Streda 9. júla, 2025
Ukrajinská bezpečnostná služba sprevádza čínskeho občana Wang Guangjunga (vpravo) na tlačovú konferenciu s čínskym občanom Zhang Renbom (v strede) v Kyjeve 14. apríla 2025. Obaja čínski občania boli zadržaní ukrajinskými silami v Doneckej oblasti. (foto: Genya Savilov/AFP via Getty Images)

Ruský letecký útok zasiahol čínsky konzulát v Odese: ukrajinské vyšetrovanie odhalilo časti čínskych dronov

Konzulát čínskeho komunistického režimu v ukrajinskej Odese bol opäť poškodený pri rozsiahlom ruskom leteckom útoku. Vyšetrovanie ukrajinských orgánov zistilo, že trosky dronov použitých pri útoku obsahovali čínske súčiastky.

V noci z 3. na 4. júla miestneho času Rusko začalo nové kolo rozsiahlych náletov na Ukrajinu, ktoré si vyžiadali obete na životoch vo viacerých mestách vrátane Kyjeva a Odesy. Podľa ukrajinských orgánov a mediálnych správ bol leteckým úderom zasiahnutý čínsky generálny konzulát v Odese, ktorého vonkajšie steny a sklo boli poškodené. Je to už druhýkrát, čo bol čínsky konzulát poškodený ruským útokom od júla 2023.

Čínsky režim, spojenec Ruska a hlavný podporovateľ jeho vojenských snáh, verejne neodsúdil ruský útok.

Ukrajinský námestník ministra zahraničných vecí Andrij Sybiha 4. júla na X napísal, že ukrajinskí vyšetrovatelia našli v troskách veľké množstvo komponentov čínskej výroby. „Po dnešnom masívnom ruskom leteckom útoku na Ukrajinu sme v Kyjeve objavili komponent rusko-iránskeho bojového dronu Šáhid-136/Geraň-2, ktorý bol vyrobený v Číne a bol dodaný len nedávno.“

Následne poukázal na menšie škody, ktoré utrpela budova čínskeho konzulátu v Odese, a dodal: „Neexistuje lepšia metafora toho, ako Putin pokračuje v eskalácii vojny a teroru a zapája do toho aj iných vrátane severokórejských vojakov, iránskych zbraní a niektorých čínskych výrobcov.“

Ukrajinská bezpečnostná služba vydala 4. júla vyhlásenie, v ktorom uviedla, že v troskách útočných dronov použitých Ruskom pri nočnom leteckom útoku na Kyjev boli nájdené časti s označením „Made in China“. Tieto časti pochádzajú zo spoločnosti Suzhou Ecod Precision Manufacturing Co., Ltd, v čínskej provincii Ťiang-su.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal 8. júla dekrét, ktorým zakázal čínskym spoločnostiam dodávať Rusku útočné drony použité pri leteckom útoku 4. júla.

Oleh Ivaščenko, šéf zahraničnej spravodajskej služby Ukrajiny, začiatkom tohto roka uviedol, že čínsky režim dodával Rusku mechanické zariadenia, špeciálne chemikálie, strelný prach a kľúčové komponenty. Zároveň povedal, že od začiatku roka 2025 bude mať 80 % kľúčovej elektroniky v ruských dronoch čínsky pôvod.

Napriek pokračujúcemu popieraniu akejkoľvek formy vojenskej pomoci Rusku zo strany vládnucej Čínskej komunistickej strany (KSČ) uvalili Spojené štáty a EÚ sankcie na desiatky čínskych spoločností podozrivých z pomoci ruskému vojensko-priemyselnému systému.

Yuan Hongbing, disident a právnik žijúci v Austrálii, 6. júla pre Epoch Times uviedol, že čínske súčiastky dronov nájdené na mieste útoku na Ukrajine sú „konkrétnym dôkazom toho, že Rusko má komplexnú čínsku podporu“.

Shen Ming-shih, riaditeľ oddelenia národnej bezpečnostnej výskumu taiwanského Inštitútu pre národnú obranu a bezpečnostný výskum, povedal 6. júla pre The Epoch Times, že pre neprestávajúcu podporu Číny Rusko dodnes nesúhlasí s prímerím.

Zvyšujúca sa závislosť ruských ozbrojených síl od pomoci zahraničných krajín na ukrajinskom bojisku a skutočnosť, že Čína poskytla kľúčové komponenty zbraní, naznačujú, že „vojenská spolupráca medzi Čínou a Ruskom sa posunula z taktickej podpory na systémovú integráciu“, povedal. „To ukazuje, že pomoc Číny Rusku sa stala systematickým projektom, ktorý zahŕňa aspekty, ako sú súčiastky zbraní, logistické zásoby a informácie z bojiska.“

Záujmy ČKS v rusko-ukrajinskej vojne

Shen povedal, že ak Rusko dosiahne s pomocou Číny rozhodujúce výsledky na Ukrajine alebo dokonca obsadí viac územia, „určite to povzbudí Čínu k provokatívnym alebo ofenzívnym akciám vo Východočínskom mori, Juhočínskom mori alebo v Taiwanskej úžine – a Rusko jej určite poskytne pomoc“.

„To môže spôsobiť, že Spojené štáty a NATO budú musieť čeliť dvom veľkým konfliktom – na Ukrajine a v indicko-tichomorskej oblasti – súčasne, čo je zlá správa pre Trumpovu administratívu,“ povedal Shen.

Neúmyselné zasiahnutie čínskeho konzulátu Ruskom by sa malo považovať za „priateľskú paľbu“ a nepredstavuje narušenie čínsko-ruských vzťahov, povedal 6. júla pre The Epoch Times Chung Chih-tung, vedecký pracovník taiwanského Inštitútu pre národnú obranu a bezpečnostný výskum. „Naopak, zdôrazňuje to skutočnosť, že čínsky režim už dlho dodáva Rusku vojenský a civilný materiál dvojakého použitia,“ povedal.

Chung poznamenal, že vojenská spolupráca medzi Čínou a Ruskom nadobudla formu „kvázivojenskej aliancie“: Rusko sa spolieha na čínsky režim, aby si udržalo svoju bojovú schopnosť, zatiaľ čo ČKS využíva ruské scenáre na testovanie svojho kľúčového vybavenia a technológií a na získavanie praktických skúseností pre modernizáciu armády.

Počas svojej návštevy v Európe čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi 3. júla povedal najvyššej diplomatke Európskej únie Kaje Kallasovej, že Peking nemôže akceptovať prehru Ruska vo vojne proti Ukrajine, pretože by to mohlo Spojeným štátom umožniť sústrediť svoju pozornosť na Čínu. Wangovo ojedinelé vyhlásenie vzbudilo širokú pozornosť medzinárodného spoločenstva, pokiaľ ide o zapojenie Číny a jej záujmy v rusko-ukrajinskej vojne.

Yuan povedal, že podpora Ruska čínskym režimom siaha od medzinárodnej politiky cez ekonomiku až po armádu. „Podporuje Rusko vo všetkých aspektoch, čelí Západu, EÚ, Spojeným štátom a NATO. Cieľom je odlákať pozornosť a národné zdroje Spojených štátov na Európu, aby sa vytvorili základné podmienky pre začatie vojny v Taiwanskej úžine… Strategickým zámerom ČKS je, že nemôže akceptovať prehru Ruska vo vojne,“ uzavrel Yuan.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj