Pondelok 28. júla, 2025
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová si podáva ruku s americkým prezidentom Donaldom Trumpom počas stretnutia v golfovom klube Trump Turnberry 27. júla 2025 v Turnberry v Škótsku (Andrew Harnik/ Getty Images)

EÚ a USA sa dohodli na 15-percentnom cle na európsky export, odvrátili tak obchodnú vojnu

Spojené štáty a Európska únia v nedeľu 27. júla dosiahli obchodnú dohodu, podľa ktorej budú európske exporty do USA podliehať 15-percentnému clu. Obe strany tak odvrátili hroziacu obchodnú vojnu, ktorá mohla vypuknúť po 1. auguste, ak by Washington zaviedol plošné 30-percentné clá na európske tovary.

Americký prezident Donald Trump po rokovaní s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v škótskom Turnberry označil dohodu za „najväčšiu v histórii“. „Dohodli sme sa. Je to dobrá dohoda pre všetkých. Pravdepodobne najväčšia dohoda, aká bola kedy dosiahnutá v akejkoľvek oblasti,“ vyhlásil Trump. Nové clo sa bude vzťahovať na všetky európske produkty vrátane automobilov, farmaceutík a polovodičov.

Na čo sa dohoda vzťahuje

Súčasťou dohody je aj záväzok EÚ nakúpiť od USA energetické suroviny v hodnote 750 miliárd dolárov a uskutočniť ďalšie investície za 600 miliárd dolárov. Von der Leyenová vysvetlila, že „významné“ nákupy skvapalneného zemného plynu, ropy a jadrových palív budú rozložené na tri roky a majú pomôcť diverzifikovať zdroje mimo Ruska.

Šéfka Komisie označila dohodu za „dobrú“ a zdôraznila, že prinesie stabilitu a predvídateľnosť pre podniky na oboch stranách Atlantiku. „Dohodli sme sa aj na výnimkách z ciel pre viaceré strategické produkty, najmä lietadlá, niektoré chemikálie, poľnohospodárske výrobky a kritické suroviny,“ dodala Von der Leyenová. EÚ dúfa, že v najbližších dňoch sa podarí dohodnúť aj na nulových clách pre alkohol.

Trump zároveň oznámil, že európske krajiny, ktoré nedávno prisľúbili zvýšiť výdavky na obranu v rámci NATO, nakúpia „stovky miliárd dolárov“ v americkej vojenskej technike.

Vývoj vzájomných colných sadzieb

EÚ v nedávnom období čelila viacerým vlnám amerických ciel, vrátane 25-percentného cla na autá, 50-percentného na oceľ a hliník a plošného 10-percentného cla, ktoré hrozilo zvýšením na 30 percent. Najviac zasiahnuté sú automobilový priemysel, dôležitý pre Nemecko a Francúzsko, a chemický sektor.

„Pätnásť percent nie je zanedbateľné, ale je to najlepšie, čo sme mohli dosiahnuť,“ priznala Von der Leyenová. Dohodu ešte musia schváliť členské štáty EÚ, ktorých veľvyslanci boli o výsledku informovaní počas návštevy Grónska.

Nemecký kancelár Friedrich Merz dohodu privítal ako spôsob, ako sa vyhnúť „zbytočnej eskalácii v transatlantických obchodných vzťahoch“. Nemecké priemyselné zväzy však varujú pred „výrazne negatívnymi dôsledkami“ a označujú nové sadzby za príliš vysoké. Írsko, jeden z najväčších exportérov do USA, ocenilo dohodu pre jej predvídateľnosť, no zároveň vyjadrilo ľútosť nad základnou sadzbou cla.

EÚ sa snažila vyrokovať výnimky pre kľúčové odvetvia, najmä pre oceľ, kde dúfala v kvóty pred uplatnením ciel. Trump však trval na zachovaní súčasného stavu, hoci Von der Leyenová neskôr uviedla, že sa podarilo dohodnúť na znížení ciel a kvótach pre oceľ.

Ak by rokovania zlyhali, EÚ bola pripravená zaviesť odvetné clá na americké tovary v hodnote 93 miliárd eur, vrátane lietadiel a automobilov. Trump však označil túto dohodu za „veľkú vec“ a najväčší obchodný úspech svojej administratívy.

Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.

Prečítajte si aj