
Francúzska tajná služba zatvorila deväť čínskych policajných staníc v krajine
Čína dozerá na svojich občanov doma prostredníctvom systému „SkyNet“ a v zahraničí ich sleduje prostredníctvom operácie „Fox Hunt“ (Hon na líšky), ktorú vykonávajú čínski agenti po celom svete. V roku 2024 sa čínski agenti vo Francúzsku pokúsili dostať jedného disidenta letecky späť do Číny. Miestna polícia následne spustila vyšetrovanie.
Poznáte „Overseas 110“? Ide o sieť čínskych policajných staníc v zahraničí. Len nedávno francúzska tajná služba deväť z nich v krajine odhalila a polícia ich následne zavrela.
Podobné stanice existovali alebo stále existujú aj v mnohých ďalších štátoch sveta. Podľa investigatívy Safeguard Defenders prevádzkuje Čína približne 120 nelegálnych policajných staníc v 53 krajinách sveta, z čoho sa približne 50 z nich nachádza na území Európskej únie (EÚ) vo viac ako 10 členských štátoch. Ide pritom len o známe prípady. Policajné stanice sa objavili aj v USA, Nemecku a tiež na Slovensku.
Stanica je na Slovensku umiestnená v Bratislave a je riadená policajným zborom z čínskej provincie Zhejiang. Presná adresa stanice však nie je verejne známa. Aby sa vyhli neželanej pozornosti, tieto stanice sú často maskované ako čínske komunitné centrá, asociácie alebo biznisy (napr. reštaurácie, kancelárie atď.). Okrem toho sa po dve takéto stanice nachádzajú aj v Prahe a Budapešti, jedna vo Viedni.

Si Ťin-pching na ceste k maoistickej diktatúre
Si Ťin-pching, ktorý stojí na čele Čínskej komunistickej strany (ČKS), armády a štátu od roku 2012/2013, v roku 2018 zrušil zákonom stanovený limit funkčného obdobia prezidenta. V roku 2022 porušil aj nepísané pravidlo časového obmedzenia postu generálneho tajomníka komunistickej strany – a vstúpil do svojho tretieho funkčného obdobia ako stranícky líder.
Tým odstránil posledné prekážky, ktoré mu bránili dosiahnuť doživotnú vládu.
Na prvom zasadnutí Národnej bezpečnostnej komisie po veľkom zjazde ČKS v októbri 2022 sa Si Ťin-pching odvolal na „ducha boja“ tvárou v tvár „veľkým skúškam silného vetra a rozbúrených vĺn“. Čína presadzuje tohto „ducha“ aj v zahraničí.
Zásah francúzskej tajnej služby
Ako informovala čínska edícia Epoch Times, ktorá sa odvoláva na vyjadrenie francúzskej tajnej služby DGSI (Generálne riaditeľstvo pre vnútornú bezpečnosť), vo Francúzsku bolo nedávno odhalených a zrušených najmenej deväť tajných policajných staníc Čínskej komunistickej strany.
Stanice slúžili najmä na sledovanie, zastrašovanie a vynucovanie, aby sa čínski disidenti žijúci v zahraničí vrátili späť do Číny (repatriácie).
Podľa správ francúzskych médií DGSI dané stanice uzavrela. Špióni pracujúci pre čínske ministerstvo štátnej bezpečnosti však v krajine naďalej pôsobia pod zámienkou činnosti v čínskych krajanských spolkoch. Ako informovala súkromná rozhlasová stanica Europe 1, vedúcich týchto centier si polícia predvolala a prikázala im ukončiť svoju činnosť.
Pokus o násilnú repatriáciu vyvolal pozornosť politikov
Podľa renomovaného francúzskeho týždenníka Challenges sa v marci 2024 pokúsili osoby napojené na čínske veľvyslanectvo v Paríži prinútiť čínskeho disidenta Ling Huazhana, aby na letisku Charlesa de Gaullea nastúpil do lietadla smerujúceho do čínskeho Guangzhou v provincii Guangdong.
Dvadsaťšesťročný muž sa podľa správy údajne pohyboval v sprievode niekoľkých členov spolku United Loves and Hearts a dvoch agentov čínskeho veľvyslanectva, ktorí mali pri sebe jeho pas a mobilný telefón.
Únik na poslednú chvíľu
V rozhovore pre čínsku edíciu televízie NTD (sesterské médium Epoch Times) Ling uviedol, že ho na letisko sprevádzalo celkovo sedem osôb napojených na Čínsku komunistickú stranu. Po tom, ako mu vrátili pas, však odmietol nastúpiť do lietadla.
Pochopil, že ide o pascu zo strany veľvyslanectva, ktoré mu sľúbilo vrátenie zadržaného pasu výmenou za to, že nastúpi do lietadla smerujúceho do Číny.
Keď Ling odmietol, jeho sprievodcovia kontaktovali policajta z mesta Zhangjiang v provincii Guangdong, ktorý sa snažil na disidenta zatlačiť, aby nastúpil. Po krátkom dohadovaní si incident všimla francúzska pohraničná polícia a zasiahla.
