
Keď sa politici dostanú k moci, ich reč sa stáva menej zrozumiteľnou, tvrdí štúdia
Nové výskumy ukazujú, že politici hovoria menej zrozumiteľne, pokiaľ sú vo vláde – ukazuje to nová štúdia analyzujúca prejavy v dánskom politickom prostredí. Občania však podľa štúdie uprednostňujú jasne a jednoducho formulované vyjadrenia. Zložitejší jazyk vládnych predstaviteľov tak môže priamo prispievať k strate voličskej podpory, tvrdí štúdia.
Podľa Frederika Hjortha z Kodanskej univerzity sa jazyk politikov po nástupe do vlády stáva zložitejším a menej zrozumiteľným. „Vidíme, že politici vo vláde používajú zložitejší jazyk ako ich kolegovia v opozícii – nie preto, že by chceli, ale preto, že musia,“ povedal profesor politológie. Tým sa však nezväčšuje len jazykový odstup od opozície, ale aj od občanov.
1,5 milióna úryvkov odhalilo jasný vzorec
Nová štúdia vychádza z analýzy takmer 1,5 milióna úryvkov z prejavov, ktoré odzneli v dánskom parlamente za posledných 30 rokov. Frederik Hjorth pomocou jazykových technológií meral, či boli jednotlivé prejavy zrozumiteľné, a porovnával ich s tým, či rečník pôsobil vo vláde alebo nie.
Výsledky boli jednoznačné: keď politici vstúpia do vlády, ich jazyk sa stáva menej jednoduchým – a to počas celého obdobia ich pôsobenia. Po odchode z vlády sa však vracajú k zrozumiteľnejšiemu jazyku. „Naznačuje to, že nejde o osobný štýl ani o proces učenia, ale o požiadavky a úlohy, ktorým ako ministri čelia,“ vysvetľuje Hjorth.
Podľa dánskeho politológa zohrávajú kľúčovú úlohu najmä tri faktory:
- byrokratický žargón – ministri sa musia zaoberať technickými a právnymi detailmi,
- formálna úloha – musia predkladať legislatívne návrhy, ktoré sú často písané komplikovaným jazykom,
- výber tém – vládni politici hovoria viac o zložitých otázkach, ako je regulácia či krízové riadenie, a menej o ideovo jednoznačných témach, ako sú dane či migrácia.
„Nie je to o tom, že by sa nechceli vyjadrovať jasne – ich rola ich núti hovoriť o náročných veciach presným spôsobom,“ dodáva Hjorth.
Voliči uprednostňujú jednoduchý jazyk
Ani voliči však túto zložitosť neoceňujú – skôr naopak. V experimente s viac než 4 000 účastníkmi sa ukázalo, že politici vyjadrujúci sa zrozumiteľne boli hodnotení priaznivejšie – aj keď obsah bol rovnaký.
Štúdia tak poskytuje aj možnú odpoveď na otázku, prečo niektoré politické hnutia získavajú popularitu: aktivisti a populisti sa totiž často vyjadrujú jednoducho a priamo – poslucháči teda nemusia hádať, čo chcel rečník vlastne povedať. Populisti navyše často tvrdia, že vláda stratila kontakt s ľuďmi – nová štúdia túto kritiku v istom zmysle potvrdzuje.
Hjorth uzatvára, že nezrozumiteľný jazyk môže prispieť k odcudzeniu občanov a následnej strate podpory. „To dáva opozícii rétorickú výhodu a poskytuje vysvetlenie, prečo vládne strany často strácajú podporu. A prečo noví politici, ktorí hovoria razantnejšie, dokážu získať voličov,“ dodáva.
Štúdia vyšla 12. júna 2025 v odbornom časopise Comparative Political Studies.
Článok bol preložený z nemeckej edície Epoch Times
Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.