
Napätá návšteva juhoafrického prezidenta v Bielom dome: Trump ukázal video a hovoril o masakroch belošských farmárov
Americký prezident Donald Trump 21. mája konfrontoval juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu s obvineniami z masového násilia proti Afričanom, čo vyvolalo negatívnu reakciu afrického lídra.
Konfrontácia sa odohrala v čase, keď rastie diplomatické napätie založené na obvineniach, že Južná Afrika diskriminuje belošských farmárov, podieľa sa na „bielej genocíde“ a prehlbuje svoje vzťahy s Hamasom a Iránom. Práve v tomto kontexte sa uskutočnilo stretnutie v Oválnej pracovni, krátko potom, ako Spojené štáty prijali prvú skupinu bielych Juhoafričanov so štatútom utečencov.
„Sme tu v podstate preto, aby sme obnovili vzťahy medzi Spojenými štátmi a Južnou Afrikou,“ povedal Ramaphosa Trumpovi na úvod.
„Prezidenta skutočne uznávajú v mnohých, mnohých kruhoch a v niektorých kruhoch ho považujú za trochu kontroverzného,“ poznamenal Trump vo svojom úvodnom prejave počas bilaterálnych rokovaní v Oválnej pracovni, keď hovoril o Ramaphosovi.
„Zavolal. Neviem, kde zohnal moje číslo, ale zdvihol som to,“ opisoval ďalej Trump, ako došlo k neočakávanému stretnutiu s africkým prezidentom.
Zdroj oboznámený s vnútornými rokovaniami opísal Ramaphosovu návštevu ako posledný pokus zabrániť tomu, aby Washington zaujal voči Južnej Afrike tvrdší postoj. Podľa tohto zdroja sa vo Washingtone diskutuje o tom, že Južná Afrika by mohla byť ekonomicky odtrhnutá od globálneho systému, podobne ako v prípade sankcií voči Iránu.
Tu sú kľúčové momenty z približne hodinového stretnutia.
Stlmte svetlá
Okamih napätia počas stretnutia nastal, keď Trump predložil videá ukazujúce „genocídu Afričanov“ v Južnej Afrike. Ramaphosa tieto tvrdenia odmietol a poprel, že by k takýmto vraždám dochádzalo.
V dramatickej scéne Trump povedal: „Stlmte svetlá. Stlmte svetlá.“ A potom prehral video. Video, trvajúce niekoľko minút, ukazovalo davy ľudí na zhromaždeniach, ktoré sa dožadovali zastrelenia bielych farmárov. Nasledovali zábery miest, ktoré Trump opísal ako pohrebisko bielych farmárov v Južnej Afrike.
„Tu sú pohrebiská. Pohrebisko viac ako 1 000 bielych farmárov,“ povedal Trump a komentoval video. „Každá tá biela vec, čo vidíte, je kríž,“ povedal a ukázal na obrazovku. „Tieto autá nejazdia,“ pokračoval Trump, komentujúc vozidlá zaparkované pri pohrebisku. „Zastavili tam, aby prejavili úctu členovi rodiny, ktorý bol zabitý, a je to hrozný pohľad. Nikdy som nič také nevidel.“

Zatiaľ čo video premietali, Ramaphosa odvrátil pohľad. „Rád by som vedel, kde to je, pretože som niečo také nikdy nevidel,“ odpovedal. „Myslím, že je to v Južnej Afrike,“ reagoval Trump.
Trumpova hromada článkov
Keď sa video skončilo, juhoafrický novinár sa spýtal Trumpa, čo by chcel, aby Ramaphosa urobil v súvislosti s násilnými útokmi na bielych farmárov.