Francúzsko dostalo varovanie, ale agenti zostávajú
Prípad zverejnil týždenník Challenges a investigatívna relácia štátnej televízie France 2 Envoyé Spécial. Správy o prenikaní čínskej polície do Francúzska vyvolali reakciu viacerých poslancov. V novembri 2024 podala poslankyňa vládnej strany Obroda (Renaissance) Constance Le Gripová písomnú interpeláciu na ministerstvo vnútra. V júni prišla odpoveď.
Ako ďalej informovala čínska edícia Epoch Times, francúzske ministerstvo vnútra oznámilo, že predstaviteľ čínskej tajnej služby a dvaja diplomati boli predvolaní na DGSI a francúzska strana ich vyzvala, aby dodržiavali pravidlá bilaterálnej spolupráce. Upozornenie dostalo aj čínske ministerstvo verejnej bezpečnosti.
Peking následne síce pozastavil činnosť tajnej policajnej stanice, avšak odmietol požiadavku francúzskeho ministerstva zahraničných vecí na vyhostenie čínskych špiónov.
Pokusy zabrániť odvysielaniu dokumentu
Premiéra dokumentu s názvom Sleduje Čína Francúzsko?, ktorý vznikol na základe tohto prípadu, bola naplánovaná na 1. mája 2024 na televíznej stanici France 2.
Len niekoľko hodín pred odvysielaním sa do skupinového chatu novinárov cez šifrovanú komunikačnú platformu nabúral neznámy muž pod menom Mr. X a začal im posielať správy v čínštine, uviedla organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). Odvysielanie dokumentu sa snažil zastaviť.
Po odvysielaní dokumentu čínske veľvyslanectvo reagovalo tvrdením, že celý príbeh je „lživý a vymyslený“.
Výhražné správy pre novinárov
Reportéri bez hraníc informovali aj o tom, že tvorca dokumentu Thomas Lafarge dostal medzi 27. májom a 3. júnom 2024 desiatky telefonátov a výhražných správ z čínskeho čísla.
1. júna bol skupinový chat novinárov opäť heknutý. Novinári boli obvinení, že si príbeh vymysleli, že „ponižujú čínsky ľud“, pričom sa im útočníci vyhrážali, že si zistia ich adresy.
Podľa ďalšieho tvorcu dokumentu Antoina Izambarda išlo o pokus „umlčať novinárov, ktorí informujú o pôsobení Čínskej komunistickej strany v zahraničí“. Podobné taktiky sú podľa neho „žiaľ, bežné“ a slúžia na zastrašovanie.
Izambard a Lafarge vyzvali francúzske úrady, aby páchateľov identifikovali a postavili pred súd.
283 prípadov repatriácií cez operáciu „Fox Hunt“
Podľa správy španielskej ľudskoprávnej organizácie Safeguard Defenders s názvom Chasing Fox Hunt existuje 283 zaznamenaných prípadov mimosúdnych repatriácií z najmenej 56 krajín a dvoch území (Hongkong a Macao), súvisiacich s čínskou operáciou „Fox Hunt“, ktorá sa začala v roku 2014. Všetky prípady boli zdokumentované prostredníctvom oficiálnych čínskych vládnych alebo straníckych zdrojov.
Podľa čínskej interpretácie má táto operácia slúžiť na dolapenie korupčných úradníkov a ekonomických zločincov v zahraničí, avšak v praxi sa používa aj na prenasledovanie disidentov a aktivistov.
„Sledujúci štát“
Operácia Fox Hunt je súčasťou rozsiahlejšej Operácie SkyNet, ktorá koordinuje viacero čínskych štátnych agentúr a zameriava sa na zahraničné účty, finančné transakcie a pranie špinavých peňazí. Oba programy sú súčasťou komplexnej kampane čínskeho režimu zameranej na boj proti korupcii a repatriáciu.
Súčasťou tohto kontrolného systému je aj „SkyNet“ – sledovacia technológia využívajúca veľké dáta, umelú inteligenciu a rozpoznávanie tvárí, ktorá ťaží z celoštátneho systému približne 700 miliónov sledovacích kamier. Vyplýva to z dokumentu The Surveillance State (Sledujúci štát), zverejneného na webe Snemovne reprezentantov USA.
Dokument The Surveillance State je spísaná výpoveď kanadského psychológa a profesora Univerzity v Toronte Dr. Jordana Petersona pred justičným výborom amerického Kongresu z marca 2024.
Peterson uviedol, že systém „SkyNet“ dokáže okrem tváre rozpoznať aj spôsob chôdze človeka. Je prepojený so systémom sociálneho kreditu, ktorý prideľuje body za dodržiavanie predpisov Čínskej komunistickej strany. Tento systém elektronicky udeľuje alebo zamieta prístup k úsporám, cestovným fondom a iným zdrojom.
„Šialení a naivní inžinieri, ktorí s takým nadšením pracovali na vybudovaní tohto systému, ho nazvali SkyNet, podľa zlej a vševidiacej technológie zo slávnej sci-fi sérii filmov Terminátor, kde sa inteligentné roboty snažia zničiť ľudstvo,“ povedal Peterson.
Článok bol preložený z nemeckej edície Epoch Times
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.