Nedeľa 21. júla, 2024
Na snímke prezident SR Peter Pellegrini počas stretnutia so slovenskými krajanmi žijúcimi vo Washingtone. (Zdroj: FB / Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA)

P. Pellegrini a J. Blanár sa vo Washingtone stretli so slovenskými krajanmi (+Foto)

Prezident SR Peter Pellegrini sa v utorok stretol so slovenskými krajanmi žijúcimi vo Washingtone, kam pricestoval na summit Severoatlantickej aliancie. Sprevádzal ho aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD).

Fotografie zo stretnutia prezidenta a ministra zahraničných vecí so slovenskými krajanmi žijúcimi vo Washingtone. (Zdroj: FB / Peter Pellegrini)

„Málokto si uvedomuje, že štátny sviatok Cyrila a Metoda je zároveň Dňom Slovákov žijúcich v zahraničí. Som presvedčený, že sa o našich krajanov musíme postarať a ukázať im, že sa môžu kedykoľvek vrátiť domov,“ uviedol P. Pellegrini.

(Zdroj: FB / Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA)

Podľa svojich slov si veľmi váži všetkých Slovákov, ktorí sa presťahovali do zahraničia natrvalo, ale Slovensko majú stále v srdci a zachovávajú jeho národné a kultúrne tradície. „Preto som prišiel pozdraviť našu krajanskú komunitu v USA. Všetci sú v srdci skutočnými vlastencami, ktorí sa usilujú o čo najlepší obraz Slovenska,“ dodal.

(Zdroj: FB / Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA)

Šéf diplomacie SR sa slovenskej komunite vo Washingtone poďakoval za pozitívnu energiu a stretnutia, počas ktorých „sme aj za oceánom cítili silné vlastenectvo a hrdosť na slovenské korene“.

S P. Pellegrinim si tiež uctili pamiatku jedného z najznámejších Slovákov v zahraničí – generála Milana Rastislava Štefánika, ktorého významný odkaz podľa J. Blanára nesie busta nachádzajúca sa pred budovou slovenského veľvyslanectva vo Washingtone.

(Zdroj: FB / Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA)

Prečítajte si aj