„Neviem,“ odpovedal Trump, než pokračoval vo svojej prezentácii hromadou novinových článkov, ktoré ďalej opisovali násilné útoky na bielych v Južnej Afrike. „Toto sú články z posledných niekoľkých dní. Smrť ľudí, smrť, smrť, hrozná smrť, smrť,“ konštatoval Trump, keď listoval v novinách. „Neviem. Vyberte si ktorýkoľvek: bieli Juhoafričania utekajú pred násilím a rasistickými zákonmi.“
V decembri 2023 podala Južná Afrika sťažnosť na Medzinárodný súdny dvor, v ktorej obvinila Izrael z genocídy Palestínčanov v Gaze v súvislosti s vojnou proti teroristickej skupine Hamas.
Tento krok ešte viac vyhrotil vzťahy so Spojenými štátmi a bol jedným z dôvodov, prečo Trump krátko po nástupe do úradu, 7. februára 2025, vydal výkonné nariadenie, v ktorom vyjadril obavy z „agresívneho postoja voči Spojeným štátom a ich spojencom“. Patrilo medzi ne okrem iného „obvinenie Izraela – nie Hamasu – z genocídy pred Medzinárodným súdnym dvorom“ a tiež „oživenie vzťahov s Iránom s cieľom rozvíjať obchodné, vojenské a jadrové dohody“.
V nariadení sa zároveň uvádza, že Trumpova administratíva bude podporovať presídlenie „utečencov z radov Afričanov utekajúcich pred vládou podporujúcou rasovú diskrimináciu vrátane rasovo diskriminačného zabavovania majetku“.
Dňa 12. mája dorazilo do Spojených štátov takmer 60 bielych Juhoafričanov v rámci prvej skupiny, ktorým bol udelený azyl pod záštitou prezidentovho programu presídľovania.
Hádka a odvádzanie pozornosti
Počas napätej výmeny názorov Ramaphosa odmietol Trumpovo tvrdenie o „genocíde Afričanov“ a uviedol, že rétorika vo videu neodráža oficiálnu politiku vlády. „V Južnej Afrike máme pluralitnú demokraciu, ktorá ľuďom umožňuje vyjadrovať sa,“ podotkol.
Trump mu skočil do reči: „Ale vy dovolíte, aby im zabavovali pôdu.“ Ramaphosa to poprel a povedal: „Nikto nemôže zabaviť pôdu.“
„Zabavia pôdu, zabijú bieleho farmára, a keď zabijú bieleho farmára, nič sa im nestane,“ trval na svojom Trump. Ramaphosa uznal, že kriminálne násilie je v jeho krajine vážnym problémom, ale poprel, že by išlo o genocídu zameranú na belochov. Poznamenal, že obeťami násilnej trestnej činnosti sú prevažne černosi. Oznámil Trumpovi, že by o týchto otázkach rád diskutoval „veľmi pokojne“ za zatvorenými dverami.
Keď Trump pokračoval v karhaní novinára za to, že sa odklonil od témy násilia v Južnej Afrike otázkou týkajúcou sa ponuky Kataru darovať Spojeným štátom nové lietadlo Air Force One, Ramaphosa zažartoval: „Ospravedlňujem sa, že vám nemôžem dať lietadlo.“ „Prial by som si, aby ste mohli,“ odpovedal Trump, čím vyvolal smiech u juhoafrického prezidenta.
Keď sa Ramaphosa a Trump opäť zamerali na násilie v Južnej Afrike, Ramaphosa spomenul, že by chcel reagovať na Trumpove obavy formou spolupráce. Uviedol, že Južná Afrika má záujem o niektoré americké technológie využívané v boji proti kriminalite.
„Môžeme od vás a od Spojených štátov získať podporu, ktorá nám pomôže vyrovnať sa so všetkými týmito trestnými činmi – to je podľa mňa zmysel partnerstva –, a sme tu ako partneri, aby sme si mohli navzájom pomáhať,“ vyhlásil Ramaphosa.
Juhoafrická delegácia
Počas stretnutia sa Ramaphosa snažil ukázať, že do Bieleho domu priviedol široko zastúpenú delegáciu. Medzi významnými osobnosťami boli miliardár a podnikateľ Johann Rupert a známi golfisti Ernie Els a Retief Goosen. Trump ich srdečne privítal a Ruperta označil za „svojho priateľa“ a „jedného z najväčších podnikateľov v Južnej Afrike“.
