu Ukrajiny, tvrdiac, že dohoda bude použitá na poskytnutie Spojeným štátom 300 miliárd dolárov za práva na ťažbu nerastných surovín.

Od januára 2022 do decembra 2024 Spojené štáty vynaložili na priamu pomoc Ukrajine približne 120 miliárd dolárov, pričom žiadna suma nebola poskytnutá vo forme pôžičiek alebo iných dlhových nástrojov. Konečná dohoda podpísaná tento týždeň neobsahuje žiadne takéto ustanovenia a nezaväzuje Ukrajinu k žiadnym novým dlhom.

Z dlhodobého hľadiska však investičná štruktúra dohody môže Spojeným štátom priniesť oveľa viac, ako by priniesol prvý návrh Trumpa. Jeden z predstaviteľov ministerstva financií uviedol, že nový rámec dohody by sa mohol použiť ako vzor pre budúce medzinárodné investičné dohody.

Podľa neho to „zásadne zmení formu medzinárodných finančných dohôd“ a „môže byť vzorom pre budúce medzinárodné hospodárske dohody“.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj