Piatok 13. decembra, 2024
Premiér Robert Fico (Smer-SD) počas prejavu na slávnostnom sneme k 25. výročiu založenia strany Smer, 17. novembra 2024 v Bratislave. (Screenshot: FB / Robert Fico)

Schyľuje sa pomaly k ďalším predčasným voľbám? Fico to naznačil, Mikloško to považuje za otázku času

Predseda vlády Robert Fico na sneme pri príležitosti 25. výročia vzniku strany Smer-SD pripustil, že okrem parlamentných volieb v roku 2027 prichádzajú do úvahy aj iné možnosti. „Buďme veľkí realisti a pripravujme sa aj na iné alternatívy politického vývoja na Slovensku, ako sú parlamentné voľby v riadnom termíne v roku 2027,“ vyhlásil na pódiu.

Taktiež spomenul náročné koaličné prostredie, ktoré v parlamente disponuje len tesnou väčšinou. Zodpovednosť za stabilitu koalície podľa neho nesú všetci traja lídri vládnych strán. „Ako predseda vlády a predseda Smeru-SD principiálne odmietam udržiavať vládnu väčšinu rešpektovaním politického vydierania,“ poznamenal.

Sedem otáznych koaličných poslancov

V druhej polovici októbra odišli z klubu SNS traja poslanci mimoparlamentnej strany Národná koalícia. Dnes nezaradení Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík deklarujú, že koalíciu chcú naďalej podporovať, avšak žiadajú jedno ministerstvo, ktoré náleží národniarom. Hovoria najmä o ministerstve životného prostredia alebo rezorte športu a cestovného ruchu. Koalícia má bez nich momentálne najmenšiu možnú väčšinu v podobe 76 poslancov. Svoju dôležitosť už „huliakovci“ stihli v Národnej rade demonštrovať 29. októbra, keď sa pre vážnu chorobu nemohol rokovania parlamentu zúčastniť koaličný poslanec Ján Blcháč (Hlas-SD). Nezaradení poslanci Huliak, Ševčík a Ľupták sa následne odmietli prezentovať, pokiaľ nebudú splnené ich podmienky. Koalícia tak nemala k dispozícii nadpolovičnú väčšinu hlasov a Národná rada nebola uznášaniaschopná.

V radoch koaličných strán sú ešte minimálne štyria ďalší poslanci, ktorí sa potenciálne môžu od koalície odvrátiť, keďže svoj nesúlad s určitými krokmi vládnej väčšiny už prezentovali aj na verejnosti. Ak by sa tak stalo, koalícia by stratila väčšinu a nedokázala by viac vlastnými silami prijímať zákony. Potenciálne problémovým poslancom sa môže v blízkej budúcnosti stať splnomocnenec vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár. Ten už niekoľkokrát ostro kritizoval svojich koaličných partnerov, najmä zo strany Hlas-SD. Tí so závermi jeho správy k pandémii kategoricky nesúhlasia.

Ďalšími poslancami nie vždy stotožnenými s krokmi koalície sú Samuel Migaľ, Roman Malatinec a Radomír Šalitroš (všetci Hlas-SD). Doteraz bolo ich najznámejším gestom vzdoru nehlasovanie počas odvolávania predsedu PS Michala Šimečku z funkcie podpredsedu Národnej rady.

F. Mikloško predpokladá predčasné voľby

Opozičný poslanec František Mikloško (KDH) predpokladá, že k predčasným voľbám nakoniec dôjde. „Ja si myslím, že predčasné voľby sú realitou,“ skonštatoval v rozhovore pre SME. Poslanca Kotlára podľa neho zatiaľ musí premiér Fico chrániť, aj keď prezentuje veci, proti ktorým sa búri celá odborná obec, lebo pre koalíciu predstavuje rozhodujúci 76. hlas. Na margo skupiny troch poslancov „huliakovcov“ uviedol, že ak už sú dohodnutí s mimoparlamentnou stranou Republika, ktorá má v prieskumoch vysoké čísla, predčasné voľby pre nich nebudú predstavovať žiadne ohrozenie a dostanú sa do parlamentu opäť.

„Robert Fico sa pre predčasné voľby odhodlá vtedy, keď bude mať jasnú situáciu, že postavia po voľbách vládu,“ povedal. Podľa Mikloška by pri zhoršujúcej sa ekonomickej situácii štátu premiér mohol vyhlásením predčasných volieb súčasné zlé pomery obrazne „zotrieť“ a začínalo by sa akoby odznova. Poslanec tiež spomenul, že premiér môže mať veľký záujem spolupracovať s mimopralamentou stranou Sme-rodina, ak by sa jej v nasledujúcich voľbách podarilo uspieť.

„Fico to vyrieši veľmi jednoducho. Proste povie, že s SNS sa nedá vládnuť… Povie – s týmito ľuďmi ja nemôžem vládnuť, to nie je moja chyba – hodí to celé na SNS a bude čistý,“ poznamenal. Podľa poslanca si aj opozícia musí dobre rozmyslieť, či pre ňu bude lepšie ísť do predčasných volieb. Vyslovil názor, že premiér by mal čeliť dôsledkom a  niesť zodpovednosť za veci, ktoré v krajine za prvý rok novej vlády rozbehol – konkrétne Mikloško menoval konsolidačný balík a trestnoprávnu novelu. Tiež podľa neho nie je jasné, či by opozícia skutočne dokázala zostaviť vládu, keďže PS zatiaľ nemá jasných spojencov.

Na otázku, s ktorou koaličnou stranou by si vedel predstaviť spoluprácu v prípadnej budúcej vláde, odpovedal: „So Smerom v žiadnom prípade.“ SNS sa podľa neho do budúceho parlamentu nedostane a ich miesto zaujme Republika, s ktorou spoluprácu rovnako odmietol. Najskôr by si vedel predstaviť vládu so stranou Hlas, zároveň však zdôraznil, že ministri Matúš Šutaj Eštok a Erik Tomáš majú veľmi blízko k Smeru.

A. Danko predčasné voľby vylúčil, M. Truban by ich uvítal

Podpredseda Národnej rady a predseda koaličnej SNS Andrej Danko možnosť vyhlásenia predčasných volieb kategoricky odmietol. „Predčasné voľby vylučujem. Myslím si, že sme dosť skúsení na to, aby sme sa dohodli a verím, že aj tie horúce tri hlavy (poslanci okolo Rudolfa Huliaka) vytriezvejú,“ uviedol v diskusnej relácii STVR.

V rovnakej relácii sa opozičný poslanec Michal Truban (PS) vyjadril, že by bol najradšej, keby k predčasným voľbám napokon došlo. Potvrdil, že najsilnejšia opozičná strana by v parlamente hlasovala za. „Nepamätám si takú zlú vládu, ako je toto obdobie… Oni robia ešte väčší chaos ako predchádzajúca vláda, ktorú za to kritizovali. Nás čaká najvyššia inflácia a zdražovanie potravín už budúci rok,“ povedal.

Ak by predčasné voľby skutočne nastali, boli by už druhými po sebe a celkovo tretími v poradí v 31-ročnej histórii Slovenskej republiky. Doteraz vždy po predčasných voľbách zostavil vládu premiér Robert Fico (v rokoch 2012 a 2023). Vždy však do nich šiel po pôsobení v opozícii. Tentokrát by to bolo po prvýkrát, čo by šiel do predčasných volieb po rozpade jeho vlastnej vlády.

Prečítajte si aj