Štvrtok 14. novembra, 2024
Zamestnanec vchádza do provizórnej nemocnice, ktorá bude použitá pre pacientov s COVID-19 vo východočínskom Šanghaji, 7. apríla 2022. (Foto: STR/AFP via Getty Images)
, »

O systéme sociálneho kreditu komunistickej Číny (Komentár)

Čínsky vodca Si Ťin-pching sa usiluje o vytvorenie modernej verzie sledovacieho štátu, ktorý bol opísaný v diele Georgea Orwella „1984“ a ktorý umožňuje štátnu kontrolu nad obchodnými podnikmi, médiami, inštitúciami a jednotlivcami prostredníctvom nepretržitého monitorovania aktivít čínskych občanov.

Hlavnou zložkou rozvíjajúceho sa štátneho dohľadu je postupný vývoj automatizovaného systému sociálneho kreditu, ktorý umožňuje štátu odmeňovať alebo trestať správanie ľudí a podnikov podľa toho, ako to komunistickí vládni byrokrati považujú za vhodné.

Čo je systém sociálneho kreditu?

Vízia „čínskeho systému sociálneho kreditu“ bola stanovená v oficiálnom dokumente vydanom Čínskou štátnou radou v roku 2014 pod názvom „Usmernenia pre budovanie systému sociálneho kreditu (2014 – 2020)“.

Cieľom čínskeho systému sociálneho kreditu je sledovať, monitorovať, posudzovať, kontrolovať a formovať správanie a „dôveryhodnosť“ všetkých občanov a podnikov v komunistickej Číne. Dôveryhodnosť je Čínskou komunistickou stranou (ČKS) definovaná ako poslušné a sebadisciplinované správanie, ktoré nerobí nič, čo by mohlo spochybniť svojvoľný diktát ČKS. Tento proces zahŕňa sledovanie každodenných činností občanov prostredníctvom bezpečnostných kamier a ich monitorovania televíziou s cieľom stanoviť individuálne „skóre sociálneho kreditu“, ktoré môže štát použiť na obmedzenie a odmeňovanie „nevhodného a vhodného“ správania. Toto skóre je drastickým rozšírením hodnotenia, ktoré väčšina ľudí pozná z bežného života.

Skóre jednotlivcov sa zostavuje na základe dodržiavania konkrétneho správania, ktoré nariadil štát. Napríklad včasné absolvovanie testov COVID-19 („dobré“), ale nie časté testy PCR („zlé“), dodržiavanie zákazu vychádzania („dobré“), ale nerešpektovanie zákonov o správnom prechádzaní cez cestu („zlé“), nákup tovaru čínskej výroby („dobré“) alebo zahraničného tovaru („zlé“), časté prejavovanie nedochvíľnosti v práci alebo v škole („zlé“), dodržiavanie vládnych nariadení týkajúcich sa obsahu sociálnych médií („dobré“) alebo zdieľanie zakázaných videí a chatov („zlé“) atď.

Hodnotenie súkromných podnikov sa zostavuje na základe celého rozsahu obchodných činností danej spoločnosti, ktoré môžu zahŕňať kvalitu poskytovaného tovaru a služieb, včasné dodávky (alebo nie), ústretovosť voči zákazníkom, včasné vyplácanie miezd zamestnancom (alebo nie), včasné platenie daní (alebo nie), hodnotenie zákazníkov, ziskovosť atď.

Dosiahnutie vysokého skóre v sociálnom kredite znamená vykazovanie správania schváleného štátom a prístup k privilégiám, ktoré štát za toto „dobré správanie“ udeľuje. Napríklad dobré skóre môže občanovi umožniť vycestovať do iného mesta na návštevu príbuzných, zatiaľ čo zlé skóre môže túto možnosť vylúčiť. Dobré skóre by mohlo uľahčiť prenájom luxusného bytu, zatiaľ čo zlé skóre by mohlo obmedziť výber na menej žiaduce možnosti. Počas drakonickej atmosféry „nulového COVIDu“ mohlo zlé skóre COVID (definované režimom) obmedziť schopnosť človeka ísť do obchodu s potravinami alebo na trh pod holým nebom a kúpiť si jedlo.

Aj pre súkromné podniky existujú odmeny a tresty. Odmeny môžu zahŕňať prístup k väčšej zákazníckej základni, daňové úľavy za dobré správanie (definované režimom) a verejnú podporu Pekingu. Tresty môžu pozostávať z represívnych daní, sankčných poplatkov a zaradenia na čiernu listinu.

Zavádzaný čínsky systém sociálneho kreditu zahŕňa pokročilé technológie, ako je rozpoznávanie tváre, umelá inteligencia, inteligentné kamery na dohľad, spracovanie veľkých objemov údajov a internetu na digitálne monitorovanie dodržiavania predpisov. Tieto technológie sú prepojené, aby dokázali automaticky monitorovať a prideľovať sociálne kreditné skóre každej fyzickej osobe a podniku v krajine.

Aj keď sa doteraz v Číne sociálny kreditný systém zaviedol len čiastkovo, oblasti v správaní občanov, ktoré by štát mohol časom monitorovať a kontrolovať, sú úplne neobmedzené. Ak sa komunistickým pohlavárom bude dariť, právo na súkromie by mohlo byť obmedzené len na spálňu, a aj to by mohlo byť v budúcnosti ohrozené!

Čínsky systém sociálneho kreditu je pre komunistických predstaviteľov zároveň aj potenciálnym zdrojom peňazí, keďže autoritári na celom svete so závisťou sledujú, ako Čína svoj systém realizuje. Lepšie než budovať podobne zložitý systém úplne od nuly, je kúpiť od ČKS základnú sadu a prispôsobiť ju miestnym potrebám.

Nadšenie pre systémy sociálneho kreditu v zahraničí

Komunistická Čína je svetovým lídrom v zavádzaní komplexného systému sociálneho kreditu. Podobné autoritárske impulzy na monitorovanie a kontrolu obyvateľstva sú na vzostupe po celom svete, o čom svedčí čiastkové zavádzanie rôznych prvkov systému sociálneho kreditu a kontroly v iných krajinách.

Rozvoj internetových a iných informačných technológií otvoril nové možnosti pre autoritatívne zmýšľajúcich ľudí, ktorí sa snažia monitorovať a kontrolovať správanie ostatných na rôzne účely. Ide sa na hranu toho, čo je ešte možné a povolené. Presadzuje sa vo viacerých technologických oblastiach: kvantová výpočtová technika, umelá inteligencia, strojové učenie, rozpoznávanie reči, rozpoznávanie tváre, inteligentné zariadenia, edge computing a internet.

Monitorovanie a kontrola sú pre autoritárov tým, čím je pre dravcov prenasledovanie a útočenie. Majú to v DNA. Autoritársky zmýšľajúci politici na celom svete preto pozorne sledujú úsilie ČKS o integráciu týchto technológií s cieľom dosiahnuť celoštátny systém monitorovania a kontroly sociálneho kreditu. Niekoľko krajín zavádza časti týchto schopností na vlastné použitie.

O autorovi

Stu Cvrk je kapitán vo výslužbe. 30 rokov slúžil na rôznych pozíciách amerického námorníctva. Pôsobil na Blízkom východe a v západnom Pacifiku, kde získal značné operatívne skúsenosti. Cvrk je absolventom Námornej akadémie Spojených štátov v oboroch oceánografia a systémová analytika.

Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.

Pôvodný článok bol redakčne upravený

Prečítajte si aj