
EÚ pripravuje druhý zoznam amerického tovaru v hodnote 84 miliárd dolárov, na ktorý sa môžu uvaliť clá
Brusel je pripravený uvaliť protiopatrenia na americké clá, no zdôraznil, že preferuje vzájomne prijateľnú dohodu s USA.
Európska komisia navrhla druhý zoznam amerických tovarov, ktoré by mohli podliehať jej clám, ak obchodné rokovania s Washingtonom stroskotajú. Zoznam zahŕňa produkty v hodnote približne 72 miliárd eur (asi 84 miliárd dolárov).
Podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič v pondelok (14. júla) uviedol, že členské štáty EÚ budú mať možnosť o návrhu diskutovať, pričom dodal, že opatrenie „nevyčerpáva súbor nástrojov“, ktoré má EÚ k dispozícii.
„Všetky možnosti zostávajú na stole,“ povedal Šefčovič novinárom po zasadnutí rady pre zahraničné veci.
Ministri členských krajín EÚ sa stretli, aby prerokovali reakciu EÚ na rozhodnutie Spojených štátov uvaliť 30 % clo na dovoz z EÚ, ktoré má nadobudnúť účinnosť 1. augusta. Šefčovič označil toto clo za „absolútne neprijateľné“ a „absolútne znemožňujúce akýkoľvek obchod“.
Súčasné kompenzačné opatrenia EÚ týkajúce sa americkej ocele a hliníka, ktoré zahŕňajú tovar v hodnote 2,8 miliardy eur (asi 3,27 miliardy dolárov), nadobudli účinnosť 22. júna, ale do augusta boli pozastavené.
Šefčovič zdôraznil, že ministri by radšej uprednostnili dohodu so Spojenými štátmi. Ak však rokovania zlyhajú, EÚ podľa neho zavedie odvetné opatrenia na ochranu pracovných miest a podnikov.
Úzky kontakt s americkými predstaviteľmi
Šefčovič doplnil, že je v pravidelnom kontakte so svojimi americkými partnermi vrátane ministra obchodu Howarda Lutnicka a obchodného splnomocnenca USA Jamiesona Greera. Poznamenal, že do rozhovorov na najvyššej úrovni sa zapojila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá priamo rokovala s prezidentom Donaldom Trumpom.
Šefčovič pred novinármi vyhlásil, že doterajšie úsilie stálo za to. Poznamenal, že obe strany nestrávili tri mesiace prípravou zásadnej dohody a preskúmavaním 1 700 colných položiek s tým, že prediskutovali každý detail od poľnohospodárstva až po náhradné diely do áut, len aby sa celý proces skončil jediným – aj keď veľmi dôležitým listom.
Dodal, že vedenie EÚ bolo vopred informované, že mu bude doručený list o colných sadzbách zo strany USA.
Minister zahraničných vecí Dánska, ktoré momentálne predsedá EÚ, Lars Lokke Rasmussen, uviedol, že obchodná dohoda medzi USA a EÚ musí byť akceptovateľná pre obe strany. „Ak sa nenájdu uspokojivé riešenia, EÚ je pripravená reagovať – a to vrátane rozhodných a primeraných protiopatrení,“ povedal. „V miestnosti bolo cítiť silnú jednotu – toto vyhlásenie nás všetkých spája.“
Šefčovič sa mal s americkými partnermi opäť stretnúť ešte 14. júla večer, aby pokračovali v rokovaniach.
Širšia obchodná agenda
Slovenský eurokomisár zároveň uviedol, že ministri sa zameriavajú na rokovania o otváraní nových trhov pre Úniu. Po desaťročných rokovaniach EÚ dospela k politickej dohode s Indonéziou a 13. júla spoločne uzatvorili dohodu o voľnom obchode.
Spomenul aj prebiehajúce rokovania s Thajskom, Filipínami a Malajziou, ktoré dokazujú snahu EÚ posilniť vzťahy v ázijsko-tichomorskom regióne. Rokovania s Indiou podľa neho napredujú, pričom cieľom je uzavrieť zmysluplnú obchodnú dohodu do konca roka. Šefčovič sa má stretnúť aj s ministrom zahraničného obchodu Spojených arabských emirátov Thanim bin Ahmedom Al Zeyoudim.
EÚ sa zároveň pripravuje na rokovania s partnermi z dohody CPTPP (Komplexná a progresívna dohoda o transpacifickom partnerstve) – dohody o voľnom obchode, ktorá spája päť kontinentov a zahŕňa trh s takmer 600 miliónmi ľudí.
Rasmussen poznamenal, že Čína zostáva zároveň ekonomickým konkurentom a systémovým rivalom, ale aj partnerom, s ktorým treba udržiavať, prípadne rozvíjať spoluprácu.
Šefčovič dodal, že vývozné obmedzenia na vzácne zeminy sú naďalej vážnym problémom, no podľa neho sa dosiahol určitý pokrok v urýchlení schvaľovania vývozných povolení pre európsky trh. Tieto otázky budú na programe blížiaceho sa samitu EÚ – Čína.
Článok bol preložený z anglickej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.