
Inflácia v USA klesá – clá zatiaľ nemajú vplyv na ceny
Napriek viacerým obavám zostávajú spotrebiteľské ceny v USA stabilné. Inflácia sa v apríli stabilizovala na najnižšej úrovni od februára 2021. Clá, ktoré oznámil prezident Donald Trump, zatiaľ nemali na ceny výraznejší vplyv.
Začiatkom apríla americký prezident Donald Trump oznámil nové clá, ktoré budú musieť v budúcnosti platiť obchodní partneri z celého sveta na tovary dovážané do USA. Už vtedy pozorovatelia, ako napríklad predseda Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell, varovali, že masívne zvýšenie dovozných ciel by mohlo zvýšiť infláciu. Ako ukazujú najnovšie údaje amerického ministerstva práce, k zvýšeniu inflácie nedošlo.
V apríli medziročná miera inflácie v USA klesla na 2,3 %, čo je najnižšia úroveň za viac ako štyri roky. Ide o tretí mesiac v rade s medziročným poklesom – a o desatinu percentuálneho bodu menej, ako očakávali prognózy. Jadrová inflácia – bez volatilných faktorov, ako sú energie a potraviny – zostala podľa prognózy na úrovni 2,8 %.
Ktoré faktory inflácie vykazujú zmeny?
Kľúčovým cenovým faktorom bolo nájomné, ktoré sa v apríli zvýšilo o 0,3 %. Zvyšujúca sa ponuka na trhu nehnuteľností sa odráža vo vývoji nájomného.
Vyššie ceny elektriny a zemného plynu spôsobili nárast indexu energií o 0,7 %. Naopak, benzín zostal stabilný s nárastom o 0,1 %. V porovnaní s predchádzajúcim rokom bol benzín lacnejší dokonca o 12 %. Globálny prebytok ponuky a klesajúci dopyt zo strany Číny spôsobili pokles ceny americkej ropy (WTI). Od začiatku roka klesla o 13 %.
Ceny potravín v apríli klesli. Celkovo sa znížili o 0,1 %, pričom ceny produktov v supermarketoch klesli dokonca o 0,4 %. Vajcia sú stále takmer o polovicu drahšie ako pred rokom. V porovnaní s marcom však zlacneli o 12,7 %. Ponuka, ktorá bola v prvých mesiacoch roka nedostatočná, sa výrazne zvýšila, zatiaľ čo dopyt mierne klesol.
Ceny ojazdených vozidiel klesli o 0,5 %. Index cien nových automobilov nezaznamenal žiadnu zmenu. Oblečenie zlacnelo o 0,2 %. Inflácia v jadrovej oblasti, ktorá nezahŕňa náklady na bývanie, klesla o dva percentuálne body na 2,7 %. Fed považuje tento údaj za mimoriadne dôležitý, pretože sa považuje za mimoriadne reprezentatívny pre domáci vývoj. Alternatívny ukazovateľ inflácie – tzv. index truflácie, ktorý vychádza z viac ako 30 miliónov dátových bodov – v súčasnosti vykazuje mieru inflácie len 1,57 %.
Prognóza Federálnej rezervnej banky v Clevelande očakáva, že inflácia zostane v máji stabilná. Fed však očakáva, že index PCE výdavkov na osobnú spotrebu, ktorý by mal v apríli dosiahnuť 2,2 %, v máji mierne vzrastie na 2,4 %.
Ekonómovia varujú pred dopadmi, ktoré ešte nie sú zahrnuté v cenách
Stephen Kates z Bankrate pre Epoch Times uviedol: „Súčasná úroveň cien ešte plne neodráža to, ako firmy zareagujú na rastúce náklady.“ V súčasnosti ešte stále existujú zásoby, ktoré si ľudia zaobstarali. Jay Woods zo spoločnosti Freedom Capital Markets varuje, že nákupy do zásoby zo strany spotrebiteľov môžu štatistiky skresľovať. Prognózy Comeric Economics a najväčšej banky BNP Paribas očakávajú ku koncu roka prudký nárast inflácie.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Chcete viac článkov na túto tému? Dajte nám vedieť váš názor a čo by vás zaujímalo.