
Podľa britskej štúdie by takmer polovica mládeže chcela vyrastať vo svete bez internetu
Portál The Guardian nedávno informoval o britskom prieskume zisťujúcom vzťah mladých ľudí k internetu a sociálnym médiám, pričom dospel k prekvapivým výsledkom. Takmer 70 % mladých ľudí vo veku od 16 do 21 rokov sa cíti horšie po strávení času na sociálnych sieťach. Z toho polovica by namiesto neobmedzenej online slobody uprednostnila tzv. nočný digitálny pokoj s obmedzením prístupu k niektorých stránkam a aplikáciám po 22.00 hodine. Až 46 % opýtaných uviedlo, že by chceli radšej vyrastať vo svete, v ktorom internet neexistuje vôbec.
Prieskum tiež uviedol, že na sociálnych sieťach trávi štyri a viac hodín denne až štvrtina opýtaných, pričom 42 % respondentov sa priznalo, že klame rodičom o tom, čo v online priestore robia. Opýtaní sa priznali aj ku klamstvám o svojom veku, pričom až 27 % z nich sa vydávalo za inú osobu alebo zdieľalo informácie o svojej polohe s cudzími ľuďmi. Raritou nie je ani skutočnosť, že títo mladí si okrem svojho hlavného účtu zakladali aj ďalšie falošné účty.
Prieskum bol vypracovaný organizáciou British Standards Institutions (BSI) a zistil závažnú skutočnosť, podľa ktorej až 68 % mladých vníma čas strávený na internete ako poškodzovanie duševného zdravia. Takmer polovica tínedžerov v Británii tvrdí, že sa cíti závislá od sociálnych médií.
Koncom apríla britský minister pre vedu a technológie Peter Kyle prezradil, že v Británii by sa mohol zaviesť zákaz používania sociálnych médií a aplikácií ako TikTok, Instagram a Snapchat po 22.00 hodine. Na ministrov je vyvíjaný zvýšený tlak, aby sa zaoberali tým, ako dospievajúci používajú sociálne médiá.
Podľa Rani Govenderovej z charitatívnej organizácie NSPCC môže byť obmedzenie prístupu do aplikácií v nočných hodinách užitočné iba v prípade, ak sa zavedú aj dodatočné opatrenia zabraňujúce vystaveniu detí škodlivému obsahu na internete. Znamená to zamerať sa na menej návykové a bezpečnejšie stránky používané deťmi.
Vlastníctvo smartfónu sa stalo takmer všadeprítomným prvkom života tínedžerov. Vďaka nemu môžu deti v digitálnom priestore tráviť takmer všetok svoj čas. Možnosť mobilného pripojenia podnecuje trvalejšie a častejšie trávenie voľného času v online priestore. 45 % dospievajúcich vo výskume z roku 2018 uviedlo, že sú online takmer nepretržite.
Podľa Jana Kršňáka, autora knihy Digideti, je zhruba 80 – 90 % našej práce za počítačom zbytočne strávený čas. „Sme príliš závislí od technológií, používame ich príliš často a nedokážeme si bez nich predstaviť život.” Je presvedčený, že čím viac komunikujeme online, tým častejšie sa cítime osamelí a v spoločnosti dochádza k štiepeniu.
„Mládež komunikuje tvárou v tvár iba tretinu času, zvyšok prebieha v digitálnom svete. To vytvára väčšie predpoklady na vznik depresií,“ povedal pre Epoch Times neurológ MUDr. Stránský.
Presúvanie komunikácie do digitálneho sveta môže byť pre deti skrytou hrozbou. Odborníci varujú pred vytvorením závislosti, vznikom depresií, epidémiami samoty, narušením spánkového režimu, školského, ako aj rodinného života. Deti si často neuvedomujú, že ich aktivita na sociálnych sieťach zanecháva v online priestore nezmazateľnú stopu.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Len pár slov od vás nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?