Piatok 13. decembra, 2024
Na snímke čínski a slovenskí predstavitelia na spoločnom stretnutí (FB/ Juraj Blanár)
, »

Slovensko podpísalo s Čínou 13 dohôd. SaS návštevu kritizuje a vyzýva Fica, aby apeloval na Čínu na zastavenie podpory Ruska

Členovia slovenskej vlády na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a zástupcovia desiatok slovenských firiem navštívili 1. novembra Čínu, kde sa stretli s najvyššími čínskymi predstaviteľmi a podpísali spolu 13 dokumentov o spolupráci s čínskou stranou. Cieľom návštevy bolo posilnenie bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Čínou a podpora investícií na oboch stranách.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (za Smer-SD) podpísala niekoľko dokumentov o ekonomickej spolupráci vrátane Memoranda o porozumení, ktorého cieľom je vytvoriť pracovnú skupinu pre investície a hospodársku spoluprácu. Ďalšie dohody sa zameriavajú na podporu zeleného rozvoja, priemyselnej spolupráce a investícií do digitálnej ekonomiky.

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) podpísal Memorandum o porozumení o prehlbovaní spolupráce na projekte China-Europe Railway Express – železničnej dopravy medzi Čínou a Európou. Minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi (nominant SNS) sa zameral na rozvoj cestovného ruchu medzi oboma krajinami.

Počas stretnutia bola dohodnutá 15-dňová bezvízová politika pre slovenských občanov cestujúcich do Číny, ktorá by mala prispieť k rozvoju turistického potenciálu a podporiť aktivity slovenských firiem v tejto krajine.

Memorandá sa venovali aj oblastiam ekológie a poľnohospodárstva. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) sa s čínskymi partnermi dohodol na podpore zeleného a nízkouhlíkového rozvoja.

Slovensko podľa ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD) preukázalo svoj principiálny postoj pri hlasovaní o dodatočných clách EÚ na elektromobilitu. „Päť štátov vrátane Slovenska sa postavilo proti tomuto rozhodnutiu, ktoré má dopad na našu ekonomiku,“ zdôraznil.

Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) podpísala s čínskym Ministerstvom kultúry dohodu o spolupráci v oblasti kultúry na roky 2024 – 2028.

Blanár rokoval aj so svojím čínskym náprotivkom Wang Im. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že po stretnutí Fica s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom sa bilaterálne vzťahy povýšili na úroveň strategického partnerstva a obe strany sa dohodli na posilnení hospodárskej spolupráce. Čína má byť najvýznamnejším ázijským obchodným partnerom Slovenska, pričom obchodná výmena dosiahla v minulom roku 10,5 miliardy eur.

Mier na Ukrajine

Premiér Fico kritizoval vojenskú rétoriku Európskej únie, pokiaľ ide o mierové rokovania, zatiaľ čo Čína podľa neho kladie dôraz na mierové riešenie konfliktu. Čína podľa Fica považuje situáciu na Ukrajine za nebezpečne vyhrotenú a obáva sa možnosti eskalácie napätia až po hrozbu jadrového konfliktu. Fico to povedal vo videu, ktoré v piatok zverejnil na sociálnych sieťach po stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Fico uviedol, že Slovensko sa tiež pripojí k takzvanej skupine Priateľov mieru v OSN, ktorej cieľom je podporiť ukončenie vojny na Ukrajine. „Zhodujeme sa na tom, že okamžité ukončenie bojov nie je možné, ak bude Ukrajina naďalej vojensky a finančne podporovaná Západom,“ povedal Fico a spomenul možnosť pripojiť sa k tzv. čínsko-brazílskemu mierovému plánu.

Predseda vlády zároveň reagoval na vyhlásenia britského veľvyslanca na Slovensku Nigela Bakera, ktorý Fica kritizoval za jeho vystúpenie v ruskej televízii a povedal, že Ficove vyhlásenie, že Západ nemá záujem o mier na Ukrajine, je nepravdivé. „Vážený pán veľvyslanec, netuším, čo vás oprávňuje zasahovať do mojich mediálnych aktivít. Predstava, že by slovenský veľvyslanec v Londýne otvorene a verejne kritizoval britského premiéra za jeho mediálne výstupy, je absurdná,“ uviedol Fico s tým, že Baker by sa mal radšej zaoberať kvalitou mediálnych výstupov na Západe. Nazval ich „propagandou obhajujúcou neobhájiteľné“. Veľvyslanca požiadal, aby sa zdržal vyjadrení, ktoré zasahujú do suverénnej vládnej politiky Slovenska.

Fico Bakera vyzval, aby mu predložil jeden príklad mierovej iniciatívy Západu alebo Veľkej Británie. Žiadny podľa neho neexistuje. „Boli to západní politici, ktorí, naopak, v apríli 2022, krátko po vypuknutí konfliktu, urobili všetko, aby sa nepodpísali reálne pripravené mierové dohody a Zelenského mierový plán zapadol prachom ako nerealistický a namiesto jeho novej verzie ukrajinský prezident predstavuje plán víťazstva,“ myslí si Fico.

Blanár počas stretnutia zopakoval, že Slovensko presadzuje suverénnu zahraničnú politiku založenú na medzinárodnom práve. „Dlhodobo zdôrazňujeme, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie a považujeme za potrebné podporiť všetky mierové aktivity vrátane pripravovaného druhého mierového samitu,“ povedal Blanár.

Podľa neho dôležitú úlohu pri rokovaniach o tomto samite zohrávajú aj krajiny tzv. globálneho Juhu vrátane Číny.

SaS: Premiér neinformoval o návšteve Číny, jeho rozhodnutia môžu poškodiť SR

Premiér Fico neinformoval verejnosť ani poslancov v Národnej rade SR o účele cesty do Číny ani o predmete uskutočnených rokovaní a dohadovaných zmlúv. Fico tak robí rozhodnutia, ktoré môžu poškodiť Slovensko z dlhodobého hľadiska a zabúda na partnerov v podobe štátov Európskej únie (EÚ), uviedol v pondelok opozičný poslanec Juraj Krúpa (SaS).

Poslanec upozornil na strategickú spoluprácu s Čínou, s ktorou majú skúsenosti už iné európske krajiny. „Napríklad Poľsko, ktoré trikrát takto zrušilo spoluprácu s Čínou, alebo to je napríklad Čierna Hora, ktorá si nechala postaviť diaľnicu a doteraz žiada EÚ o pomoc, aby jej pomohla splácať tie dlhy, ktoré sa jej nahromadili voči Číne. A my máme presne tieto obavy, čiže nielen bezpečnostného, ale aj ekonomického charakteru, že takýmito rôznymi ťahmi a podpismi o akejsi strategickej spolupráci napríklad v infraštruktúre alebo infraštruktúrnych projektoch sa Slovensko zadlží ešte viac,“ upozornil Krúpa.

Za problematický vníma taktiež výstup premiéra, počas ktorého mal kritizovať západné krajiny za to, že v rámci vojenského konfliktu podporujú Ukrajinu. Opozičná SaS vyzvala Fica, aby apeloval na Čínu a Severnú Kóreu na zastavenie podpory Ruska v rámci tohto konfliktu. „Myslím si, že je najvyšší čas, aby sa naozaj zachoval, ako hovorí, a teda že jeho prioritou je naše členstvo v EÚ a v aliancii a že to bude dodržiavať, tak aby vyzval Čínu a Severnú Kóreu, aby prestali podporovať Ruskú federáciu,“ doplnil Krúpa.

Problematické podľa neho je, že premiér kritizuje existujúcich partnerov a spojencov Slovenska, vďaka ktorým by sa mohla domáca ekonomika ďalej rozvíjať, a EÚ, od ktorej finančných prostriedkov je náš trh závislý.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj