
Porazený rumunský prezidentský kandidát Simion napadol výsledky volieb na súde
Porazený kandidát v opakovaných prezidentských voľbách v Rumunsku 20. mája oznámil, že požiadal najvyšší súd krajiny o zrušenie výsledkov volieb pre údajné zasahovanie zo zahraničia a koordinované manipulácie, ktoré podľa neho ovplyvnili hlasovanie.
George Simion, líder konzervatívnej Aliancie za jednotu Rumunov, pôvodne uznal porážku v druhom kole voči starostovi Bukurešti Nicusorovi Danovi.
Dan, ktorý je zástancom Európskej únie, získal 53,6 % hlasov, zatiaľ čo euroskeptický Simion 47,4 %, a vyhral s náskokom viac ako 829 000 hlasov. Simion však 20. mája uviedol, že podal žiadosť na rumunský ústavný súd o zrušenie volieb, pričom tvrdil, že má dôkazy o tom, že Francúzsko, Moldavsko a „ďalší aktéri“ zasiahli do volieb. Zatiaľ však žiadne dôkazy na podporu týchto tvrdení verejne nepredložil.
38-ročný Simion v príspevku na sociálnej sieti X v angličtine uviedol: „Oficiálne žiadam ústavný súd o zrušenie rumunských prezidentských volieb. Z rovnakých dôvodov, pre ktoré boli zrušené decembrové voľby: vonkajšie zasahovanie štátnych a neštátnych aktérov. Ani [Francúzsko], ani [Moldavsko], ani nikto iný nemá právo zasahovať do volieb iného štátu.“
Voľby 18. mája sa konali niekoľko mesiacov po predchádzajúcich voľbách, v ktorých v prvom kole zvíťazil konzervatívny outsider Calin Georgescu, ale boli zrušené súdom na základe obvinení z volebných podvodov a zasahovania Ruska. Moskva poprela zasahovanie do rumunskej politiky.
Simion využil rozruch okolo zrušenia volieb na získanie podpory a po tom, čo v minuloročných zrušených voľbách skončil na štvrtom mieste, podporil Georgescua. Georgescuovi bola v marci zakázaná účasť na tohtoročných opakovaných prezidentských voľbách.
V prvom kole nových volieb 4. mája Simion zvíťazil s veľkým náskokom, keď sa umiestnil na prvom mieste spomedzi 11 kandidátov, a Dan skončil druhý, čím si zabezpečil miesto v druhom kole.
Hodiny po otvorení volieb 16. mája pre Rumunov žijúcich v zahraničí Simion obvinil vládu susedného Moldavska z volebných podvodov, čo moldavskí aj rumunskí predstavitelia popreli. Agentúre Associated Press 18. mája tiež povedal, že podľa jeho tvrdení boli ľudia nelegálne prepravení do volebných miestností v Moldavsku, čo ovplyvnilo 80 000 hlasov.
Simion tiež 18. mája repostoval X príspevok zakladateľa Telegramu Pavla Durova, v ktorom sa uvádzalo, že „západná európska vláda“ ho požiadala, aby pred opakovanými voľbami umlčal konzervatívne hlasy z Rumunska na svojej aplikácii. „Som pripravený prísť a svedčiť, ak to pomôže rumunskej demokracii,“ napísal Durov na X 20. mája. Francúzska zahraničná spravodajská služba DGSE tieto obvinenia poprela.
Durov, 40-ročný miliardár ruského pôvodu, ktorý spolu so svojím bratom založil Telegram, bol zatknutý na letisku Le Bourget pri Paríži v roku 2024 po prílete svojho súkromného lietadla z Azerbajdžanu a strávil niekoľko mesiacov v krajine po tom, čo mu francúzske úrady uvalili zákaz cestovania.
Parížska prokuratúra ho obvinila zo spolupáchateľstva pri umožňovaní obchodovania s drogami, zdieľaní obrázkov zneužívania detí na Telegramu a odmietnutí spolupráce s orgánmi vyšetrujúcimi trestnú činnosť na Telegramu. Durov sa vrátil do Spojených arabských emirátov, kde má občianstvo, v marci 2025.
Dan, ktorý by mal byť v najbližších týždňoch slávnostne inaugurovaný za prezidenta, sa zatiaľ verejne nevyjadril k Simionovej výzve na zrušenie volieb.
V Rumunsku má prezident poloexekutívnu funkciu, ktorá zahŕňa velenie ozbrojeným silám a predsedníctvo v bezpečnostnej rade, ktorá rozhoduje o vojenskej pomoci. Môže tiež vetovať dôležité hlasovania EÚ, ktoré vyžadujú jednomyseľnosť, a menuje premiéra, predsedov súdov, prokurátorov a šéfov tajných služieb.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah krátkym hodnotením tohto článku.