Prítomný juhoafrický minister poľnohospodárstva John Steenhuisen poznamenal, že väčšina farmárov chce v Južnej Afrike zostať. Povedal, že útoky na farmy a krádeže dobytka sú hlavným problémom a že spolupracuje s políciou a justíciou, aby sa ich riešenie stalo prioritou.
„Chcel by som povedať aj toto. Tí dvaja ľudia vo videu, ktoré ste videli, sú predstavitelia opozičných menšinových strán v Južnej Afrike,“ povedal a dodal, že spojil sily s Ramaphosovou stranou, „aby sme zabránili týmto ľuďom dostať sa k moci“.
Po rokovaniach za zatvorenými dverami Ramaphosa konštatoval, že rozhovory „prebehli veľmi dobre“. Na otázku, či si Trump vypočul jeho obavy, Ramaphosa odpovedal: „Áno, vypočul.“
Vývoj vzťahov
Ramaphosa je prezidentom Južnej Afriky od roku 2018 a je lídrom vládnucej strany Africký národný kongres. Tento rok je hostiteľom samitu skupiny G20, ktorý je naplánovaný na november v Johannesburgu. Spojené štáty účasť na samite odmietli.
„Na samite G20 v Johannesburgu sa NEZÚČASTNÍM,“ napísal americký minister zahraničných vecí Marco Rubio 5. februára na sociálnej sieti X. Podľa neho Južná Afrika „robí veľmi zlé veci“ – vyvlastňuje súkromný majetok a využíva samit G20 na presadzovanie „solidarity, rovnosti a udržateľnosti“, teda podľa neho agendy DEI a klimatických zmien.
Americký expert na zahraničnú politiku Michael Walsh považuje načasovanie stretnutia Trumpa a Ramaphosu za mätúce: „Nemyslím si, že by niekto očakával, že vláda Južnej Afriky dospela do bodu, keď chce zásadne zmeniť svoj prístup k zahraničnej politike. Za posledný mesiac sme videli, že ministerstvo pre medzinárodné vzťahy a spoluprácu vyjadrilo solidaritu s iránskou vládou,“ zdieľal pre Epoch Times.
Vzťahy medzi USA a Južnou Afrikou sa zhoršili za Bidenovej aj Trumpovej administratívy, pričom napätie výrazne vzrástlo od roku 2022. Washington obvinil Pretóriu, že sa stavia na stranu amerických protivníkov vrátane Iránu, Ruska a Číny. Južná Afrika zároveň udržiava silné hospodárske kontakty s Čínou a je členom skupiny BRICS.
Vo februári 2023 Južná Afrika uskutočnila desaťdňové spoločné vojenské cvičenia s Ruskom a Čínou pozdĺž svojho východného pobrežia. Manévre sa konali v deň výročia ruskej invázie na Ukrajinu a vyvolali širokú medzinárodnú kritiku.
V máji 2023 obvinil americký veľvyslanec v Južnej Afrike Reuben Brigety krajinu z podpory Ruska vo vojne na Ukrajine tým, že poskytla zbrane. Tvrdil, že Južná Afrika umožnila nakládku zbraní na ruskú nákladnú loď, ktorá tajne kotvila na námornej základni neďaleko Kapského Mesta v decembri 2022.
Krátko pred návštevou v Bielom dome sa proti juhoafrickej vláde ostro vyjadril aj republikánsky senátor Ted Cruz. V príspevku na sieti X z 20. mája napísal: „Ramaphosa sa obracia smerom k Číne a zaujíma agresívny postoj útokom na Izrael pred Medzinárodným súdnym dvorom, kde presadzuje precedensy a politiky, ktoré nielen podkopávajú Izrael, ale tiež vystavujú amerických predstaviteľov zraniteľnosti.“
Dodal: „Som pevne presvedčený, že prezident Trump bude požadovať, aby juhoafrickí predstavitelia zmenili svoju politiku, a bude ich brať na zodpovednosť, ak tak neurobia.“
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.