Streda 23. júla, 2025
Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová a čínsky ministrom zahraničných vecí Wang Yi počas stretnutia v rámci 13. strategického dialógu medzi EÚ a Čínou v Bruseli 2. júla 2025. (Foto: François Walschaerts / AFP via Getty Images)

Expert na ázijské štúdie víta samit EÚ – Čína. Minimálne Pekingu ukážeme naše červené čiary

Na blížiacom sa samite EÚ – Čína by mala rezonovať i čínska podpora pre Rusko v jeho vojnovom ťažení na Ukrajine. V relácii Miroslava Wlachovského Okno do sveta to uviedol Matej Šimalčík, výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií.

„To je jedna z kľúčových tém, ktoré EÚ vždy otvára pri rôznych formách dialógu s Čínou,“ uviedol Šimalčík a dodal: „Čína má záujem pokračovať v podpore, ktorá má rôzne podoby – od diplomatickej podpory, po dodávky tovarov dvojakého použitia, ktoré sú dôležité pre ruský vojnový priemysel.“

Expert tiež očakáva, že súčasťou samitu budú tiež témy týkajúce sa európskej ekonomickej bezpečnosti a ekonomických vzťahov medzi Európskou Úniou a Čínou. „Už dlhšie rezonuje otázka tzv. čínskej nadprodukcie a subvencovania výroby, ktorá je následne z dumpovaná na európskom trhu a má negatívny vplyv na vývoj trhovej situácie v Európskej Únii. Je to ešte posilnené Trumpovou politikou uvaľovania ciel. To motivuje čínskych exportérov o to viac vyvážať do Európskej Únie, nakoľko sa im americký trh v značnej miere zatvára,“ poznamenal Šimalčík.

Pre EÚ bude podľa neho veľmi dôležité, aby s Čínou vyrokovala prístup k dovozu kritických surovín, ktoré sú absolútne nevyhnutné pre kľúčové oblasti priemyslu – výrobu polovodičov, automobilový priemysel, výrobu batérií, veterné turbíny či solárne panely. „Určite bude rezonovať aj otázka vývozu čínskych elektromobilov do Európskej únie, ktorá zásadným spôsobom ovplyvňuje európsky automobilový priemysel,“ tvrdí Šimalčík.

Celkovo vraví, že nemá od samitu žiadne veľké očakávania. „Je dobré, že ten samit bude. Je dobré, aby dialóg prebiehal, aby sme s Čínou komunikovali, aj keď sa úplne nedohodneme. Samity a rôzne iné formy dialógu slúžia aj na to, aby sme Čínu informovali o našich červených líniách, o tom, čo nám prekáža na jej správaní. Ale nejaké zásadné dohody, ktoré by vo veľkej miere menili povahu toho vzťahu, sa asi nedosiahnu,“ skonštatoval Šimalčík.

Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.

Prečítajte si aj