Štvrtok 8. mája, 2025
Ilustračný obrázok (Foto: jannoon028 on Freepik)
»

EÚ podniká právne kroky proti členským štátom kvôli zákonu o internetovej cenzúre

Európska komisia žaluje Českú republiku, Španielsko, Cyprus, Poľsko a Portugalsko na Súdny dvor za to, že neurčili orgány zodpovedné za vykonávanie zákona o digitálnych službách (DSA).

Tento prelomový zákon má za cieľ presadiť prísnu moderáciu obsahu tým, že od platforiem sociálnych médií vyžaduje odstraňovanie nezákonného obsahu, vykonávanie posudzovania rizík, prevenciu škodlivých činností online a obmedzenie šírenia „dezinformácií“.

Vo vyhlásení zo 7. mája Komisia ostro kritizovala päť krajín za to, že neurčili národného koordinátora pre digitálne služby, ktorý by bol zodpovedný za dohľad, presadzovanie a monitorovanie zákona.

Zákon sa zvyčajne zameriava na veľké platformy, ako sú Google, Meta a X, ale členské štáty, ktoré nezavedú jeho ustanovenia, môžu čeliť aj právnym krokom zo strany Komisie.

Poľsko koordinátora nevymenovalo. Česká republika, Cyprus, Španielsko a Portugalsko tak urobili, ale svojim koordinátorom neudelili potrebné právomoci na vynucovanie dodržiavania zákona. Žiadna z týchto krajín nestanovila sankcie za porušenie pravidiel DSA. Komisia uviedla, že vzhľadom na to, že tieto členské štáty neprijali potrebné opatrenia, rozhodla sa postúpiť ich vec Súdnemu dvoru.

V januári Európska komisia v rámci revidovaného kódexu správania pre online prejavy uviedla, že signatári z radov veľkých technologických spoločností musia umožniť sieti „monitorovacích reportérov“, ktorí sú neziskovými alebo verejnými subjektmi s odbornými znalosťami v oblasti nezákonného nenávistného prejavu, pravidelne monitorovať, ako signatári posudzujú oznámenia o nenávistných prejavoch.

Budú musieť preskúmať najmenej dve tretiny oznámení o nenávistných prejavoch, ktoré dostanú od monitorovacích reportérov, do 24 hodín. EÚ tiež chce, aby signatári predkladali „údaje na úrovni krajín rozčlenené podľa vnútornej klasifikácie nenávistných prejavov (napríklad rasa, etnicita, náboženstvo, rodová identita alebo sexuálna orientácia)“.

Medzi monitorovacích reportérov patria Amnesty International Italia, nemecká organizácia HateAid a portál francúzskeho ministerstva vnútra venovaný kyberkriminalite PHAROS.

DSA a zákon o digitálnych trhoch (DMA) tvoria jednotný súbor pravidiel v rámci balíka, ktorý sa uplatňuje v celej EÚ. DMA sa zameriava na zabezpečenie spravodlivých a otvorených digitálnych trhov, či už sú zriadené v rámci EÚ alebo mimo nej, a reguluje moc najväčších digitálnych spoločností. Spoločnosti môžu dostať pokutu až do výšky 10 % svojho ročného celosvetového obratu za prvý priestupok a až do výšky 20 % za opakované porušenie.

Európske digitálne zákony sa stali bodom sporov v rokovaniach o clách, pričom EÚ trvá na tom, že neurobí žiadne ústupky v oblasti svojich digitálnych a technologických pravidiel.

EÚ čelí 25-percentným dovozným clám USA na oceľ, hliník a automobily a recipročným clám vo výške 10 % na takmer všetky ostatné tovary. Tieto clá by sa mohli ešte zvýšiť po uplynutí 90-dňového moratória prezidenta Donalda Trumpa, ktoré vyprší 8. júla.

Peter Navarro, hlavný obchodný poradca Bieleho domu, obvinil EÚ z vedenia „právnej vojny“ proti americkým technologickým gigantom v článku uverejnenom minulý mesiac v denníku Financial Times. „Medzi tieto nástroje patria manipulácia s menou, deformácie dane z pridanej hodnoty, dumping, vývozné dotácie, štátne podniky, krádež duševného vlastníctva, diskriminačné normy pre výrobky, kvóty, zákazy, neprehľadné licenčné režimy, zdĺhavé colné postupy, povinnosť lokalizovať údaje a čoraz častejšie využívanie „právnych vojen“ v miestach ako EÚ s cieľom zasiahnuť najväčšie americké technologické firmy,“ napísal Navarro.

Hovorca spoločnosti Meta v tom čase povedal: „Nejde len o pokuty – ide o to, že komisia sa snaží znevýhodniť úspešné americké podniky len preto, že sú americké, zatiaľ čo čínskym a európskym konkurentom to prechádza.“

Šéf obchodu EÚ Maroš Šefčovič v komentári k obchodným rokovaniam 6. mája povedal Európskemu parlamentu: „Necítime sa pod neprimeraným tlakom, aby sme prijali dohodu, ktorá by pre nás nebola spravodlivá. Všetky možnosti zostávajú otvorené.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj