Streda 9. júla, 2025
Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi odpovedá médiám po rokovaniach v Berlíne 3. júla 2025. (foto: Sean Gallup/Getty Images)
» ,

Čínsky minister zahraničia na návšteve EÚ: Peking nechce, aby Rusko prehralo s Ukrajinou

Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi údajne povedal, že Peking si nepraje porážku Ruska vo vojne proti Ukrajine, pretože sa obáva, že by sa Spojené štáty mohli následne zamerať na Čínu. Informovali o tom viaceré médiá.

Toto vyjadrenie sa odchyľuje od tradičného postoja Pekingu, ktorý sa oficiálne označuje za neutrálneho.

Wang sa 2. júla stretol v Bruseli s podpredsedníčkou Európskej komisie a vysokou predstaviteľkou pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kajou Kallasovou v rámci 13. strategického dialógu medzi Čínou a Európskou úniou. Diskutovali o viacerých témach vrátane obchodu, Ukrajiny a Blízkeho východu.

Pokiaľ ide o Ukrajinu, tlačová správa Európskej komisie z neverejného stretnutia uvádza, že Kallasová „zdôraznila vážne bezpečnostné riziko, ktoré predstavuje podpora čínskych spoločností pre nezákonnú vojnu Ruska“. Vyzvala Čínu, aby okamžite ukončila akúkoľvek materiálnu pomoc, ktorá podporuje ruský vojensko-priemyselný komplex, a apelovala na Peking, aby podporil úplné a bezpodmienečné prímerie a spravodlivý a trvalý mier na Ukrajine v súlade s Chartou OSN.

Komisia ďalej uviedla, že Kallasová pritlačila na Wanga aj v ďalších otázkach, vrátane „jednostranných pokusov o zmenu status quo v Taiwanskom prielive“, ľudských práv v Číne a „hybridných hrozieb v Európe prichádzajúcich z Číny“.

Peking vo svojom stanovisku k stretnutiu zdôraznil „široké spoločné záujmy“ s Bruselom a uviedol, že Wang a Kallasová si vymenili názory na krízu na Ukrajine, izraelsko-palestínsky konflikt a iránsku jadrovú otázku.

Podľa denníka South China Morning Post, ktorý sa odvoláva na viaceré nemenované zdroje oboznámené so stretnutím, Wang poprel, že by Čína poskytovala Rusku finančnú alebo vojenskú pomoc, zároveň však dodal, že Peking si nepraje porážku Moskvy, pretože by to mohlo viesť k tomu, že Washington sústredí všetku svoju pozornosť na čínsky režim. Niektorých európskych predstaviteľov údajne Wangova otvorenosť prekvapila.

Televízia CNN citovala nemenovaného úradníka, podľa ktorého Wang naznačil, že Peking uprednostňuje zdĺhavý konflikt na Ukrajine, ktorý by Spojené štáty udržal zaneprázdnené.

Spravodajské služby USA a dlhodobo obviňujú čínsky režim, že umožňuje súkromným firmám pašovať zbrojné komponenty do Ruska. Vo februári Kallasová označila čínsky režim za „kľúčového podporovateľa ruskej útočnej vojny proti Ukrajine“ a povedala, že táto podpora „negatívne ovplyvňuje vzťahy medzi EÚ a Čínou“. Podľa nej EÚ uvalila sankcie na 33 subjektov v Číne a Hongkongu za to, že vyvážali do Ruska zakázané technológie dvojakého použitia vrátane komponentov európskeho pôvodu, ktoré ruská armáda používa vo vojne.

V októbri 2024 Spojené štáty uvalili sankcie na dve čínske firmy za to, že v spolupráci s ruskými spoločnosťami vyvíjali a vyrábali kompletné zbrojné systémy.

V máji Ukrajina uviedla, že Čína dodáva najmenej dvadsiatim ruským zbrojovkám obrábacie stroje, špeciálne chemikálie, pušný prach a elektroniku pre drony.

Cheng Chin-mo, docent na katedre diplomacie a medzinárodných vzťahov na univerzite Tamkang na Taiwane, pre Epoch Times povedal, že podpora Ruska zo strany Pekingu má za cieľ umožniť čínskemu vedeniu na čele so Si Ťin-pchingom spochybniť existujúci medzinárodný poriadok a nastoliť hegemóniu čínskeho komunizmu. „Myslím si, že EÚ vie, že Si Ťin-pching nikdy nevyzve [ruského prezidenta Vladimira] Putina, aby vojnu zastavil,“ povedal. „Naopak, to, čo vidíme, je pokračujúce posilňovanie čínskej vojenskej podpory pre Rusko.“

Počas rokovania s Wangom Kallasová zároveň vyzvala Peking, aby „ukončil svoje deformujúce [obchodné] praktiky“ a označila jeho obmedzenia vývozu vzácnych zemín za „významné riziko pre európske podniky a hrozbu pre zachovanie globálnych dodávateľských reťazcov.“

Cheng dodal, že Peking mal za posledné roky „množstvo príležitostí“, no „neurobil nič“ pre vyváženie obchodu s EÚ. „Vzťahy medzi EÚ a Čínou sú momentálne vo veľmi zlom stave – najmä po vojne na Ukrajine… Je preto nepravdepodobné, že by sa Európa postavila na stranu Číny a konfrontovala Spojené štáty,“ uzavrel.


Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj