Sobota 2. marca, 2024
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS). (Foto TASR/ Jaroslav Novák)

Ministerka kultúry je v Dubaji, jej odvolávanie sa presunulo

Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú v pondelok rokovať o návrhu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). V rokovacej sále nebola v úvode mimoriadnej schôdze ani na druhý pokus nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, prítomných bolo len 47. Keďže parlament nebol uznášaniaschopný, predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) presunul rokovanie o návrhu na utorok (13. 2.) o 8.00 h.

Návrh na odvolanie Šimkovičovej podali opoziční poslanci z PS a SaS. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi. Problém vidia aj v zmene pri umeleckých fondoch, obávajú sa zničenia ich verejnoprávnej podstaty a nezávislosti.

Z. Jaurová kritizuje zvolanie schôdze na termín, v ktorý ministerka neprišla

Poslankyňa NR SR Zora Jaurová (PS) nerozumie, prečo bola mimoriadna schôdza NR SR k návrhu na odvolanie ministerky kultúry zvolaná v čase, v ktorom ministerka nemohla prísť do parlamentu.

Jaurová kritizovala, že na schôdzu v pondelok neprišli prevažne poslanci koalície. Z poslaneckého klubu PS podľa nej chýbali len traja poslanci, ktorí sú na služobnej ceste. Prekážalo jej najmä to, že do parlamentu neprišla ministerka. „Nerozumiem celkom tomu, aký je zmysel zvolávať schôdzu na čas, keď vieme, že ministerka kultúry, ktorá má byť odvolaná, nebude prítomná. Verím, že ministerka má dostatočne dobrý dôvod a dostatočne neodkladné povinnosti na to, že odignorovala 150 poslancov a celú Národnú radu, ktorá sa ju chystala odvolávať,“ povedala Jaurová novinárom. Verí, že keď sa podarí schôdzu otvoriť, ministerka to vysvetlí.

P. Žiga: Predsedu parlamentu pri zvolávaní schôdze limituje rokovací poriadok

Predseda NR SR Pellegrini je pri zvolávaní schôdze k návrhu na vyslovenie nedôvery limitovaný rokovacím poriadkom, uviedol v súvislosti s výhradami k zvolaniu schôdze podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD). Podotkol, že v pléne chýbali aj poslanci opozície.

„Predseda parlamentu z hľadiska rokovacieho poriadku nemá veľa možností, musí zvolať schôdzu do siedmich dní,“ skonštatoval Žiga. Ako uviedol, pondelok bol jediný voľný deň, keď v parlamente nebol plánovaný program. Na schôdzu prišiel aj premiér Robert Fico (Smer-SD). Žiga si myslí, že prišiel podporiť ministerku pri prípadnom odvolávaní.

KDH: Hlasovanie o M. Šimkovičovej je vizitkou vládnej koalície

Hlasovanie o ministerke kultúry M. Šimkovičovej je vizitkou vládnej koalície a ich novej politickej kultúry, povedala predsedníčka klubu KDH Martina Holečková.

„Po tom, čo vládna koalícia zarezala rozpravu o Trestnom zákone, tak dnes ani nedovolila diskutovať o odvolávaní ministerky kultúry. Je to najlepší príklad toho, že vládna koalícia nedokáže obhájiť svoje kroky pred verejnosťou,“ skonštatovala Holečková.

Poslanec KDH Jozef Hajko od ministerky očakáva, že vystúpi pred poslancami a obháji sa. Pri hlasovaní by sa podľa neho zachovali podľa toho, ako by sa postavila k výhradám hnutia, napríklad k nadviazaniu kultúrnej spolupráce s Ruskom a Bieloruskom alebo spôsobu komunikácie s kultúrnou obcou.

Hajko namietal aj neúčasť koaličných poslancov na pondelkovej schôdzi. K neprítomnosti niektorých zástupcov svojho klubu povedal, že majú povinnosti v regiónoch. „Termín schôdze bol zvolaný zámerne tak, aby to takto dopadlo,“ myslí si.

M. Saloň očakáva, že odvolávanie M. Šimkovičovej zaradia na ďalšiu schôdzu

Koaličný poslanec Marián Saloň (Smer-SD) očakáva, že návrh na odvolanie ministerky kultúry bude zaradený ako riadny bod na ďalšiu schôdzu. Ministerka má podľa neho dôveru celej koalície.

Ministerka je podľa neho pripravená čeliť debate v parlamente, ale je odcestovaná. Odmieta výhrady k vybranému termínu schôdze. „Povinnosť je zvolať do siedmich dní. Tam asi inú možnosť ani predseda národnej rady nemá,“ podotkol.

Hnutie Slovensko podporí odvolávanie Šimkovičovej pri ďalšej príležitosti

Hnutie Slovensko neprekvapuje, že sa v pondelok nepodarilo začať rokovanie mimoriadnej schôdze NR SR k návrhu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Jej odvolanie hnutie podporí pri najbližšej príležitosti.

Líder hnutia Igor Matovič tvrdí, že koalícia „zatvára ústa“ opozícii tým, že neumožnila rokovať o návrhu na odvolanie Šimkovičovej. „Je to hanba vládnej koalície, lebo my sme im osem ráz schválili program schôdze, aj keď ich logicky nebolo dosť, pri odvolávaní len jedného ministra Romana Mikulca,“ povedal Matovič novinárom v parlamente.

Matovič tiež uviedol, že ministerka šla do Spojených arabských emirátov na konferenciu UNESCO o vzdelávaní v kultúre. Kritizoval však, že jej pracovná cesta má trvať šesť dní, do 17. februára, hoci konferencia trvá tri dni, od 13. do 15. februára.

Predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš zároveň pripomenul, že ministerka kultúry je ukážkou nekompetentnosti ministrov Ficovej vlády.

Prečo existuje ľudstvo?

Prečítajte si aj