
Dvaja českí vedci boli zvolení medzi európsku molekulárnu elitu
Štrukturálny biológ z výskumného centra CEITEC Masarykovej univerzity v Brne Pavel Plevka a riaditeľ Ústavu organickej chémie a biochémie AV ČR (ÚOCHB) Jan Konvalinka boli za svoj vedecký prínos zvolení medzi najvýznamnejších vedcov v oblasti molekulárnej biológie, združených v prestížnej Európskej organizácii pre molekulárnu biológiu (EMBO), informoval CEITEC.
Doc. Mgr. Pavel Plevka, Ph.D.
Pavel Plevka je vedúcim výskumnej skupiny v CEITEC Masarykovej univerzity v Brne a zároveň riaditeľom inštitútu. Molekulárnu biológiu a virológiu vyštudoval na Karlovej univerzite. Doktorát získal v roku 2009 na Univerzite v Uppsale vo Švédsku v odbore štrukturálna biológia. Jeho súčasný výskum sa zaoberá štruktúrou vírusov a ich správaním voči hostiteľským bunkám počas infekcie. Pomocou röntgenovej kryštalografie a kryoelektrónovej mikroskopie sa mu podarilo určiť štruktúry mnohých vírusov vrátane enterovírusu 71, ktorý môže u detí spôsobiť závažnú encefalitídu, uvádza tlačová správa CEITECu.
„Študujeme najmä vírusy, ktoré spôsobujú závažné ochorenia. Napríklad zápaly mozgových blán, ktoré môžu skončiť smrťou pacienta, ďalej pikornavírusy vyvolávajúce zápaly očí, ochrnutie končatín alebo ochorenia dolných dýchacích ciest, čo je nebezpečné pre astmatikov. Zaujímajú nás aj doteraz nepomenované druhy, pretože tak máme väčšiu šancu objaviť niečo nové,“ uviedol vedec pre Nadáciu Neuron.
Okrem toho sa Plevka venuje výskumu bakteriofágov, ktoré by mohli predstavovať alternatívu k antibiotikám pri liečbe bakteriálnych infekcií.
„Byť členom EMBO pre mňa znamená nielen uznanie doterajších výsledkov, ale aj záväzok podieľať sa na formovaní vedeckej kultúry a podpore talentov naprieč Európou,“ hovorí Plevka.
Prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc.
Okrem svojich riaditeľských povinností vedie Jan Konvalinka v ÚOCHB výskumnú skupinu Proteázy ľudských patogénov. Zaoberá sa najmä výskumom vírusových enzýmov a markerov ľudských nádorov. So svojím tímom vyvinul prvé citlivé metódy na testovanie aktivity proteázy vírusu HIV. Z jeho laboratória vzišlo viacero sľubných technológií, napríklad syntetické protilátky iBodies, vyvinuté v spolupráci s Ústavom makromolekulárnej chémie AV ČR.
Za svoju prácu získal viacero ocenení, napríklad Dattovu medailu Federácie európskych biochemických spoločností či medailu Učenej spoločnosti ČR. Pravidelne sa venuje popularizácii vedy a za túto osvetu získal Cenu predsedníčky vládnej Rady pre vedu, výskum a inovácie a tiež ocenenie za popularizáciu vedy AFO 2021, uvádza tlačová správa ÚOCHB.
„Je to pre mňa veľká česť aj záväzok,“ uviedol profesor a dodal: „Členovia EMBO sú volení tajným hlasovaním a na úspech musíte získať dôveru stoviek kolegov z celého sveta. Stávam sa členom tejto vybranej molekulárno-biologickej spoločnosti, hoci som chemik – a to si nesmierne vážim. Je to dôkaz, že v súčasnej vede sa hranice medzi odbormi stierajú. Naďalej chcem pracovať najmä v prospech lepších podmienok pre mladých európskych vedcov, ktorí stoja na začiatku svojej kariéry.“
Čo je EMBO?
Európska organizácia pre molekulárnu biológiu je organizácia združujúca viac než 2 100 popredných výskumníkov v oblasti prírodných vied. Medzi jej hlavné ciele patrí podpora talentovaných vedcov vo všetkých fázach ich kariéry a vytváranie výskumného prostredia, ktoré im umožní dosahovať špičkové výsledky.
Momentálne má Česká republika v EMBO 21 členov – traja z nich pôsobia v CEITEC a ďalších päť na Masarykovej univerzite. Z Akadémie vied ČR je v organizácii deväť členov. Členovia EMBO sa podieľajú na smerovaní výskumných projektov, rozhodujú o udeľovaní grantov pre mladých vedcov a navrhujú nových členov.
Článok bol preložený z českej edície Epoch Times
Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.