Streda 22. januára, 2025
Argentínsky prezident Javier Milei prijíma taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú v budove vlády v Buenos Aires, 5. decembra 2024 (Tomas Cuesta/ Getty Images)

Rok v úrade: popularita argentínskeho prezidenta Mileiho je stále vysoká

Rok po nástupe libertariánskeho prezidenta Javiera Mileiho do funkcie sa Argentína naďalej nachádza v hlbokej kríze. Napriek vysokej inflácii a rastúcej chudobe zostáva Milei najpopulárnejším argentínskym politikom. Podpora jeho reformného programu je stále vysoká, ale začína klesať.

Dňa 10. decembra 2023 sa prezidentom Argentíny stal libertariánsky ekonóm Javier Milei, ktorý v novembri toho istého roku prekvapivo jasne zvíťazil vo voľbách. O rok neskôr je Argentína jedinou latinskoamerickou krajinou bez hospodárskeho rastu, pričom jej HDP klesol o 3,6 %, ale do roku 2025 sa očakáva nárast o 6 %. Podľa štúdie Argentínskej katolíckej univerzity (UCA) dosahuje chudoba detí 65,5 %.

Podľa prieskumu agentúry Bloomberg je však Milei stále najpopulárnejším politikom v Argentíne so 41 %. Jeho radikálny reformný kurz v súčasnosti podporuje 49 % obyvateľov. V marci mal ešte 52 % podporu.

Milei zdedil ťažké bremeno inflácie a zahraničného dlhu

Argentínčania majú dostatočne dlhú pamäť na to, aby si pamätali situáciu, v ktorej sa krajina nachádzala pred jeho nástupom do funkcie. Argentíne hrozila hyperinflácia. Tí, čo mohli, platili svoje každodenné výdavky v amerických dolároch. Tí, čo mali v rukách pesos, sa ich snažili zbaviť.

Dôvera vo výkonnosť argentínskej ekonomiky bola na bode mrazu aj v zahraničí. Argentína dlhovala Medzinárodnému menovému fondu (MMF) 44 miliárd amerických dolárov. Mnohým veriteľom to pripomínalo rok 2001, keď mala krajina najväčší zahraničný dlh v histórii vo výške 155 miliárd amerických dolárov.

V tejto situácii padli výzvy na radikálny zvrat na úrodnú pôdu – a Milei sa hneď od začiatku ocitol pod značným tlakom, aby uspel. Prezident vsadil na vysokú kartu a zatiaľ bol úspešný. Už po niekoľkých mesiacoch sa mu podarilo dostať rozpočet krajiny do čiernych čísel prvýkrát za posledných 12 rokov.

Inflácia zostáva vysoká, ale jej tempo sa spomalilo

Pre obyvateľov krajiny je ešte dôležitejšie, že Mileimu a jeho kabinetu sa skutočne podarilo spomaliť tempo inflácie. Hoci je stále vysoká, prispelo to k ďalšiemu 20 % poklesu spotrebiteľských výdavkov. Opäť sa zvýšila miera chudoby – na 52,9 %. Podľa správy denníka The Telegraph sa však mesačná miera inflácie od septembra 2024 znížila len na 2,7 % v októbri. Ide o najnižšiu úroveň za posledné tri roky. V decembri 2023 to bolo v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ešte 25,5 %. Prudké spomalenie dynamiky pociťujú aj občania – a to je kľúčový faktor pre udržanie ich dôvery.

Proti dôsledkom radikálnej politiky úsporných opatrení, ktoré zasiahli najmä univerzity, kultúrne a vedecké inštitúcie a štátnu tlačovú agentúru, sa konajú protesty. Ukázalo sa však, že sú oveľa menšie, ako iniciátori očakávali.

Je cesta späť dlhšia ako cesta na koniec?

Existuje viacero faktorov, ktoré udržiavajú Mileiho popularitu. Jedným z nich je presvedčenie, že sa nechce vrátiť ku kirchnerizmu. Ten je v súčasnosti považovaný za ukážkový príklad byrokratického a korupčného favorizovaného hospodárstva, kde si tí, čo sú pri moci, kupujú väčšinu darčekmi financovanými na úver.

Na druhej strane je to impulz, že v reorganizácii krajiny už dospel tak ďaleko, že cesta k jej realizácii je teraz kratšia ako cesta späť. Pre denník The Telegraph to povedal majiteľ fitnescentra Kevin Acosta. Je preto pripravený dať Mileimu viac času.

Argentínsky politológ Sebastián Mazzuca z Univerzity Johnsa Hopkinsa pre agentúru AP povedal, „vo všetkých spoločnostiach nastane čas, keď náklady na úpravu daní sú nižšie ako náklady na pokračujúcu infláciu“. Zdá sa, že v Argentíne sa tento čas dosiahol: „Je to ako požiar. Sú tam vážne zranení ľudia, ale požiar sa podarilo uhasiť, či nie?“

Permanentný tlak na úspech

Napriek tomu tlak na Mileiho, aby uspel, zostáva značný. Do ďalších prezidentských volieb mu zostávajú tri roky. Vládne však bez vlastnej kongresovej väčšiny. Je závislý od toho, či získa dostatok hlasov pre svoje plány od ostatných strán, najmä stredopravých.

Ak budú úspechy naďalej viditeľné, zdá sa, že to nebude veľký problém. Milei je vnímaný ako dôveryhodný, keďže vždy hovorieval, že spočiatku nastanú ťažké časy, ale potom prídu lepšie. To sa však môže zmeniť, ak dôjde k neúspechom. Potom by sa mohla zmeniť aj nálada medzi obyvateľstvom.

Rok po nástupe do funkcie zostáva otázkou, či je Mileiho reformný kurz dlhodobo udržateľný. Devalvácia argentínskeho pesa v kombinácii s drastickými rozpočtovými škrtmi by mohla ešte viac podnietiť sociálnu nespokojnosť. Z historického hľadiska je polovica funkčného obdobia v Argentíne často zlomovým bodom: prezidenti ako Mauricio Macri museli v druhej polovici svojho funkčného obdobia urobiť značné ústupky, aby nečelil sociálnym nepokojom. Milei stojí pred výzvou udržať si svoju základňu a zároveň udržať sociálny pokoj.

Zmluva Mercosuru s EÚ predstavuje pre Mileiho úspech

Blížiaci sa nástup Donalda Trumpa do funkcie prezidenta USA však pre Mileiho znamená vietor do plachiet. Trump, ktorý opakovane vyjadril sympatie k politickým postojom argentínskeho prezidenta, mu môže ponúknuť viac než len morálnu podporu. USA sú tiež najväčším financovateľom MMF, a preto majú vplyv na prideľovanie a podmienky pôžičiek. Trump sa už v roku 2018 postavil za pôžičku Argentíne vo výške 56 miliárd amerických dolárov.

Ak si Milei udrží dôveru MMF, čoskoro bude môcť zrušiť menové kontroly. Tým sa zvýšia šance na realizáciu jeho sľubu, že z hospodárskeho obratu budú čoskoro profitovať aj samotní občania.

Za úspech svojej politiky môže Milei považovať aj nedávne uzavretie dohody o voľnom obchode medzi štátmi Mercosuru a EÚ. Kritizuje existujúce dohody Mercosuru, ktoré podľa neho podporujú protekcionistické tendencie a oslabujú Argentínu. Ak sa teraz podarí dohodu realizovať, vytvorí pre poľnohospodárov krajiny ďalšie exportné príležitosti. Mileiho hlavnou prioritou však zostáva komplexná dohoda o voľnom obchode s USA.

Po 123 rokoch sme sa zbavili deficitu. Argentínsky prezident Milei zhodnotil rok svojej vlády

„Dnes máme prvýkrát po 123 rokoch udržateľný fiškálny prebytok bez platobnej neschopnosti. Tento historický úspech sa dosiahol vďaka najväčšej úprave v histórii a zníženiu peňažných emisií na nulu. Pred rokom istý skazený muž vytlačil [peniaze v hodnote] 13 % HDP, aby vyhral voľby, čo podporilo infláciu. Dnes sú monetárne emisie vecou minulosti,“ vyhlásil svojrázny libertariánsky prezident.

Milei v rozhovore oznámil, že má v úmysle investovať do jadrovej energie a prilákať do krajiny dátové centrá, ktoré budú poháňané touto energiou. „Argentína sa stane globálnym centrom umelej inteligencie a priláka veľké investície od popredných svetových spoločností. Energetický dopyt AI bude poháňať celosvetovú jadrovú renesanciu jadrovej energetiky a Argentína nezostane pozadu,“ uviedol vo svojom prejave líder juhoamerickej krajiny.

Milei tiež načrtol plán výstavby nových jadrových reaktorov a výskumu modulárnych technológií, čo sú v podstate malé jadrové reaktory, ktorých výstavba je rýchlejšia vďaka sériovej výrobe. Detaily tohto plánu by mal podľa neho „čoskoro“ predstaviť Demian Reidel, predseda poradného zboru argentínskeho prezidenta.

Pôvodný článok

Pôvodný článok

Prečítajte si aj